Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si të gatuaj një mustak (biftek) në furrë është e shijshme dhe e lehtë? . Biseda LiveInternet

 1. Mustak shijshme peshk pjekur në petë me djathë dhe perime
 2. Si të gatuaj një mustak (biftek) në furrë me domate dhe qepë?
 3. Recetë mustak në furrë në marinadë xhenxhefil-hudhër
 4. Mustak me perime në salcë soje

Për të gatuar një mustak me këtë recetë, ju duhet dy steaks të mesme. Nga rruga, peshqit mund të shiten të freskëta ose të ngrira. Çfarë duhet të bëni në këtë rast? Si të gatuaj biftek mustak ngrirë? Peshku në furrë vetëm shkrirja mund të jetë e pjekur, kështu që steaks do të duhet të transferohen paraprakisht nga frigorifer në shelfin e poshtme të frigoriferit. Në temperaturën e dhomës, pastrimi i çdo peshku nuk rekomandohet absolutisht.

Në përputhje me recetën, duhet të lahen dy bishta, të hiqen lagështi të tepërt duke përdorur një peshqir letre, kripë dhe piper nga të gjitha anët Në përputhje me recetën, duhet të lahen dy bishta, të hiqen lagështi të tepërt duke përdorur një peshqir letre, kripë dhe piper nga të gjitha anët. Më pas vendosni mustakun në një formë të zjarrtë dhe spërkatni me lëng gjysmë limoni. Kjo do të ruajë strukturën e peshkut dhe nuk do të lejojë që ajo të bjerë larg gjatë procesit të gatimit. Tjetra, forma me steaks duhet të mbulohet me fletë metalike dhe të dërgohet në furrë, të nxehur në 190 gradë, për 30-40 minuta. Koha e saktë e gatimit varet nga madhësia e biftekit.

Mustak shijshme peshk pjekur në petë me djathë dhe perime

Para se të dërgoni biftek në furrë, ju duhet të përgatisni qepë dhe karrota "batanije". Për ta bërë këtë, perimet (1 qepë dhe 1 karotë) skuqen në një tigan me një sasi të vogël të vajit vegjetal.

Sipas kësaj recetë, një biftë e madhe e mustakëve (300 g) gjithashtu duhet të kriptohet dhe piper. Pastaj vendosni peshkun në fletë metalike, të lyej me gjalpë dhe skuqni qepët dhe karotat në majë të saj. Mbylle ngushtë mustakun me fletë metalike dhe dërgoni në furrë për 30 minuta (180 gradë). Pas një kohe të caktuar për të marrë peshkun, silleni me djathë të integruar (150 g) dhe vazhdoni të piqni edhe 10 minuta.

Kjo është një nga opsionet më të lehta se si të gatuaj një mustak (biftek) në furrë. Rajs ose perimet janë të përshtatshme si një pjatë anësore.

Djathi i butë i butë bëhet vetëm në gojë, nëse e gatuani në krem. Për ta bërë këtë, ju duhet të kripë, piper, sasi e vogël me lëng limoni dhe pour krem ​​(10%). Pas kësaj, forma me peshk mund të dërgohet në furrë, të ndezur në 190 gradë.

Kjo është pikërisht receta më e thjeshtë për gatimin e mustakëve (biftek) në furrë Kjo është pikërisht receta më e thjeshtë për gatimin e mustakëve (biftek) në furrë. Ajo është gatuar vetëm për 40 minuta, dhe struktura e saj është shumë e ngjashme me salmonin yndyror. Shërbyer peshkut me oriz ose perime perimesh.

Si të gatuaj një mustak (biftek) në furrë me domate dhe qepë?

Për përgatitjen e mustakëve nga kjo recetë, do të nevojitet 1 kg e steaks peshk. Ata do të duhet të lahen, të thahen me një peshqir letre dhe të fshij me kripë dhe piper. Më pas vendoseni biftekun në formë, spërkatni me lëngun e një limoni të madh dhe ngrini për 30-60 minuta.

Në këtë kohë, të përgatisë një salcë salcë ose peshk Në këtë kohë, të përgatisë një salcë salcë ose peshk. Për ta bërë këtë, skuqni qepën (0.4 kg) të prerë në gjysmë unazë të hollë në vaj ulliri, pastaj shtoni domate (1 kg), paste domate, ½ filxhan verë të bardhë ose të kuqe, kripë për shije, paprika e ëmbël (1 orë) në një gotë uji. l), sheqer dhe kanellë (për ¼ tsp.). Cook përzierjen aromatik për 15 minuta, pas së cilës ajo duhet të derdhet mbi steaks dhe spërkatën me majdanoz copëtuar.

Kjo është një nga mënyrat më të mira për të gatuar një mustak. Biftekët në furrë pjeken për 30 minuta, dhe çdo 10 minuta duhet të derdhen mbi salcën e domates. Pjatë shkon mirë me oriz, bulgur, kuskus dhe drithëra të tjerë.

Recetë mustak në furrë në marinadë xhenxhefil-hudhër

Ka disa receta më të mira për pjekjen e këtij peshku yndyror. Njëri prej tyre thjesht tregon se si të gatuaj biftek të shijshëm të mustakëve në furrë.

Gatim hap pas hapi është si më poshtë: Gatim hap pas hapi është si më poshtë:

 1. Ngroheni furrën në 200 gradë.
 2. Kombinoje gjalpë (2 lugë gjelle), majdanoz dhe vaj ulliri (1 lugë gjelle), xhenxhefil i integruar dhe limoni (½ lugë) në një tas, karafil të grirë të hudrit. Mix mirë, shtoni kripë dhe piper të nxehtë për shije.
 3. Ngrini biftekin me kripë, e vendosni në një pjatë për pjekje dhe përhapni marinadën në krye.
 4. Dërgo peshkun në frigorifer për 10 minuta dhe pastaj riorganizoni formën në furrë.
 5. Piqem mustak 30 minuta.

Shërbejeni pjatën e përfunduar me spinaq ose një garniturë tjetër perimesh.

Mustak me perime në salcë soje

Nga steaks mustak ju mund të gatuaj një pjatë interesante në salcë soje. Ndërkohë, në mënyrë që peshku të ketë sukses, duhet të merren parasysh dy pikat e mëposhtme:

 1. Një tabaka për pjekje me një mustak duhet të vendoset vetëm në një furrë të nxehtë të temperaturës së dëshiruar. Përndryshe, peshku do të humbasë formën e tij dhe do të zvarritet. Për të njëjtën arsye, nuk rekomandohet të skuqeni në një tigan.
 2. Është e këshillueshme që kripë dhe spërkas mustak me limon në fillim të gatimit. Kjo do të ruajë strukturën e peshkut dhe do të sigurojë një pamje tërheqëse të gjellës.

Në fillim të gatimit peshku duhet të ngrohë furrën në 200 gradë Në fillim të gatimit peshku duhet të ngrohë furrën në 200 gradë. Më pas fshini perimet (qepët e gjelbër, karotat dhe specat) në shirita të hollë, rreth 5 cm të gjatë. Kripë dhe piper (4 copë), Vendosni në një formë të vogël. Më tej në copa peshku është e nevojshme për të shpërndarë përzierjen e perimeve dhe derdh mustak me salcë soje (½ filxhan). Piqni steaks në furrë për 30 minuta, derdhur periodikisht salcë. Është e rëndësishme të mos ejësoni atë me kripë, e cila tashmë është mjaft e pranishme në salcë soje.

Shërbyer mustak i gatuar sipas këtij recetë, është e nevojshme me oriz apo petë kineze.

Burimi i

Çfarë duhet të bëni në këtë rast?
Si të gatuaj biftek mustak ngrirë?
Si të gatuaj një mustak (biftek) në furrë me domate dhe qepë?