Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Vitamina e lëngshme a

 1. Pse një person ka nevojë për vitaminë A?
 2. Efekti pozitiv në lëkurë
 3. Si te zgjidhni vitaminën A?
 4. Si ta përdorim drogën?

Vitamina A e lëngshme është e nevojshme për çdo person, sepse ajo luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin e të gjithë organizmit. Kjo vitaminë quhet edhe retinol në një mënyrë tjetër. Kjo përshpejton ndjeshëm procesin e rigjenerimit të lëkurës së dëmtuar, lejon riprodhimin e duhur të proceseve metabolike dhe kontribuon në rinovimin e lëkurës së fytyrës.

Kjo përshpejton ndjeshëm procesin e rigjenerimit të lëkurës së dëmtuar, lejon riprodhimin e duhur të proceseve metabolike dhe kontribuon në rinovimin e lëkurës së fytyrës

Vitamina A e lëngshme rekomandohet shumë mirë për lëkurën e njeriut, jo vetëm që ndihmon në rikthimin e indeve, por edhe e bën lëkurën të butë dhe më të shëndetshme. Retinoli gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv në gjendjen e të gjitha membranave mukozale dhe gjëndrave endokrine.

Që nga kohët e lashta, përdorimi i vitaminës A ka ruajtur ndjeshëm mprehtësinë normale të një personi. Duhet patjetër të merren nga të rriturit, aktivitetet profesionale të të cilave janë të lidhura me ngarkesa të rënda të syve. Për fëmijët, marrja e retinolit është gjithashtu e detyrueshme. Kjo ju lejon të forconi sistemin imunitar të fëmijës, duke e mbrojtur atë nga sëmundje të ndryshme. Vitamina A e lëngshme është një antioksidant i shkëlqyer, kështu që ndihmon në ngadalësimin e procesit të plakjes në të gjithë trupin.

Pse një person ka nevojë për vitaminë A?

Retinoli konsiderohet si një përbërje natyrore që ka shumë efekte pozitive për trupin e njeriut Retinoli konsiderohet si një përbërje natyrore që ka shumë efekte pozitive për trupin e njeriut. Shpesh përdoret jo vetëm për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, por edhe në formë të lëngshme, përdoret për qëllime kozmetike.

Kjo substancë ndihmon për të përballuar inflamimin e lëkurës, të cilat më shpesh ndodhin në procesin e lezioneve të akneve në adoleshentët dhe gratë. Retinoli mund të përdoret në mosha të ndryshme. Është absolutisht e sigurt për fëmijët dhe të moshuarit. Pavarësisht nga lloji i lëkurës njerëzore, ai do të ndihmojë në përballimin e përkryer me lloje të ndryshme të skuqjeve dhe akneve. Vitamina A sot përdoret gjerësisht për përgatitjen e maskave terapeutike të fytyrës. Një mjet i tillë lehtë mund të përgatitet në mënyrë të pavarur, ju duhet të rezervoni vetëm komponentët e nevojshëm.

Efekti pozitiv në lëkurë

Vitamina A jo vetëm ndihmon në heqjen e proceseve të ndryshme inflamatore që ndodhin në lëkurë. Me aplikimin e tij të rregullt dhe korrekt, një numër i madh i problemeve mund të zgjidhen në një periudhë të shkurtër kohore. Falë përgatitjes së maskave terapeutike në shtëpi, gjithkush ka një mundësi unike për të përmirësuar shëndetin e tyre dhe në të njëjtën kohë ka një pamje elegante.

Pas aplikimit të maskave të tilla, rezultatet do të vërehen pas disa ditësh: Pas aplikimit të maskave të tilla, rezultatet do të vërehen pas disa ditësh:

 • Acne, blackheads dhe njollat ​​e zeza zhduken pa gjurmë. E rëndësishme: pas tyre nuk ka gjurmë dhe plagë;
 • Ju mund të zvogëloni numrin e rrudhave dhe të ndalni përhapjen e tyre. Pas të gjitha, retinol kontribuon në rinovimin e lëkurës;
 • pas maskës me retinol, çehra bëhet shumë herë më e këndshme, një skuqem i lehtë shfaqet në faqet;
 • shanset për të hequr qafe rosacea rritje;
 • pikat e moshës janë ulur ndjeshëm, ato janë pothuajse të papërfillshme;
 • në sajë të përdorimit të vitaminës A, është e mundur të bëjë lëkurën më të butë dhe të normalizojë ngjyrën natyrale;
 • Retinoli është gjithashtu i dobishëm për llojet e lëkurës së thatë. Pas përdorimit të maskave të veçanta, ndjenja e thatësisë dhe ngushtësisë zhduket.

Me përgatitjen e duhur dhe përdorimin e maskave me retinol, absolutisht çdokush mund të arrijë rezultate të tilla. Por mos harroni se vitamina A, në radhë të parë, është një agjent farmaceutik. Prandaj, duke përdorur këtë substancë në shtëpi, sigurohuni që të jeni sa më të kujdesshëm dhe të vëmendshëm sa të jetë e mundur. Është gjithashtu e rëndësishme që momenti, në çfarë lloj produkti që zgjidhni. Në fund të fundit, sot vitamina A ekziston në forma të ndryshme të lirimit.

Si te zgjidhni vitaminën A?

Nëse vendosni të përdorni retinol për të bërë maska, do të duhet të shkoni në farmaci për të blerë atë Nëse vendosni të përdorni retinol për të bërë maska, do të duhet të shkoni në farmaci për të blerë atë. Natyrisht, farmacisti do të pyesë se çfarë forme lirimi ju nevojitet. Në këtë rast, mos u humbni. Për përdorimin e retinolit për qëllime kozmetike, ju mund të blini mundësi të ndryshme për këtë vitaminë. Më shpesh në terminologjinë mjekësore mund të quhet "Retinol acetate". Për përgatitjen e maska, ju mund të zgjidhni një përgatitje të tillë. Format e tilla të prodhimit të retinolit do të jenë gjithashtu shumë efektive.

Zgjidhje me bazë nafte. Merrni vitaminë në këtë formë mund të jetë brenda, si dhe përdoret për përgatitjen e maska ​​kozmetike.

Shumë shpesh ju mund të gjeni retinol në kapsula pelte. Për të marrë përmbajtjen, kapsula duhet të shpërthehet. Kjo metodë nuk është shumë e përshtatshme për përdorim në shtëpi. Për më tepër, në kapsula të tilla numri i mikroelementeve të dobishme është dukshëm më e ulët se në zgjidhjen e vajit. Kjo formë e lëshimit të drogës zakonisht përshkruhet si një masë parandaluese.

Nëse hasni nëpër ampula të veçantë vitaminë A, ato janë gjithashtu shumë të përshtatshme për përdorim në shtëpi. Falë kapacitetit të përshtatshëm ata gjithashtu mund të merren brenda. Në të njëjtën kohë, retinoli ruan plotësisht pronat e saj të dobishme.

Nuk është gjithmonë e këshillueshme që të merrni retinolin si një ilaç terapeutik.

Është rreptësisht e ndaluar përdorimi i retinolit në rast se një person ka plagë të hapura në fytyrë ose ka sëmundje kronike që lidhen me sistemin e qarkullimit të gjakut dhe lëkurën.

Ju nuk duhet të shqetësoheni në këtë situatë, sepse sot është shumë e lehtë për të marrë ushqime të tilla që janë të pasura me vitaminë A, ato mund të përdoren për të bërë maska ​​shtëpi Ju nuk duhet të shqetësoheni në këtë situatë, sepse sot është shumë e lehtë për të marrë ushqime të tilla që janë të pasura me vitaminë A, ato mund të përdoren për të bërë maska ​​shtëpi. Para së gjithash, ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës A përfshijnë:

 • manaferrat e drurit (mund të përdoren në çdo formë);
 • zarzavate të freskëta, gjegjësisht majdanoz, spinaq dhe hudhra të egra;
 • yolks vezë. Shumë efektive në të dyja të papërpunuara dhe të gatuar i lodhur;
 • produkte të qumështit të fermentuara, ndër të cilat preferenca të veçanta duhet t'u jepet kremit, gjalpit, gjizës, kremës dhe qumështit;
 • në mesin e perimeve janë të pasura me lakër retinol, kungull dhe karrota;
 • në mesin e frutave, kajsi janë më të mirë për t'u përdorur. Me ta mund të gatuash patate të shkëlqyera me pure, e cila përdoret si një maskë;
 • vaj peshku ose omega-3;
 • algave të detit ose lumenjve.

Kur përdorni këto ushqime për maska ​​të përditshme gatim ndihmon për të përmirësuar shëndetin e lëkurës. Gjëja kryesore është t'i përmbahen recetës së saktë dhe të përdorin maska ​​me një frekuencë të caktuar.

Natyrisht, do të duket shumë se përdorimi i barnave do të prodhojë një efekt më të madh. Në fund të fundit, retinoli në këtë formë është më i ngopur. Për të mos përkeqësuar shëndetin tuaj, duhet të keni një ide të qartë se si të përdorni vitaminën A për përgatitjen e maska. Gjithashtu, përpara përdorimit të drogës duhet të lexohet me kujdes broshura. Në rastin e kundërindikacioneve, kjo metodë e trajtimit duhet të braktiset.

Si ta përdorim drogën?

Para se të bëjnë maska, është e nevojshme të kryhen disa manipulime që janë në gjendje të përcaktojnë praninë e reaksioneve alergjike ose intolerancën e vitaminës A. Ato janë si më poshtë:

  1. Nëse përdoret vaji i vitaminës A, atëherë para se të përgatitni maskën, është e nevojshme që të aplikohet një pikë e saj në lëkurën e duarve. Kështu, është e mundur të kuptohet se si trupi reagon ndaj kësaj substance. Nëse pas pak minutash lëkura nuk e ndryshon hijen e saj dhe nuk do të shkulë, atëherë vaji mund të aplikohet sipas qëllimit.
  2. Kur përbërësit e tjerë përdoren për maskën, atëherë në asnjë rast nuk duhet të ngrohni vajin dhe mjaltin. Përndryshe, maskë do të humbasë të gjitha pronat shëruese dhe do të jetë absolutisht e padobishme.
  3. Para aplikimit të maskës që ju nevojitet për të bërë një banjë me avull, kjo do t'i lejojë poret të zgjerojnë dhe absorbojnë vetitë e dobishme të retinolit.

Duke respektuar këto rekomandime, do të jetë shumë e lehtë të përdoret retinoli për të përmirësuar shëndetin e lëkurës dhe mirëqenien e përgjithshme! Gjëja kryesore është të kryeni procedurën me kujdes, në mënyrë që të mos dëmtojë gjendjen e lëkurës.

Pse një person ka nevojë për vitaminë A?
Si ta përdorim drogën?
Pse një person ka nevojë për vitaminë A?
Si te zgjidhni vitaminën A?
Si ta përdorim drogën?