Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si të bëni një mavijosje në trup pa dhimbje. Shëndeti juaj Këputje me shkumës dhe petë

 1. Arsyeja që ju fryrje si pjeshke
 2. Hijet blu dhe jodi
 3. Si të lëndoni veten pa dhimbje
 4. Mënyra e parë
 5. Mënyra e dytë
 6. Mënyra e tretë
 7. Kërceni veten me përbërjen e syve të zi
 8. Mënyra e katërt
 9. Mënyra e pestë
 10. Mënyra e gjashtë
 11. Mënyra e shtatë
 12. Mënyra e tetë

Dhe kështu, do të na duhen:
- Bojë blu.
- Bojë e kuqe.
- Bojë e zezë.
- Tonalnik.
- Gishti. (Mjeti juaj më i mirë për hije! Seriozisht!)

Pse të mos marrësh menjëherë bojën e purpurt, në vend që të përzieni blu me të kuqe, ju pyesni? Po, sepse! Do të përgjigjem. Seriozisht, thjesht merr fjalën time për të, do të duket më realiste.

Arsyeja që ju fryrje si pjeshke

Ju hyni aksidentalisht në cepin e tryezës tuaj të kafesë, dhe të nesërmen ka një mavijosje në këmbën tuaj. Ose mund të shfaqen mavijosje, dhe as nuk mbani mend të dëmtoni veten. Kërcitja me goditje më të vogël nuk do të thotë që keni një problem serioz shëndetësor, veçanërisht nëse këputjet tuaja kanë tendencë të jenë të vogla dhe shpesh nuk shfaqen.

Një kontuzion zhvillohet kur enët e vogla të gjakut nën këputjen ose këputjen e lëkurës. Gjaku rrjedh në inde nën lëkurë dhe shkakton një ngjyrë të zezë dhe blu-aq tërheqëse. Ato gjithashtu mund të bëhen gunga, të quajtura hematoma, e cila ndodh kur gjaku mblidhet dhe thahet nën lëkurë. Ndërsa bruizat shërohen, ato shpesh transformojnë të gjitha ngjyrat e ylberit, duke përfshirë vjollcë-të zezë, të kuqërremtë-blu ose të verdhë-jeshile. Ndonjëherë zona e bruises madje përhapet nëpër trup në drejtim të gravitetit.

Sa për cilën bojë të përdorni, atëherë varet nga ju. Natyrisht, smalti dhe bojëra uji - jo zgjedhja juaj, por gouache mund të përshtatet, veçanërisht nëse përzihet me krem ​​për fëmijë (kështu që nuk do të derdhet nga dora, e vërteta do të fillojë të njollosë rrobat).

Hapi i parë Hapi i parë. Aplikoni bojë të kuqe me pika të vogla të madhësive të ndryshme. Mos tërhiqni menjëherë një zonë të madhe të kuqe. Thjesht vendosni pikat e kuqe, ku dëshironi të keni bruizën më intensive dhe të skuqeni pak.

Një mavijosje në këmbë zakonisht kërkon më shumë kohë për t’u shëruar sesa një bruizë në fytyrë ose duar. Familja shpesh ka një tendencë për të mavijosur, kështu që ju mund ta trashëgoni këtë tipar nga njëri prej prindërve tuaj. Këputjet e grave janë më të lehta se burrat, veçanërisht nga dëmtimet e vogla në ijet, supet dhe shputat. Sasia e yndyrës që mbulon trupin tuaj mund të luajë gjithashtu një rol të caktuar - nëse nuk keni shumë, ka më pak një jastëk mbrojtës, kështu që këputjet do të shfaqen me trokitje më të vogël. Nëse vëreni më shumë mavijosje sesa disa vjet më parë, kjo mund të shoqërohet me të gjitha ato orë që mbaheshin jashtë pa rrezet e diellit, pasi lëkura e dëmtuar nga dielli bën që enët e gjakut të prishen më lehtë.

Shkoni në fazën e hijes me shpirt dhe shkallë Shkoni në fazën e hijes me shpirt dhe shkallë. Ju nuk duhet të jeni kufij të qartë dhe të ndritshëm të të kuqes. Vetëm praktikoni nja dy herë dhe pendët do të fillojnë të punojnë vetë.

Pastaj, mbi ngjyrën e kuqe me të njëjtin parim shtojmë blu. Por mos e teproni, ajo duhet të jetë gati në të njëjtën sasi (ose pak më pak) sasi, e cila është e kuqe. Përsëri ne përziejmë gjithçka.

Këputje të papritura të pashpjegueshme, bruizime që ndodhin shpesh, ose bruizime që nuk ikin pas një muaji, mund të jenë shenjë e një problemi shëndetësor, siç është një infeksion ose. Mësoni si ta bëni përbërjen tuaj që të duket e vdekur ose e padurueshme për Halloween.

Hijet blu dhe jodi

Udhëzime për kozmetikë për Halloween që janë aq mahnitëse në të gjitha rrjetet sociale sa frikësuese. Kohët e fundit ajo mbajti një seminar për Halloween, ku pjesëmarrësit mësuan se si të krijonin një lloj mumje të thjeshtë dhe të përballueshëm, si dhe mavijosje, kafshime, venat dhe plagët e lateksit.

Këtu janë disa nga sekretet e saj të Halloween. Aplikatorë sfungjerBardha ngjyrashBejën dhe vjollcën e purpurtë Mehron "Clown White" Vaj për fëmijë. Përdorni një furçë të mesme me pak paste kafe për t'u errësuar. buzët e brendshme dhe bazat e syve. Shtoni qepallë blu dhe vjollcë në kafe për t'u errësuar. Sa ngjyra ju përdorni përcakton sa të vdekur jeni. Për të zbutur skajet, përdorni një sfungjer të rregullt për të përzier ngjyrën me të bardhë. Duke përdorur pak kafe, shtoni kanalin tuaj të lotit dhe linjat natyrale të syve. Mendoni për një mollë kur krijoni më shumë bruizën tuaj ngjyra të lehta jashtë, duke punuar me blloqe më të vogla dhe më të vogla. Ju dëshironi që ajo të duket e tejdukshme. Kur fryrje, akoma mund ta shihni lëkurën tuaj më poshtë. Shtoni të zezë. sfungjer për të hequr jashtë tepërt të verdhë dhe jeshil. Pasi të keni përfunduar këto hapa, shtoni më shumë ngjyra ku dëshironi. Aplikues me sfungjer furça të vogla, të mesme dhe të mëdha Pasta të ndryshme të dhëmbëve, të kuq, vjollcë, jeshil, të verdhë dhe të zinj Pastë dhëmbësh të përgjakshme. Filloni duke vizatuar një fytyrë të fryrë rozë në majë të fytyrës smiley me hapësirën midis tyre. Shtoni vjollcë dhe të zezë, atje ku dhëmbët tuaj u futën brenda. Shtoni të verdhë dhe jeshile nëse dëshironi që ajo të shfaqet më e vjetër. Përdorni paste gjaku për të shtuar vrazhdësi. Përdorni një kruese dhëmbësh për të njollosur ku dhëmbët tuaj kanë thyer lëkurën.

 • Zhyt aplikuesin në vaj për fëmijë dhe lehtë në bojë të bardhë.
 • Aplikoni të gjithë fytyrën tuaj, përfshirë buzët.
 • Ju nuk dëshironi të dukeni si një klloun, thjesht një version i këndshëm i vetvetes.
 • Shtoni vajin e foshnjës në sfungjer nëse fillon të duket me shirita.
 • Aplikues të sfungjerave Bruska të vogla, të mesme dhe të mëdha.
 • Filloni duke menduar: «Whatfarë të goditi?» Përcakton formën e mavijosjeve.
 • Sa më keq të jetë mavijosja, aq më e thellë është ngjyra.
 • Filloni duke menduar: «arefarë je pak?» Sa e vështirë ishte të të kafshoja?
 • Sa e infektuar është?
 • Bëni që të duket i lodhur, jo i përsosur.
 • Shtoni të kuqe në rozë, por jo aq të gjera sa rozë.

Bleni një foto.

Shtoni pika të vogla të zeza në vendet ku dëshironi të shihni mërzitjen më të errët Shtoni pika të vogla të zeza në vendet ku dëshironi të shihni mërzitjen më të errët. Pastaj vetëm përzierje. Nëse është e nevojshme, përdorni ujë.

Shtoni disa nuanca të lehta Shtoni disa nuanca të lehta. Mos ngurroni të kapni tonin e tonit dhe ta vendosni në buzë të mavijosjes me pika. Gjithashtu vendosëm në qendër (ku do të kem një pjesë të lehtë). Pastaj përzieni përsëri.

Duke përdorur linjat e furçës, vizatoni linja të ngjashme me venat e vërteta, të ndara nga njëra-tjetra. Mendoni degët e një peme ose rrufeja duke vizatuar një venë, dredha-dredha dhe kthesë një furçë ndërsa pikturoni. Sa më e vështirë të shtyni, aq më e errët do të jetë vena. Përdorni një sfungjer për t'i bërë disa zona më të lehta. Lëngjet e lëngshme të tualeteve MonolayerLastra të rralla me monedhëBurça të ngjyrosura tonaBesha e kaltër e kaltër Pak, tharëse të kuqe, blu, vjollcë, jeshile, të verdhë dhe të zezë Paste të përgjakshme. Ngjyrosni një shtresë të hollë të latex në lëkurën tuaj duke përdorur furça të lira, pasi lateksi do t'i shkatërrojë ato. Thatë për tu tharë. Do të jetë e verdhë e zbehtë kur të jetë e thatë. Përsëritni hapat dy deri në katër deri në shtatë herë. Sa më shumë shtresa të bëni, aq më shumë duhet të vloni për të krijuar një plagë. Hiqni letrën e tepërt të tualetit jashtë latex. Mos i prish skajet, duke bërë plagë. Shtoni latex sipër fletëve për të krijuar një mbresë. Aplikoni më shumë letër higjienike dhe latex për ta. Tharjes. Pasi plaga juaj e lateksit të jetë e plotë, filloni të pikturoni pjesët më të errëta të plagës me bojë të kuqe dhe kafe me një furçë të mesme. Filloni atje ku plaga është më e thella. Përdorni një përbërje bazë që përputhet me lëkurën tuaj në një sfungjer për të përzier ლაkskun me lëkurën. Nëse keni shtuar tendona, përdorni të verdhë për t'i bërë ato të duken realiste. Shtoni zam gjaku atje ku plaga është më e thellë ose për ta bërë atë të zbresë plagën. Shtoni rozë dhe të kuqe për acarim. Shtoni ngjyra shtesë për të krijuar pamjen e dëshiruar. Ju mund të ripërdorni ose lëvizni plagët e lateksit që zhvishen. Vetëm mos harroni të vendosni vazelinë dhe një shtresë të lateksit ku e lëvizni. Ju gjithashtu do të duhet të mbuloni skajet me latex shtesë dhe përbërjen për ta derdhur në fytyrën tuaj.

 • Përzieni hijen e syve blu dhe vajin e foshnjës.
 • Rrotullimi i furçës ndërsa pikturoni është pjesa më e rëndësishme.
 • Krijoni nivele të ndryshme opaciteti.
 • Aplikoni vazelinë në zonën ku vendosni plagën.
 • Pa të, latex do të heq flokët.
 • Vendoseni latexin në një filxhan me ngjyrë të kuqe.
 • Aplikoni një shtresë letre higjienike në latex dhe sigurohuni që ajo të ketë ngecur.

Vetë shpejt, lehtë dhe pa dhimbje.

Urime, ju dukeni thjesht e tmerrshme Urime, ju dukeni thjesht e tmerrshme. Për të bërë një mavijosje më të vjetër, diku në mes të të gjitha veprimeve, shtoni një ngjyrë të verdhë të keqe në skajet, dhe blu dhe jeshile në mes.

Suksese për ju në cosplay,
botimi juaj.

Ka situata të ndryshme në jetë. Ndonjëherë edhe një fryrje e thjeshtë mund të na ndihmojë në çdo biznes. Për shembull, një mavijosje është e nevojshme për të performuar në skenë ose dikush vendosi të luante miq. Si të bëni një bruizë? Ka disa mënyra.

Shpesh ndodh që papritmas të gjeni një mavijosje në trupin tuaj, duke bërë një banjë ose duke ndryshuar rrobat. Në shumicën e rasteve, as nuk e dini se si ndodhi. Ndonjëherë thjesht harrojmë kur futemi në diçka si aksidentalisht në tryezën e fundit apo banakun nga lart, sepse në atë kohë mund të nxitonim, por pika blu menjëherë na tërhoqi vëmendjen.

Si të lëndoni veten pa dhimbje

Ndoshta ka një numër arsyesh pse një person dëshiron të godasë veten e tij. Më poshtë janë disa nga karakteristikat që mund t'ju çojnë drejt vetë-shkatërrimit. Ndoshta ju duhet të luani një rol, kështu që ju duhet të dukeni sikur të jeni në diçka mjaft të keqe. Ndoshta jeni duke u përgatitur për një fotosesion, në të cilin duhet të tregoni këmbët e djegura, duar, apo edhe një fytyrë. Kërcitjet e vërteta janë zbardhja dhe butësia e mukozave të lëkurës për shkak të rrjedhjes së gjakut nga ena e dëmtuar e gjakut në ind.

Mënyra e parë

Do të kërkohet shkumës dhe petë.

 1. Shtë e nevojshme të shkumësoni vendin ku dëshironi të bëni një mavijosje.
 2. Atëherë duhet ta fërkoni këtë vend me petë, të cilën së pari duhet ta rrokullisni në një top.
 3. Top duhet të laget me ujë.

Një bruizë e tillë nuk do të zgjasë shumë, kështu që gatuajeni menjëherë para demonstrimit. Por ju mund të bëni një mavijosje shpejt.

Sido që të jetë arsyeja, por është një fakt që dëmton qëllimisht veten kur dëmtoheni fizikisht bruizat e lëkurës tuaj mund të jenë shumë të dhimbshme. Nuk ka nevojë të shqetësohet, ka mënyra shumë më të thjeshta për ta bërë atë të duket sikur trupi juaj është i mavijosur. Grimi i kontuzionit është një nga më të mirat mënyra të thjeshta . Mos u habitni, make-up jo vetëm që duket bukur, por mund të përdoret ndryshe.

Po, duke përdorur përbërjen, ju mund ta bëni atë sikur të jeni të mbuluar me mavijosje. Ju nuk keni nevojë të pësoni ndonjë dhimbje apo arrogancë. Ju duhet të dini se si të bëni një rrotë mavijosje ose më thjeshtë ta bëni atë me ngjyra të ndryshme të hijeve të syve, veshjeve, buzëve të kuqe, shënjuesve të purpurtë dhe rouge.

Mënyra e dytë

Do t'ju duhet një plumb i lapsit dhe një fletë letre.

 1. Shtë e nevojshme të shkërmoqeni majë shkruese në një fletë.
 2. Pastaj ju duhet ta bluajni atë, bashkoni një copë letër në trup dhe grindeni përsëri pak.

Mënyra e tretë

Do të kërkohen vetëm ndeshjet. Do të jetë e nevojshme të fshijeni vendin e mavijosjes me kokën e squfurit të ndeshjes. Kjo metodë do të marrë më shumë kohë, por mavijosja zgjat më shumë.

Kërceni veten me përbërjen e syve të zi

Pastroni zonën që keni ndërmend të pikturoni bruizën, shpëlajeni butësisht me ujë dhe mos njomet. Tani aplikoni ngjyrën e kuqe në lëkurën e synuar për të formuar formën themelore të brushes që dëshironi të krijoni. Ju lehtë mund të formoni format e mavijosjeve natyrore paraprakisht për të parë se çfarë forme mund të marrë një mavijosje. Forma natyrale e bruises është zakonisht e parregullt, jo e përsosur katrore ose e rrumbullakët. Tani e gjithë zona është e kuqe, dhe asnjë nga ngjyrat tuaja normale të lëkurës nuk është e dukshme. Tani është koha për të shtuar më shumë ngjyra për ta bërë më shumë realitetin e mavijosjes. Mund të shtoni pak vjollcë. Fërkojeni të kuqe dhe bëjeni të përzier. Përzierja është e rëndësishme, sepse do të jetë më e përzier, aq më realiste do të duket. Ju mund ta dini se më të reja, më shumë mavijosje të freskëta priren të duken më të purpurta dhe blu. Ndërsa bruizat më të vjetra janë më të verdha me një nuancë të gjelbër. Në varësi të asaj që do të bëni, ju duhet të balanconi ngjyrat në përputhje me rrethanat. Tani shkoni në banjë dhe drejtojeni mavijos tuaj të ri nën ujë. Në të njëjtën kohë, ngjyrat do të përzihen edhe më shumë dhe do ta bëjnë atë më realist. Mos e prekni të punuar me dorë të lagur blu, përndryshe do ta fërkoni përfundimisht. Ju thjesht mund të klikoni në bruizën tuaj me letër higjienike ose një peshqir të vjetër. Pasi të keni përfunduar konturet e kuqe mbushni zonën me të njëjtën ngjyrë. . Nëse po pyesni veten se si ta bëni veten një sy të zi me kozmetikë, ndiqni këto hapa.

Mënyra e katërt

Kjo metodë është më e vështirë, por mavijosja do të jetë shumë e natyrshme. Ju do të keni nevojë për ngjyra të kaltër, të verdhë, burgundy dhe të zezë, një sfungjer dhe një furçë. Aplikoni bojë duhet të jetë lëvizje të lehta me një sfungjer.

 1. Së pari ju duhet të përcaktoni formën e brushes së ardhshme.
 2. Pastaj ju duhet të vendosni në qendër të bojës blu dhe pendë atë.
 3. Tjetra, duhet të vendosni një gisht në skajet e bojës së verdhë, duke e hijezuar atë dhe në qendër dhe rreth skajeve.
 4. Pastaj duhet të shtoni një bojë pak burgundy në qendër dhe ta përzieni me blu.
 5. Nëse keni nevojë për një fryrje të errët, atëherë duhet ta ngopni me të zezë. Për këtë furçë bëni goditje të lehta më afër qendrës.
 6. Nëse keni nevojë për hemoragji në majë, prekni lehtë sfungjerin dhe shtoni një përzierje të ngjyrave të kuqe dhe burgundy në qendër.

Përziejini bojërat derisa të shihni një mavijosje të vërtetë reale. Kjo metodë është e përshtatshme nëse duhet të bëni një mavijosje në krahun tuaj.

 • Lani fytyrën dhe thajeni me një peshqir.
 • Vendosni një bazë të lehtë në fytyrë.
 • Shtoni ngjyrën e kuqe në mbulesën e poshtme.
 • Shtoni pjesën e kuqe në vijën tuaj ujore me kujdes.
 • Merrni të kuqe dhe skicat ku mavijosja juaj duhet të jetë e përhershme.

Njerëzit me tendenca të vetë-dëmtimit shpesh gjejnë bruises në njolla të rastësishme në trupat e tyre. Nëse nuk jeni të përfshirë në ndonjë nga këto praktika dhe akoma shpesh puçroni, mund të vuani nga disa ndjeshmëri të lëkurës ose bruizim kronik për shkak të mungesës së vitaminave dhe mineraleve.

Mënyra e pestë

Do të marrë jod dhe një hije të kaltër.

 1. Shtë e nevojshme të aplikoni jod në bruizë.
 2. Tjetra, mbi jod duhet të vendosni hijen.

Kjo metodë është e përshtatshme për të bërë një mavijosje në fytyrë, por për të bërë mavijosje nën sy, është më mirë të përdorni metodën e mëposhtme.

Mënyra e gjashtë

Ju do të keni nevojë për eyeliner të zi, hije të verdhë, blu dhe vjollcë të syve, një pecetë. Hijet duhet të jenë të pjekura.

 1. Për të filluar, përhapeni lapsin e syve të zi nën sy.
 2. Pastaj përzieni me një pecetë. Kjo është bërë për të dhënë më shumë butësi.
 3. Tjetra, aplikoni një shtresë të hijet e syve të purpurtë mat.
 4. Shtoni një ngjyrë blu të errët përgjatë qepallave.
 5. Përfundoni të krijoni një bruizë me hijet e verdha - zbatojini ato në majë të tërë brushes.

Mënyra e shtatë

Do t'ju duhet një buton alumini dhe një laps.

 1. Shtë e nevojshme të pikturoni mbi sipërfaqen e butonit me një laps.
 2. Pastaj, me një përpjekje për të fshirë vendin e mavijosjes së pretenduar. Shtë e nevojshme të fshij derisa të shfaqet një skuqje e lehtë në lëkurë - atëherë do të merrni një mavijosje të vërtetë me skuqje.

Mënyra e tetë

Kërkohen vetëm dy lugë alumini.

Duhet të fërkoni lugët së bashku, dhe më pas të fërkoni lëkurën ku dëshironi të bëni një mavijosje me një lugë. Do të duket shumë e natyrshme.

Ne ju thamë për tetë mënyra për të bërë një mavijosje në shtëpi. Zgjidhni më të përshtatshme për ju.

Pse të mos marrësh menjëherë bojën e purpurt, në vend që të përzieni blu me të kuqe, ju pyesni?
Filloni duke menduar: «Whatfarë të goditi?
Filloni duke menduar: «arefarë je pak?
» Sa e vështirë ishte të të kafshoja?
Sa e infektuar është?
Si të bëni një bruizë?