Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Thënë për të pastruar Fukorcin nga lëkura, dhe për ta fshirë atë nga sipërfaqet dhe objektet e ndryshme në shtëpi

 1. Pse Fucorcin është kaq i vështirë për të pastruar
 2. Më mirë për të larë Fukortsin nga fytyra
 3. Si do të ndihmojë dush për të hequr gjurmët nga Fukortsina
 4. Si të hiqni njollat ​​nga Fukortsina me lëkurën delikate të një fëmije
 5. Si të lani trupin e një të rrituri
 6. Si të lahen dhëmbët dhe flokët
 7. Si të shpëtoj nga njollat ​​në sendet shtëpiake dhe në brendësi
 8. Heqja e Fucorcin nga rrobat dhe mobiljet
 9. Pastrimi i dyshekut
 10. Si për të larë hidraulik
 11. Këshilla të dobishme: çfarë duhet të mbani mend kur hiqni njollat ​​e Fukortsin

Si dhe çfarë të pastroni Fukortsin

Si dhe çfarë të pastroni Fukortsin

Kushdo që ka përdorur Fukortsin të paktën një herë e njeh gjurmët e ndritshme të ngjyrës së fuçisë që mbetet në lëkurë ose sende të brendshme. Dhe nëse pajisja ka rënë në duart e një fëmije, mund të duket se është më e lehtë për të bërë riparime sesa për të hequr qafe njollat. Mos nxitoni urgjentisht të urdhëroni një ekip të piktorëve, plasterers. Ka mënyra të thjeshta dhe të përballueshme për të ndihmuar në heqjen e ndotjes më të vazhdueshme.

Përmbajtja

 • 1 Pse Fukortsin aq e vështirë për të pastruar
 • 2 Më mirë për të larë Fukortsin nga fytyra
 • 3 Si të hiqni njollat ​​nga Fukortsina nga lëkura delikate e një fëmije
 • 4 Si të lani trupin e një të rrituri
 • 5 Si të pastroni dhëmbët dhe flokët tuaj
 • 6 Si të shpëtoheni nga njollat ​​në sendet shtëpiake dhe në brendësi
 • 7 Këshilla të dobishme: çfarë ju duhet të mbani mend kur hiqni njollat ​​e Fukortsin

Pse Fucorcin është kaq i vështirë për të pastruar

Kjo drogë përkrahet në mënyrë të përkryer me dezinfektimin e abrasioneve, plagëve dhe pustoleve të dhimbshme, për shembull, me lisë dhenve. Ai përbëhet nga fuchsin, një ngjyrë aniline me vetitë antifungale, që i jep Fucorzina një ngjyrë vjollcë mjedër. Për shkak të ngjyrës së saj të ndritshme, droga quhet edhe bojë Castellani.

Para se të hiqni njollat ​​nga lëkura, kontrolloni me kujdes gjendjen e tij. Nëse dëmtimi nuk është shëruar, Fukortsin nuk mund të hiqet.

Më mirë për të larë Fukortsin nga fytyra

Lëkura në fytyrë është më e hollë se në trup. Prandaj, kjo kërkon një qëndrim veçanërisht të kujdesshëm. Për ta pastruar atë, përdorni:

 • Mbartës grash. Metoda nuk është shumë e shpejtë, por njëra prej më të sigurtëve. Aplikoni qumështin kozmetik ose locion me një shtupë pambuku në një zonë të pikturuar. Përsëriteni këtë veprim disa herë me një pushim prej një ose dy orësh. Gjatë ditës, spote zbehet dhe shkon.

  Gjatë ditës, spote zbehet dhe shkon

  Me ndihmën e mbartëseve të kozmetikës, mund të hiqni gjurmë nga Fukortsin nga lëkura, por jo shumë shpejt.

 • Vitamina C. Është shitur në çdo farmaci. Përdorni pluhurin e përfunduar ose shtypni tabletat e zakonshme (2-3 copë) në një lugë çaji, pastaj derdhni ujë të valë mbi të dhe ftoheni në temperaturën e dhomës. Zbrazni sfungjer ose leshi pambuku në zgjidhje dhe fshijini lëkurën e ndotur.

  Zbrazni sfungjer ose leshi pambuku në zgjidhje dhe fshijini lëkurën e ndotur

  Vitamina C copes mirë me gjurmë të Fucorcin në fytyrë

 • Sapun. Përdorni sapun të familjes ose sapun për foshnje. Fshij atë në një rende, shpërndajë atë me ujë të ngrohtë, njomet një jastëk pambuku në mjet. Procedura do të duhet të përsëritet 10 deri në 20 herë.

  Procedura do të duhet të përsëritet 10 deri në 20 herë

  Me lëkurë të ndjeshme për të fshirë gjurmët e Fukortsin të mundshëm duke përdorur një zgjidhje të sapunit të foshnjës

 • Krem, vazelinë ose vaj luledielli. Zorrë do të thotë të hiqni spote të ndritshme të kuqe nga shtresat e sipërme të lëkurës. Aplikoni agjentin e zgjedhur në fytyrë dhe lëreni për pesë minuta për të absorbuar. Për të përshpejtuar procesin është e lehtë të masazhoni. Pas njomjes, hiqni mbetjet me një leckë të butë në mënyrë që të mos irritoni lëkurën. Përsëriteni nëse është e nevojshme.
 • Lëng limoni Duke përdorur një shtupë pambuku me pika, aplikoni atë në njollat. Mos e fshij shumë mirë lëkurën tuaj: kjo mund të dëmtojë lëkurën delikate të fytyrës.

  Mos e fshij shumë mirë lëkurën tuaj: kjo mund të dëmtojë lëkurën delikate të fytyrës

  Duke përdorur lëng limoni, mos e fshij fytyrën tuaj fort

 • Produkte që përmbajnë alkool: Këln, tinkturë e calendula, alkool salicilik, peroksid hidrogjeni. Ata janë më agresivë, prandaj aplikoni me ndotje minimale të lëkurës së fytyrës. Vepro si me krem ​​dhe lëng limoni.

  Vepro si me krem ​​dhe lëng limoni

  Fshini njollat ​​e kuqe nga lëkura mund të jenë me bazë alkooli, për shembull, tretësirë ​​e calendula

 • Aspirina. Është akoma më agresive se ato të mëparshme, prandaj përdorni atë me kujdes të madh dhe vetëm në mungesë të alergjisë. Shpërndani 10 tableta në një sasi të vogël uji, lyejeni një pambuk në zgjidhjen që rezulton, zbatohet në njollë për 5-10 minuta: do të humbasë ngjyrën. Nëse efekti nuk është arritur në një kohë, përsëritni procedurën.

  Nëse efekti nuk është arritur në një kohë, përsëritni procedurën

  Pluhur aspirina (aceti acetilsalicilik) i holluar në ujë të ngrohtë përdoret për të pastruar lëkurën e gjurmëve të Fucorcin.

 • Si do të ndihmojë dush për të hequr gjurmët nga Fukortsina

  Lëkura me avull hapet poret dhe lulëzon epitelin e epërm, ku ngjyri fuchsin është i koncentruar. Nëse është e mundur, trajtoni veten në një procedurë të këndshme dhe të dobishme dush, gjatë së cilës ju do të heqin qafe blemishes dhe shëroni trupin tuaj. Rritja e efektit të përdorimit të pastrimit të butë të fytyrës.

  Nëse nuk mund të vizitoni saunën, avulloni fytyrën tuaj mbi vapën e nxehtë. Në vend të ujit, bëni një zierje kamomil për ta përshpejtuar procesin.

  Si të hiqni njollat ​​nga Fukortsina me lëkurën delikate të një fëmije

  Në foshnje, lëkura rinovohet më shpejt se në të rriturit. Prandaj, gjurmët e saj zhduken shumë më herët. Ekspertët nuk e rekomandojnë fërkimin e lëkurës së ndjeshme të fëmijëve pa nevojë urgjente.

 • Aplikoni vaj fëmija ose krem ​​në zonën e pikturuar, lëreni vajin për 3-5 minuta, dhe krem ​​për 10 minuta. Pastaj hiqni mbetjen me një pambuk.
 • Chlorhexidine dhe ujë të ngrohtë përzierje në përmasa të barabarta dhe të butë të aplikojnë në lëkurë.
 • Hidrogjeni peroksid me ujë të holluar (1: 1) dhe trajtoni lëkurën e kontaminuar.
 • Procedurat janë të dizajnuara për efekte të lehta, kështu që ato mund të përsëriten dy ose tre herë derisa ngjyra të zhduket plotësisht.

  Peroksid hidrogjeni i holluar me ujë në një raport prej 1: 1 është një mënyrë e mirë për të hequr gjurmët e Fucorcin nga lëkura delikate të foshnjës.

  Si të lani trupin e një të rrituri

  Nëse nuk e prekni zonën e ngjyrosur, bojë do të fillojë të zbehet pas një jave. Mjetet me të cilat lahet lëngu nga fytyra ose lëkura e fëmijës mund të përdoren gjithashtu për të pastruar pikat në trup. Lëkura në trupin e një personi të rritur është më rezistent ndaj irrituesve sesa në fytyrë dhe në duart. Prandaj, mund të përpiqeni të aplikoni mjete më të fuqishme për të.

 • Fukortsin mund të tretet në alkool . Lyejeni një pambuk në të, të zbatohet për njollë dhe të lënë për 10 minuta.
 • Përzierni 3 pjesë të peroksidit të hidrogjenit me 1 pjesë të amoniakut. Për të zbutur, shtoni në zgjidhjen rezultuese një vaj vegjetal të vogël ose krem ​​për foshnje. Aplikoni në një jastëk pambuku ose fashë, dhe pastaj aplikoni në zonën e pikturuar për 3-5 minuta.
 • Zbato një përzierje të sapunit të rrobave dhe peroksidit të hidrogjenit ose tinkturës së calendulës në raportin 1: 1 me lëkurën me një furçë të butë, fshij lehtë dhe pije.
 • Lëng limoni i freskët, sode buke dhe përzierje peroksid hidrogjeni 3% në pjesë të barabarta, zbatohet me një pambuk dhe pije me ujë të ngrohtë.
 • Merrni dy pjesë të peroksidit dhe një pjesë të amoniakut dhe aplikoni me një jastëk pambuku në lëkurë. Përbërja e më agresive e të gjitha më lart, kështu që mund të thahet lëkurën. Për të zbutur, shtoni në të një sapun pak të lëngët ose xhel dush.
 • Për të zbutur, shtoni në të një sapun pak të lëngët ose xhel dush

  Në një javë, shkëlqimi i vendit nga Fukortsina gradualisht do të fillojë të ulet.

  Si të lahen dhëmbët dhe flokët

  Nëse shampo ose pastë dhëmbësh nuk i ka përballuar njollat ​​nga Fucorcin në flokë dhe dhëmbë, përdorni recetat popullore të provuara.

 • Aplikoni një përzierje të peroksid hidrogjeni dhe sode në furçë dhëmbësh dhe përpunoni smaltin.
 • Përzihet sode buke me një sasi të vogël të ujit dhe butësisht zbatohet për dhëmbët tuaj, masazh pak dhe shpëlarje me ujë.
 • Përzihet amoniak dhe vaj ulliri në një raport prej 1: 2 dhe zbatohet në flokë. Ky mjet ka një minus - një erë të pakëndshme. Nëse nuk ka vaj ulliri në dorë, ju mund të merrni ndonjë perime.
 • Shto lëng limoni (1 lugë çaji) në shampo, zbatohet për fillesat e ndotura. Metoda nuk do të funksionojë për ata që bojë flokët e tyre në ngjyra të errëta, sepse lëng limoni mund t'i lehtësojë ato.
 • Metoda nuk do të funksionojë për ata që bojë flokët e tyre në ngjyra të errëta, sepse lëng limoni mund t'i lehtësojë ato

  Si të hiqni gjurmët e fucorcin nga dhëmbët

  Si të shpëtoj nga njollat ​​në sendet shtëpiake dhe në brendësi

  Skema helmuese me ngjyrë trëndafili, e cila është gjithashtu e gërryer në çast, nuk është aq e lehtë për t'u larë nga linoleumi, pajisje shtëpiake, mbytet, qilima, mobilje, rroba. Për çdo rast ka mënyrën e vet të pastrimit.

  Heqja e Fucorcin nga rrobat dhe mobiljet

  Ju mund të përdorni mjete me komponente agresive.

 • Substancat që përmbajnë klor dhe klor përmbajnë metodën më të thjeshtë dhe më efektive. Kështu që pëlhura nuk e humb ngjyrën së bashku me njollën, filloni me një zgjidhje të dobët. Nëse materiali reagon normalisht, rrit përqendrimin. Përsëriteni procedurën në intervale prej disa orësh derisa njollat ​​zhduken plotësisht.
 • Mbushni një shtupë pambuku në aceton dhe fshijeni zonën e ndotur.
 • Aplikoni pluhur sulfite natriumi në vendin e ndotur, fshij mirë dhe menjëherë pije me ujë. Mos e lini agjentin në pëlhurë për një kohë të gjatë.
 • Zbardhues i oksigjenit, si dhe pluhur Vanish, është i përshtatshëm për gjërat e bardha dhe shumë të lehta. Përdorni sipas udhëzimeve.
 • Një përzierje e amoniakut dhe shavings sapun fshij njollat ​​deri pastruar tërësisht.
 • Pastrimi i dyshekut

  Nëse dyshemeja është e tiled, nuk do të jetë e vështirë për të pastruar atë duke përdorur mjete konvencionale. Më e vështirë për të pastruar linoleum ose parket. Por për raste të tilla ka avokatë receta popullore.

 • Alkooli i alkoolit është një zgjidhje ideale për shkatërrimin e njollave në linoleum. Hidheni në zonën e ndotur, prisni 20-30 sekonda, lani off. Përsëritja zakonisht nuk kërkohet.
 • Mbartës polish me xhel. Zbato një pambuk në zonën e ndotur dhe fshij derisa të zhduket.
 • Acidi salicilik (2%). E disponueshme në barnatore. Pika e zhurmës zhduket brenda 5 sekondave, për zona të mëdha që ne rekomandojmë të insistojmë për një minutë.
 • Pluhur larës. Shkumë fort, vendoseni në njollë, pije pas pak minutash. I përshtatshëm për njollat ​​e freskëta.
 • Lagur një jastëk pambuku lagur në aceton, pour sode në krye dhe të lehtë për të fshij. Hiqni me kujdes mbeturinat. Nëse acetoni nuk ishte në dorë, mund të përdorni vodka.
 • Nëse acetoni nuk ishte në dorë, mund të përdorni vodka

  Për pastrimin e gjurmëve të linoleve fukortsina, përdorni alkool formik

  Si për të larë hidraulik

  Pavarësisht nga lehtësia e pastrimit në dukje, në praktikë, heqja e bojës korrozive nga një lavaman ose dush është pak më e lehtë sesa nga lëkura. Do t'ju ndihmojë:

  Kur përdorni produkte të forta, përdorni doreza gome. Mos harroni të hiqni me kujdes mbetjet e fondeve të përdorura.

  Këshilla të dobishme: çfarë duhet të mbani mend kur hiqni njollat ​​e Fukortsin

  Konsideroni nuancat e mëposhtme në mënyrë që të mos dëmtojnë lëkurën ose sendet shtëpiake:

 • Metodat për heqjen e fucorcin nga sipërfaqe të ndryshme nuk janë të përshtatshme për lëkurën e gjallë. Pavarësisht se sa të besueshme dhe të sigurta janë metodat, është e nevojshme të dallojmë qartë efektin në një organizëm të gjallë dhe në natyrën e pajetë.
 • Është e rrezikshme të vononi kohën e ekspozimit të produktit me një tendencë ndaj alergjive. Në shenjën e parë të saj menjëherë kontaktoni një mjek ose veteriner nëse reagimi ka ndodhur në kafshën tuaj.
 • Mos u mundoni për të ndryshuar përbërësit e recetave në tuaj. Një përbërës i ri në përbërjen e mjeteve të zakonshme mund të çojë në një reaksion kimik të papritur.
 • Për të mos dëmtuar strukturën, provoni metodën e zgjedhur në një zonë të vogël të ndotur. Nëse gjithçka është në rregull, mund të shkosh në pika të mëdha.
 • Pas pastrimit, kontrolloni që keni larë plotësisht produktin. Nëse e lini reagentin në pëlhurë, ajo do të vazhdojë të veprojë dhe mund të shkaktojë njollë dhe madje edhe fibrat e hollë të materies.
 • Për përgatitjen e përzierjeve përdorni gota xhami ose porcelani.
 • Para përdorimit, ndonjë nga produktet për fëmijët duhet të testohet në një zonë të vogël të lëkurës së shëndetshme të fëmijës.
 • Në ditët e sotme, në raftet e farmacive, Fukortsin pa ngjyrë gjendet shpesh. Në fakt nuk është më inferior ndaj versionit origjinal të mjekësisë dhe nuk lë gjurmë prapa.

  Këshilla të përshkruara do të ndihmojnë në heqjen e efekteve të përdorimit ose trajtimit të pakujdesshëm të një zgjidhje të Fucorcin. Përdorni me kujdes çdo mjet për pastrimin e lëkurës së fytyrës dhe trupit, veçanërisht të fëmijëve.

  Burimi i