Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si të recoloured nga zeshkane pikturuar në bjonde. Nga zeshkane në bjonde

  1. Getting shpëtoj brunettes pigment
  2. Bardh thekson problemet
  3. Si ndodh gjithçka?

Sigurisht, çdo grua i pëlqen të papritur të tjerët me imazhe të reja, make-up dhe hairstyles. Ndonjëherë duke ndryshuar pamjen e tyre, gratë mendojnë se ata vetëm i heqin qafe përvojat dhe problemet e vjetra.

Ndonjëherë është e mjaftueshme për të ndryshuar shumë pak në pamjen tonë dhe ne bëhemi njerëz të tjerë. Hairstyle mund të na ndryshojë në mënyrë që edhe të afërmit nuk do të dinë. Por nëse për shembull, blondet janë shumë të lehta për të ndryshuar pamjen dhe ngjyrën e flokëve, pastaj me brunetet, situata është disi e ndryshme. Pra, si të rilyej bjonde, në mënyrë që të duket e mrekullueshme dhe nuk dëmton flokët? Kjo sigurisht që nuk është një kërkesë e lehtë, por është ende e mundur të bëhesh bjonde pas një zezake pa i prishur flokët.

Getting shpëtoj brunettes pigment

Hiqni pigmentin që ngjyros flokët tuaj ngjyrë të errët mjaft e vështirë dhe jo gjithmonë e mundur herë të parë. Përveç kësaj, nëse flokët janë pikturuar më shumë se një herë, dhe ngjyra e errët nuk është e juaja, atëherë problemet do të lindin edhe më shumë.

Nëse keni flokë të trasha , atëherë bëhuni gati për të lehtësuar ato në të paktën katër faza. Por duhet të mbahet mend se me disa prej flokëve ju duhet të thoni lamtumirë. Para se të filloni zbardhjen e flokëve tuaj, vlen të kryeni një test, sepse zbardhja mund t'ju shkaktojë skuqje ose reagime të tjera alergjike. Nëse nuk e keni vënë re ndonjë gjë të tillë në vetvete, atëherë mbani mend se çdo javë, varësisht se sa shpejt flokët tuaj rriten, ju do të keni për të ndriçuar rrënjët dhe ngjyrosni ato.

Bardh thekson problemet

Nëse e keni pikturuar me sukses biondin tuaj ose po planifikoni, mbani mend disa nuanca:

  • Nëse vazhdimisht merrni aknet ose probleme të tjera të lëkurës, atëherë me ngjyra të lehta Kjo flokë do të theksojë.
  • Ndryshimi i ngjyrës që ju nevojitet herën e parë. Sepse në qoftë se flokët tuaj digjen, atëherë duhet të presësh derisa të rriten të reja, sepse thjesht nuk mund të restaurohen. Vlen të jeni sa më të kujdesshëm me procedurat.

Pas një ndryshimi të tillë, flokët bëhet më e hollë dhe më e dobët. Nëse jeni shumë të shqetësuar për trashësinë, atëherë ju nuk duhet ta sillni këtë tekë në jetë. Në fund të fundit, nëse e llogaritni gabimisht sasinë e kimisë që do t'i vendosni flokët, atëherë mund të ecni në një parukë për një kohë. Gjithashtu në të ardhmen do të kaloni më shumë kohë në styling dhe pa përdorur kondicioner nuk do të keni mundësi të krehni flokët tuaj.

Si ndodh gjithçka?

Nëse ende vendosni të bëni kjo procedurë veten, atëherë ju duhet të bleni produktet profesionale të rrufeve të flokëve. Gjej në oksigjen shitje 12,9 ose 6% dhe pluhur. Sasia e blerë duhet të jetë e mjaftueshme vetëm për një kohë. Këto fonde shiten me rrymë ose me peshë, prandaj hapi tjetër që do të duhet të blini të freskët. Mos blini ndriçues shumë të fortë, sepse ju rrezikoni të mbeteni pa flokë. Pluhur dhe aktivator duhet të përzihet me llogaritjen e 1: 2. Më parë duhet të blini enët, dorezat dhe një furçë për ngjyrosjen e flokëve. Është gjithashtu e nevojshme që dikush t'ju ndihmojë të bëni të gjitha këto.

Është mirë të lyejmë flokët nga mbrapa e kokës. Për ta bërë këtë, para-ndani ato në katër pjesë dhe sigurohuni me morsetë. Clarifier nuk ka nevojë të vjen keq dhe e vënë atë në goxha sasi të mëdha për disa centimetra nga rrënjët. Pas aplikimit, krehni fillesë me një krehër të vogël. Kështu që ngjyra nuk do të dalë nga njollosja. Ndikimi i fondeve në flokë duhet të jetë uniform, për të marrë të njëjtin rezultat. Pasi të keni mbaruar ngjyrosjen ju duhet të lani flokët dy herë dhe të mos haroni balsamin. Nëse çdo gjë është në rregull dhe flokët nuk kanë filluar të bien, atëherë pas tre ditësh procedura mund të përsëritet. Por në qoftë se ende i keni rrënuar flokët, atëherë nuk duhet të pikturoheni të paktën tre javë. Gjatë kësaj kohe, ju duhet të përpiqeni të rivendosni flokët sa më shumë që të jetë e mundur. Kur ndriçoni flokët në ngjyrën që dëshironi, mund të filloni të aplikoni tonin që ju pëlqen dhe mos kini frikë nga yellowness. Pas disa procedurave të tilla, ajo do të largohet.

Por mbani mend se kjo është një torturë e vërtetë për flokët dhe mund të mbijetojë vetëm flokë të shëndetshëm . Prandaj, nëse fillimisht ato dobësohen, vlen të shtyhet errësirë ​​për një kohë.

Shumica e grave në botë kanë të natyrshme flokë të errët dhe fshehurazi zili ata që posedojnë flokë të bardha. Le të tregojnë shaka qesharake rreth blondes, duke i paraqitur ato si krijesa budallenj dhe të pafuqishëm, por gjithmonë tërheqin pikëpamjet e njerëzve dhe tërhoqën vëmendjen e tyre.

Çfarëdo që thonë ata, njerëzit modernë , si më parë, preferojnë blondes. Flokët e bardha i bëjnë njerëzit ndjenjat kalorresore, ata e konsiderojnë blondes si krijesa të butë dhe të brishtë. Me sa duket, shumë brune gjatë viteve dëshirojnë të kthehen në një bjonde. Ata lodhen për të qenë të pavarur dhe të fortë, ata gjithashtu duan të duken si grua e dobët dhe të zhvendosë zgjidhjen e problemeve të jetës në shpatullat e burrave.

Duke iu përgjigjur pyetjes : "Si t'i ndriçoni ato të errëta në mënyrë korrekte?", Duhet të jepet rekomandimi më i rëndësishëm - kërkoni ndihmë nga një floktar që di shumë për këtë biznes. Fakti është se vetëm profesionistët e flokëve mund të përcaktojnë se çfarë do të ndodhë me fytyrën tuaj pasi të ktheheni në një bjonde. Brunettes shpesh fillojnë të lehtësojnë flokët e tyre, duke mos menduar për pasojat dhe pastaj nuk e dinë se si t'i kthejnë flokët ngjyrës së mëparshme dhe shndritjes së shëndetshme.

Flokët e bardha duhet të jenë në harmoni me ngjyrën e lëkurës dhe llojin e fytyrës. Prandaj, për të shmangur një gabim, pyesni floktarin t'ju japë mundësinë të provoni një parukë të lehtë ose të krijoni imazhin e ardhshëm bjonde në kompjuter. Nëse në të njëjtën kohë fytyra juaj merr një hije të shurdhër dhe prej dheu, atëherë ju më mirë harroni për ëndrrën e bërjes së një bjonde. Tregojuni floktarit se çfarë ngjyra dëshironi të shihni flokët e saj dhe gjeni se si ajo synon të arrijë sqarime.

Zakonisht, mjeshtrit me përvojë e dinë se si të bëjnë një përzierje të mirë zbardhues që nuk prodhon ngjyrë të verdhë apo portokalli. Në sallonet më të mira të flokëve nuk do t'ju kërkohet të vini disa ditë pasi të jeni të ri-verbuar, në mënyrë që të mos ekspozoni flokët tuaj ndaj efekteve kimike të ngjyrave përsëri. Asnjë sekret, për arsye të ndryshme, shumë gra nuk më pëlqen të përdorin shërbimet e floktarëve. Ata vetë blejnë ngjyra të flokëve në dyqan dhe, sapo të mbërrijnë në shtëpi, fillojnë të kryejnë një procedurë të thjeshtë për të ndezur flokët.

Epo, zgjedhja është e juaja, ne vetëm dëshirojmë që të sugjeroni se si duhet të lehtësoni flokët tuaj nëse dëshironi të ktheni nga një zeshkane në një bjonde. Për një fillim, mos merrni rreziqe dhe mos u mundoni të lehtësoni flokët tuaj nëse:

Ju jeni një zeshkane "artificiale", lehtësoni ato plotësisht dhe arrini një rezultat të mirë përtej fuqisë së specialistëve. Më shpesh ju keni lyer flokët tuaj, aq më keq do të shkëlqejë.
- keni bërë më parë me flokë permanent ose njolla me këna;
- Ju nuk keni mundësi për të blerë bojë profesionale . Çdo bojë e zakonshme e shitur në një dyqan do të sigurojë një sqarim maksimal prej një ose dy tonesh. Kjo është, për të kthyer nga një zeshkane gështenjë në bjonde e ndritshme me ndihmën e tyre, nuk do të funksionojë. Këtu kemi nevojë për formulime të veçanta.


Sigurisht, çdo grua i pëlqen të papritur të tjerët me imazhe të reja, make-up dhe hairstyles

Para zbardhjes për dy ose tre ditë, mos lani flokët me shampo, në mënyrë që mos të lani jashtë sebum dhe të hiqni mbrojtjen natyrore të flokëve. Përgatitni një peshqir të panevojshëm dhe kreh me dhëmbë të rrallë. Së pari, kreh flokët me kujdes dhe aplikoni mbi flokët tërë gjatësinë e përzierjes së ndriçimit, të përgatitur paraprakisht në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve. Lëreni rrënjët e flokëve të pa ngjyrosura, përndryshe nga nxehtësia e kokës bojë do të veprojë më intensivisht dhe flokët në rrënjë do të kthehen më lehtë.

Aplikoni bojë për rrënjët e fundit, mos harroni të mbuloni supet tuaja para ngjyrosjes me një peshqir. Mbani bojë mbi flokët sa më shumë që tregohet në udhëzimet. Pasi të lani plotësisht bojë e flokëve, piqni flokët me një balsam për flokët me ngjyrë. Kjo do t'i bëjë ato të butë dhe të butë, në të ardhmen do të jetë e nevojshme të përdoret shampo dhe kondicioner për flokët e zbardhura për kujdesin e flokëve.

Kur thahen flokët, ngjyrat kimike heqin pigmentet natyrale nga flokët dhe nëse nuk janë plotësisht të zhvilluar, nuk do të shmangësh flokët e pakëndshme të verdhë. Ngjyra më e errët e flokut tuaj, aq më shumë duket pamja e verdhë pas ndricimit. Në sallonet e flokëve, përdoren stabilizues të ngjyrave për të shmangur zverdhjen e flokëve. Për fat të keq, ata nuk i shesin fondet e tilla në dyqanet e rregullta. Prandaj, për t'i dhënë flokëve të ndritura nuancat e dëshiruara, është e domosdoshme të përdorni shkumë të lyer, mousse dhe shampo pas ndriçimit. Pas rreth 30-40 ditësh, flokët do të duhet të lyehen përsëri, pasi rrënjët e flokëve të rrumbullakëta të duken plotësisht të papërshtatshme.

Dëshira e grave për të ndryshuar nuk ka qenë e ekspozuar ndaj asnjë dyshimi për një kohë të gjatë dhe më shpesh objekt i ndryshimeve është flokët e grave simpatike. Haircuts, extension, coloring, perm, straightening - të cilat ata thjesht nuk duhet të përballojë si pasojë e pasionit të grave për rinovim. Disa nga ndryshimet janë dhënë nga "pak gjak", dhe disa nuk mund të pasqyrohen në flokë në mënyrën më të favorshme. Një nga manipulimet më të vështira është një ndriçim i flokëve. Kohët e fundit, ju jeni mjaft të kënaqur me imazhin e një zezake të ndezur, por sot keni dashur të ndryshoni gjithçka dhe të jeni bjonde? Detyra nuk është aspak e thjeshtë. Por në shumicën e rasteve të zgjidhshme. Ju vetëm duhet kohë dhe durim. Bërja e një bjonde nga një zeshkë e lehtë është e thjeshtë, por procesi i kundërt do të kërkojë kohë, para dhe vendosmëri. Por së pari ju përgjigjeni pyetjes:


A është me të vërtetë e nevojshme?

Kujdesi për flokët e zbardhur është shumë më e vështirë se sa për natyrën ose ngjyrën. Ju do të keni për të harruar se ju mund të lani flokët tuaj dhe shkoni: kështu që ju thjesht nuk mund të krehë ato. Balsam, kondicioner, maskë - e gjithë kjo nuk do të jetë një dhuratë për flokët për t'i mbështetur ato, por një domosdoshmëri e përditshme.

Përveç kësaj, flokë bjonde shkoni larg nga të gjithë. Nga kjo pikë, vizioni i errët është shumë më i shkathët. Ju duhet të ndryshoni mendjen tuaj për t'u bërë bjonde nëse:

  • ju nuk jeni shumë lëkurë të mirë të prirur për rashes dhe acarim, flokët bjonde do të bëjnë më të dukshme problemet e lëkurës;
  • ju keni tipare mjaft të mëdha të fytyrës: pas ndezjes së flokëve tuaj, ato do të shfaqen edhe më të mëdha.

Për të qenë të sigurt në vendimin tuaj, merrni kohë dhe mundësi për të provuar disa wigs të nuancave të ndryshme "të bardha". Për pastërtinë e eksperimentit, bëni atë duke përfshirë pa përbërjen. Ju gjithashtu mund të provoni. Nëse gjithçka është në rregull, mund të lëvizni.

Flokët me ngjyrë.
Detyra e një zeshkane për t'u bërë bjonde do të jetë shumë më e vështirë nëse nuk jeni një zeshkane natyrore, por arrijnë flokë të errët përmes ngjyrosjes. Këtu është e rëndësishme sa herë keni lyer flokët tuaj, sa përdoren ngjyra intensive - të gjitha këto informata patjetër do të duhen mjeshtri yt. Në këtë rast, mos u përpiqni të bëni gjithçka vetë: të sillni flokët e ngjyrosur në të bardhë dhe të mos prishni ato është shumë e vështirë.

Së pari, pastrues përdoret për të hequr qafe ngjyrën sa më shumë që të jetë e mundur, dhe vetëm atëherë flokët lehtësohen me mjete mjaft agresive. Kjo nuk ndodh menjëherë, por në disa faza - për t'i dhënë flokëve mundësinë për t'u shëruar.

Por edhe me pjesëmarrjen mjeshtër i mirë me reagente të shkëlqyeshëm dhe një program afatgjatë ndriçimi, nuk ka garanci se flokët nuk do të bëhen ngjyrë të një mandarini të pjekur ose hije kanarinë. Duke filluar të lehtësojë flokët e lyer, të jenë të përgatitur se këshilla (ata duhet të kalojnë nëpër numri më i madh ngjyra) do të duhet të pritet.

Zeshkane Natyrore.
Zeshkane Natyrore Jo më pak komplikime mund të ndodhin kur ndriçimi i flokëve të errëta natyrale, sidomos nëse është e vështirë dhe e zezë e zezë: pigmenti në këtë lloj flokësh është i fortë dhe nuk është një detyrë e lehtë për të etched it. Ngjyrosja e parë është gjithashtu më e mirë për të besuar sallonin master. Me kalimin e kohës, do të jetë e mundur që të ngjyrosni rrënjët vetë, por nëse jeni i vendosur të bëheni bjonde nga një zeshkane dhe të mos ndizeni - lejeni një specialist të "ngjall" mbi flokët tuaj. Dhe sigurohuni që të përdorni vetëm reagentë profesionalë. Po, ata janë disi më të shtrenjtë se clarifiers zakonshëm, por për flokët ajo do të jetë shumë më e sigurt.

nëse ngjyra natyrale ka flokë hije të ftohtë , ngjyrosja nuk do të jetë një detyrë e frikshme. Nëse, përkundrazi, ngjyra është më afër ngjyrës së errët të gështenjës, yellowness do të shfaqet domosdoshmërisht.

Si të merreni me "pikojën e pulës"? Nëse keni synuar fillimisht për një hije të artë ose me rërë të flokëve, gjithçka është në rregull: flokët e zbardhur pikturuar me ngjyrën e duhur - dhe çdo gjë bie në vend. Por nëse keni nevojë ngjyrë ashy , nga aluzion më të vogël të verdhë do të duhet të heqin qafe. Neutralizuar vjollcë të verdhë. Megjithatë, për të mos ekspozuar flokët në ngjyrosje të përhershme me rrezikun e overexposing bojë dhe për të marrë një ngjyrë të kaltërosh në vend se ashy, është më mirë për të blerë balsam ngjyrë . Duhet të jetë i holluar (afërsisht gjysmë kapaku për litër uji) dhe flokët e shpëlarë pas çdo larjeje.

Pikat kryesore.
Kjo është një mënyrë tjetër tranzicion i butë nga zeshkane në bjonde. Avantazhi i saj është se flokët duken të pastër nga fillimi, dhe fillesat me shumë ngjyrë duken sikur të ishin të destinuara. Në këtë rast, me çdo theksim të ri (dhe ju do ta bëni atë një herë e gjysmë deri në dy muaj, derisa rrënjët rriten), flokët bëhen më të lehta.

Rregullat e njëjta vlejnë edhe për flokët e ngjyrosur si për ato të lyer: bëjini ato me një mjeshtër që besoni dhe mbani në mend se kujdesi për flokët do të jetë shumë më i ndërlikuar.

"Zotërinj preferojnë blondes", na siguron filmi kulti i shekullit të kaluar. Dhe sondazhet sociologjike citojnë të dhëna krejtësisht të ndryshme: burrat i konsiderojnë brunetet të jenë më të mençur dhe më tërheqës. Pra, ndoshta, nuk është aq e rëndësishme sa ngjyra e flokëve tuaj ka. Gjëja kryesore është që ju pëlqen, të jeni në fytyrë dhe të ndiheni të papërmbajtshëm.

Pra, si të rilyej bjonde, në mënyrë që të duket e mrekullueshme dhe nuk dëmton flokët?
Si ndodh gjithçka?
Kohët e fundit, ju jeni mjaft të kënaqur me imazhin e një zezake të ndezur, por sot keni dashur të ndryshoni gjithçka dhe të jeni bjonde?
Si të merreni me "pikojën e pulës"?