Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si të mishit skuq në një mish derri marinuar pan. Si të mishit skuq është e shijshme. Sekretet e kuzhinierit. Mënyra më e lehtë.

 1. Mënyra më e lehtë
 2. Më e shijshme këtu:
 3. Si të skuqura derri me qepë?
 4. Marinata për proshutë derri
 5. Sa të shijshme për të copëtuar derri derri në një tigan?
 6. Marinata për mish për tiganisje në një tigan

( 2 vota, vlerësimi mesatar: 4.50 nga 5)


Çdo shtëpiake në kuzhinë është e ballafaquar me mish të nxehtë pothuajse çdo ditë ose edhe çdo ditë Çdo shtëpiake në kuzhinë është e ballafaquar me mish të nxehtë pothuajse çdo ditë ose edhe çdo ditë. Dhe ju gjithmonë dëshironi të papritur të dashurit tuaj me mish të shijshëm, lëng dhe aromatik. Dhe është e dëshirueshme që shija të jetë gjithmonë e ndryshme, me aromë, me aromë, të thartë.

Mënyra më e lehtë

Mish kafe në një tigan të rëndë ose një furrë holandeze në një vaj të vogël. Shto perime dhe mish tym dhe perime.

 • Mbuloni mishin me ujë të valë ose me supë të nxehtë.
 • Sillni një çiban.
 • Ulja e ngrohjes në minimum.

Një teknikë që punon për shkurtime të ndryshme.

Chefët, si tre yjet e Michelin, Marco Pierre White ndanë këshillat e tyre.

 • Copë copa mishi në miell.
 • Brown mbi të gjitha anët në vaj në temperaturë të mesme të lartë.
 • Shto lëng për të mbuluar mishin.
 • Bikarbonat sode ndihmon për të zbutur sezonin në rritje, duke ruajtur ngjyrën e gjelbër.
 • Sa më gjatë që të hidhni dhe masazhoni mishin tuaj, aq më të butë do të jetë.

Edhe kuzhinierët më me përvojë ndonjëherë kanë nevojë për ndihmë në kuzhinë.

Zgjedhja e erëzave në dyqane është shumë e madhe dhe gjithmonë dëshiroj të eksperimentoj.

Si të hidhni mishin për tiganisje .

Numri i recetës 1.

Mundësia më e lehtë është të fshij mishin me hudhër dhe piper i terrenit , derdh vajin bimor. Nuk është e nevojshme të kripët, pasi mishi do të lëshojë lëngun e tij dhe pastaj gjatë tiganisjes do të bëhet i thatë.

Numri i recetës 2.

Ushqimi mund të bëhet pafundësisht më e lehtë me disa truket dhe shkurtime të shkurtra që sigurojnë që ju të mos kaloni shumë kohë në një sobë të nxehtë. Nga gatimi i perimeve jeshile me sodë bikarbonate, për të nxjerrë pijet e tyre, për të pirë një lugë gjelle uji në furrë, për bukën e brumosur, disa nga këto këshilla të ekspertëve mund të duken paksa të çuditshme, por sigurohuni që ato janë provuar, testuar dhe provuar.

Kur pjekni bukën në shtëpi, hidhni një lugë gjelle. ujë të ftohtë në fund të sobës. Uji do të notojë ndërsa furra e nxehtë bërtet bukë, e cila lë bukën në një sipërfaqe të copëtuar dhe të crunchy. Shto një majë të bikarbonat natriumi në ujë, ndërsa valë të perimeve të gjelbra të tilla si brokoli dhe lakra. Bikarbonat sode ndihmon zbutjen e perimeve, por ruan ngjyrën e gjelbër të ndritshme, në mënyrë që të mund të arrini perime të përkryer të gatuar pa humbur ngjyrën.

Për pickling shpejtë, ju duhet të prerë mishit në pjesë, hidhni ato, të vënë në një tigan, krye me qepë, prerë në unaza, qimnon, gjethe gji dhe rrënjë majdanoz. Vaj perimesh te perzier me leng limoni (leng i nje limoni me 15 gram vaj), piper. Dhe derdhini mish.

Mos harroni që në mënyrë periodike të kthehet mishi.

Vendosni pak përpjekje për marinimin e copave të qengjit tuaj për 48 orë dhe kur bëhet fjalë për ditën e gatimit, do të kaloni pesë deri në shtatë minuta gatim të mishit. Në ditën e gatimit, qengji rreh 180 gradë në furrë për 5-7 minuta. Marinada e delejeve rreh për 48 orë duke përdorur pastë papaya paste, paste xhenxhefil hudhër, pluhur djegës, garam masala, pluhur koriandër, kripë dhe kos.

Marinata vepron si një tender për mish, kështu që ju marinadë për të paktën dy ditë para gatim dhe pse ajo do të jetë tepër i butë. Shob Hyder, kuzhinier, Zaika nga Kensington. Zvogëlimi i skajeve: mos kini frikë të hiqni pasta tuaj kur ata dalin nga furra.

Numri i recetit 3.

Për këtë marinadë na nevojiten dy gota supë viçi, verë të kuqe të thatë, një gotë, uthull të kuq - një gotë, një qepë të copëtuar finely, gjethe gji, peppercorns 1 lugë, karafil 0,5 tsp. Mix të gjithë përbërësit në një tigan dhe të sjellë një çiban. Lëreni mbi nxehtësinë mesatare për 5 minuta.

Për të kthyer mjaltin në një formë të lëngshme, sillni një tenxhere me ujë të ziej dhe largoni prej saj. Vendos shishen mjaltë në ujë dhe le të qëndrojë për 15 minuta ose derisa mjalti është tharë. Lisa Rukin, kuzhinier në marrëdhënien time me ushqimin. Hidhni gurin tuaj nga pica dhe bëni pizza tuaj në shtëpi në një tigan të nxehtë dhe mbaro nën vuaj.

Teknika e pjekurisë përsërit ngrohjen intensive të një furrë tradicionale pica, duke krijuar një pizza shumë më autentike. Kur gatuani biftek, sigurohuni që pan është shumë e nxehtë para se të shtoni mishin për të marrë një karamelizim të shijshëm. Nëse pan humbet nxehtësia, sheqernat natyrale të nxjerra nga mishi nuk do të karamelizohen. Plus, kur pan nuk është mjaft e nxehtë, mishi liron ujë, kështu që ju me të vërtetë e vlim atë.

Ftojmë marinadën dhe i mbushim me mish. Lëreni në frigorifer për 6-12 orë, dhe llokoçisni herë pas here. Para se të pritet mishi duhet të kriptohet dhe të thahen.

Numri i recetës 4.

Kjo marinadë rekomandohet për marinimin e pulave. Për të, ne kemi nevojë për dy lugë mustardë të përzier me një lugë gjelle mjaltë dhe një lugë gjelle vaj perimesh, mund të shtoni salcë soje . Përzierje tërësisht dhe derdh mishin.

Për Yorkshire puddings me gëzof, pushoni brumin për një orë përpara se të përdorni. Vënja e një brumi të butë e bën më të lehtë, përmirësimin e tij. Tre kuzhinier Michelin Mark Marco Pierre White, ambasador i markës në Knorre. Shtimi i kripës kur qepë gatimi përgatit ato më shpejt. Kripja tërheq lagështinë nga qepët, e cila shpejton gatimin, pjekjen dhe ngjyrën.

Vivek Singh Ekzekutiv Chef, Brown Club, kanellë Kuzhina dhe kanellë Soho. Kur përdorni pods vanilje, kurrë mos hidhni enën bosh. Përkundrazi, vendosni në një kavanoz dhe mbuloni me sheqer sheqer, vazhdoni të shtoni pods më shumë kur përdorni ato, dhe rezultati do të jetë me të vërtetë sheqer vanilje universale.

Lini në frigorifer për 2-4 orë. Ne nxjerrim mish dhe skuqemi në nxehtësi vaj vegjetal kore e artë.

Ne kemi dhënë vetëm një pjesë shumë të vogël të recetave se si të marrim mishin për tiganisje. Mund të eksperimentoni me secilën prej tyre, të shtoni dhe të zëvendësoni përbërësit, gjithçka do të varet nga shija juaj dhe imagjinata.

Suksesshëm për ju eksperimente.

Nëse nuk keni ndonjë miell të vetë-ngacmuar, por keni nevojë pak, shtoni një lugë çaji pluhur pjekjeje në 110 g miell të thjeshtë. Kur zgjidhni karamele, një mënyrë e shkëlqyer për të zgjedhur të gjitha pjesët e guaskës është të përdorni veshët tuaj! Gently throw mishit gaforre në një pan të madh metalike pak në një kohë - fragmente të vogla shell do të bëjë zhurmë dhe pastaj mund të hiqet lehtë.

Gjëja më e rëndësishme kur ju gatuaj viç ose ndonjë mish është që të lejoni që ajo të arrijë temperaturën e dhomës para përdorimit. Kjo do të lejojë që mishi të gatuhet në mënyrë të barabartë dhe kjo do të parandalojë shfaqjen e unazës gri pas gatimit të mishit. Lëreni mishin të pushoni pas gatimit. Kur gatuani një copë mishi, temperatura vjen nga sipërfaqja e mishit, kështu që shtresat e jashtme do të kenë më shumë temperaturë të lartë sesa thelbi. Ndalimi i viçit ju lejon të rregulloni temperaturën, duke parandaluar unazën e papërpunuar në mes nëse pritet herët.

Më e shijshme këtu:


Qengji merak  me salcë të shijshme Qengji merak me salcë të shijshme

Derri i fërguar - i thjeshtë, por në të njëjtën kohë pjatë e shijshme me vetitë ushqyese. Por jo të gjithë e dinë se si ta gatuajnë atë siç duhet, dhe mishi është i vështirë, i thatë dhe i djegur. Ne do të ju tregojmë disa hollësi se si të skuqura derri deliciously.

Dhe kur ai të mbështetet siç duhet, mishi nuk do të rrjedh gjak. Sezoni që hani nga fillimi. Sezoni gjatë gjithë procesit të gatimit. Kur diçka është e nxehtë, ajo do të thithë kripë ose erëza më mirë se kur është e ftohtë. Nëse filloni sezonin që nga fillimi, nuk keni nevojë të shtoni sa më shumë kripë në fund.

Bari i duhur i freskët mund të dallojë pjatë e mirë nga një pjatë e shquar. Shto trumzë në pulë ose basil të freskët për të Makarona domate në fund të procesit të gatimit do të bëjë një ndryshim. Herbs shtojnë freski dhe përmirësojnë aromën. Gëzoni procesin e gatimit dhe të trajtoni me respekt për përbërësit tuaj. Gatim duhet të jetë një proces terapeutik. Vendoseni disa muzikë të mirë, derdhni një gotë verë dhe kënaquni.

Si të skuqura derri me qepë?

përbërësit:

 • fileto derri - 515 g;
 • qepë - 225 g;
 • hudhër - 2 karafil.

preparat

Para se të skuqeni shpejt dhe shijshëm mishin e derrit, lani me kujdes fileta, hiqni petë dhe prerë në copa të vogla madje. Pastaj vendoseni mishin në një enë të nxehtë me gjalpë dhe ngjyrë kafe për 5-7 minuta, duke nxituar me një shpatull prej druri. Tjetra, shtoni qepë, copëtuar në gjysmë unaza, mbuloni me një kapak dhe silleni për 10 minuta. Sezoni pjatë me erëza për shije, shtrydh hudhër, përzieni dhe hiqni enët nga sobë. Insistoni ushqimin nën kapak për 10 minuta.

Kur jeni duke u përpjekur të merrni farat e shegës, sigurohuni që së pari të vendosni fruta në tavolinë me dorë. Pastaj prerë atë në gjysmë dhe trokitje e lehtë atë me një lugë. Kjo do të lehtësojë shumë punën me fruta dhe me një sasi të vogël të fibrave të bardha.

Marinata për proshutë derri

Kate Goddard, themeluesja e Kate Goddard. Kur hedh vezë vezë, në mënyrë ideale përdorni vezë të freskëta dhe ruani në frigorifer derisa të jetë gati për gjuajtje. Vezët e freskëta kanë më shumë gjasa që të rrinë së bashku kur gjuajnë. Përdorni një copë letre për pjekje për të niveluar anën e përparme të anës së hollë të kallams së kuti gjatë zbardhimit. Gërvishtni shtresën tuaj të agrume mbi letër për të mos u futur brenda. Ajo gjithashtu do të rrisë të ardhurat tuaja.

Sa të shijshme për të copëtuar derri derri në një tigan?

përbërësit:

 • fileto derri - 505 g;
 • salcë soje e errët - 25 ml;
 • - për shije;
 • vaj perimesh - 65 ml;
 • erëza.

preparat

Dhe këtu është një mënyrë tjetër për të shijuar shijshëm mishin e mishit të marinuar në tigan. Mishi është larë dhe copëtuar në kashtë të hollë. Lëshojini gjethjet e selino dhe gjithashtu thyej shirita. Tani e zhvendosim mishin në një tas të thellë, silleni me erëza dhe silleni me salcë soje të errët. Shtoni një gjalpë pak, përzieni mirë dhe vendosni enët në frigorifer për 1 orë.

Michelin u luajt nga kuzhinieri Adam Gray, kuzhinier britanik. Kur bëni guacamole, mos hidhni gurin e avokado, por zhytni gurin në guacamole. Parandalon oksidimin dhe zbehjen e saj. Atul Kohhar Sindhu, shefi i patronave Atul Kohhar dhe Benares.

Marinata për mish për tiganisje në një tigan

Në vend që të harxhosh kohë me kujdes pastrimin e lëkurës së letrës nga llambat e hudhër, të marrësh një tigan të vogël dhe të lëshosh llambën me bazën. Lëkura menjëherë do të shqyhet dhe çlirohet, duke kursyer minuta të çmuara. Nëse keni nevojë për të mbajtur të gjitha karafilët, ndani ato nga llambë, vendosni sasinë e kërkuar në një tigan të vogël me kapakun e mbyllur dhe shkundni. Kjo do të lirojë lëkurën pa dëmtuar karafil.

Ngroheni tiganin me gjalpë, vendoseni derri marinuar dhe skuqni në nxehtësi të lartë nga të gjitha anët. Pas 10 minutash, shtoni gjethët e përgatitur të selino dhe derdhni salcën e sojeve. Përzieni përmbajtjen dhe skuqeni mishin për 5 minuta.


Si të skuqura derri me qepë?
Sa të shijshme për të copëtuar derri derri në një tigan?