Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si të bëni një foto të mirë për pasaportë. Foto për pasaportë të suksesshme: sekrete dhe këshilla

 1. Bëni foto në pasaportë
 2. Hairstyle në foto në pasaportë
 3. Rrobat në foto në pasaportë
 4. Si të bëni një fotografi të mirë të pasaportës?

Fotoja në pasaportë shpesh lë shumë për të dëshiruar, zbulon dhe tregon të gjitha gabimet, edhe nëse nuk janë. Për të marrë një pamje të bukur në një pasaportë, duhet të zgjidhni një majë të bukur, duke mbuluar të gjitha tiparet e fytyrës, duke u dhënë atyre një përshkrim të qartë, duke bërë një grimcë të padukshme të lehta, si dhe një hairstyle që përshtatet më së miri për llojin e personit.

Bëni foto në pasaportë

Para se të merrni një sërë fotosh në dokumente, përgatitni fytyrën tuaj: bëni një maskë, qetësuese ose hidratuese, në varësi të llojit të lëkurës. Gjithashtu tërhiqni skajet, shkurtojeni dhe lëvizni ato për një fotografi. Është më mirë të mos fotografoni ditën para lëkurës ose procedurë kozmetike e cila jep skuqjen e lëkurës. Pas dy ose tre ditësh, mund të shkosh për të marrë fotografi në pasaportë.

Është e nevojshme për të nxjerrë në pah sytë e bukur, të nxjerrë një laps të zi ose eyeliner, të drejtoni qerpikët. Thjesht theksojeni buzë, vendosni tonin e duhur në fytyrë. Dhe kjo është ndoshta gjëja kryesore që do ta bëjë atë të duket e madhe në foto. Nuk duhet të zbatohet baza tonale dendur, kërkohet që zbukurimi të ishte i butë, por më i natyrshëm. Photoshop, natyrisht, do të heqë të gjitha qarqet e skuqjes dhe të errët nën sytë, por ende është më mirë të kesh një gjumë të mirë dhe të aplikosh make-up sa më me kujdes. Highlighter, proofreader, bronzer dhe ton bazë me skuqem natyror për t'ju ndihmuar. Hije të lehta të buzëve të buzëve, ose më mirë kuq buzësh higjienike , për të theksuar plumpness e buzëve.

Hairstyle në foto në pasaportë


Hairstyle e veçantë nuk është e nevojshme, varësisht nga sa gjatë është flokët Hairstyle e veçantë nuk është e nevojshme, varësisht nga sa gjatë është flokët. Nëse flokët shkarkohen, do të krijojë një kornizë në fytyrë, e cila është e dobishme për ta theksuar atë. Gjëja kryesore është flokët e pastër i pastruar mirë. Para se të merrni një foto, lani flokët tuaj, aplikoni një maskë për ta bërë atë të shkëlqejë. Gjatë fotografisë, shpërndani flokët mbi supet në mënyrë që të mos ketë flokë në fytyrë. Mos bisht, simite ose flokë të lartë , ajo do të shkëpusë fytyrën dhe do të krijojë një lloj të relaksuar, jo të përshtatshëm për një dokument zyrtar. .

Rrobat në foto në pasaportë

Mos përzini sweaters ose bluza nga rrobat. Le të jetë një bluzë apo këmishë, si dhe çdo bluzë nuk është nën fyt. Më mirë me një qafë V ose "varkë". Ju nuk keni nevojë për harqe, jabot nën fyt. Me kujdes dhe me shije, le të jetë një këmishë me kasa, por një ngjyrë e tillë që ju përshtatet, jep freski në fytyrë, thekson ngjyrën e syve.

Ju nuk duhet të bëni një fytyrë shumë serioze, sepse në jetë jeni krejtësisht ndryshe nga ata që janë në pasaportë. Një aluzion i lehtë i një buzëqeshje, duhet të praktikosh pak në shtëpi, por le të buzëqeshë të shprehesh vetëm me buzët e tua. Nuk është e nevojshme të shkëlqehet në dokumentin zyrtar, edhe nëse është dhëmbë bardha.

Edicioni i Delfi i njeh top 5 truket për një fotografi të pasaportës

Para së gjithash duhet të mbahet mend se fotografia "ha" jo vetëm lehtësimin e fytyrës, por edhe 20% të përbërjes. Megjithatë, "bojë lufte" në foto për dokumentin do të duket e papërshtatshme. Qëllimi është të krijojë një efekt natyral dhe të theksojë dinjitetin e fytyrës.

1. Hapi i parë. Krijo një ton

Çehja e shëndetshme është çelësi për një foto të suksesshme. Më besoni, askush nuk shkon qarqe dhe çanta të errëta nën sytë e tij, nga mungesa e vazhdueshme e gjumit, lëkura e shurdhër dhe proceset inflamatore që tentojnë të ndodhin në vendin më të shquar. Prandaj, një ditë para se të vendosni fytyrën tuaj në rregull, duke bërë një lëkurë, një maskë, dhe si të fle mirë. Dhe para se të shkoj në studio fytyra e pastër aplikoni themelet në make-up dhe hiqni çdo skuqje, qarqe të errëta dhe defekte të tjera të paraqitjes me ndihmën e një fshehës.

2. Hapi i dytë. përshtat

Siç është thënë, fotografia "ha" cilësi të fytyrës. Prandaj, pas krijimit të "kanavacës", duhet të kujdeseni për lehtësimin e portretit. Pra, me hije ose skuqje të ngjyrave natyrale beige-ngjyrë kafe, ose me një fsheh, ne zgjedhim formën e hundës, ballit dhe mjekrës, si dhe pak të korrigjojmë zonën e zverdhës. Gjëja kryesore është të dimë kur të ndalet. Plus pikat e larta të fytyrës, - hunda, ballina, zverdhjet, - mund të dallohen me theksues. Kur jeni të kënaqur me rezultatin, korrigjimi duhet të mbulohet me një shtresë të hollë pluhuri. Kjo do të sigurojë sigurinë e kozmetikës dhe do të heqë shkëlqimin e yndyrshëm.

3. Hapi i tretë. Ne theksojmë sytë

Ju nuk duhet të përqeshni përbërjen e syrit. Në foton e pasaportës, gjithçka duhet të jetë e thjeshtë dhe e shijshme. Opsioni më i mirë - Këto janë shigjeta klasike dhe zgjatuese bojë për vetulla. Në mënyrë që të krijoni thellësinë e syve, ju mund t'i nxjerrni në pah ato me ngjyrë ngjyrë kafe të pastër ose kafe. Dhe për të zbuluar - shtoni një hije të vogël të ndritshme në cepin e brendshëm.

4. Hapi i katërt. Vizatimi i buzëve

Vlen të refuzohet ngjyra të ndritshme dhe kontrastin e shndritshëm të kuq buzësh dhe laps. Opsioni i përsosur do të ketë buzëkuq në ngjyra natyrale, të matura dhe një theks në kontur. Lapsa duhet të jetë në harmoni dhe të krijojë një kontur natyral buzësh. Dhe mos përdorni vezullim. Nëse doni të jepni buzët tuaja një vëllim, hidhni një hije të vogël të bardhë në "zog" mbi buzën e sipërme ose një pikë kuq buzësh një ton më të lehtë sesa ai kryesor në qendër të buzëve.

5. Hapi i pestë. Krijo një kornizë

Edhe fytyra e përsosur do të duket e pakëndshme me një fole në kokë. Flokët për fotot duhet të jenë të pastra, me shkëlqim dhe të pastër. Nuk është e nevojshme që të shkëlqejnë me hairstyles komplekse dhe të braktisin "bishtin". Është më mirë të lëmë gjithçka ashtu siç është, sepse natyraliteti është gjithmonë në modë. Ju vetëm mund të korrigjoni pak kontur dhe rregulloni flokët me llak.

Mos harroni se përbërja për një pasaportë kategorikisht ndalon praninë e bishtit, shimmerit ose shkëlqimit: hijet me shkëlqim krijojnë efektin e syve të përgjumur, dhe pluhuri i gazuar ose skuqja do t'i japë fytyrës një shkëlqim të yndyrshëm.

Gjithashtu, në prag të ditës, fotografitë duhet të provohen nga pasqyra: një buzëqeshje është një art. Experiment. Shihni shprehjen e fytyrës që ju pëlqen më së miri. Mësoni atë dhe përdorni për fotografinë.

Ne përgatisim me shumë kujdes për këtë ngjarje: flokët, përbërjen, shprehjen e fytyrës. Gjithçka dukej e përsosur. Por jo, fotografia në dokumente bëhet ajo që përpiqemi të fshihemi me kujdes nga sytë e çuditshëm. Ndërkohë, me këto foto, jetojmë 5 ose 10-15 vjet! Ky nuk është një avatar në rrjetin social, i cili mund të ndryshohet të paktën çdo minutë.

Ndoshta 95% e njerëzve nuk janë të kënaqur me pamjen e tyre në pasaportë. Ashtu si kamerat digjitale (ju mund të bëni disa fotografi në një minutë), çdo pak di bazat e photoshop (hiqni plagët nën sytë dhe puçërr në ballë vetëm për të pështyrë), dhe përveç kësaj, konkurrenca dikton një qëndrim të sjellshëm dhe kompetent ndaj klientit të gjitha për ju! Por në realitet duket ndryshe: fotografi gjithnjë është në një nxitim për të marrë një fotografi (pa thënë as që ju keni një fije floku që ngjitet nga kurora e kokës suaj), pa pyetur nëse ju pëlqen apo jo, ajo i jep shtypit dhe kërkesës suaj të paktën hiqni hundën e lënduar, ai hundët dhe duket sikur keni kërkuar hundën e Angeli Jolie! Situata e njohur?

Në mënyrë që fotografia në dokumentet të ju pëlqejë (madje edhe pa Photoshop dhe kërkon fotografit që të bëjë një kopje të dyfish më shumë), vetëm duhet të dini rregullat e mëposhtme:

1. Para se të shkoni në praktikën e studios fotografike në pasqyrë. Zgjidhni shprehjen më optimale të fytyrës tuaj. Mundohuni të mbani mend se cilat muskuj janë të tendosur ose të relaksuar. Pas kësaj, përpiquni të arrini të njëjtën shprehje të fytyrës me sy të mbyllur, kontrolloni duke i hapur ato. Kështu, sillni fytyrën në automatizëm. Kështu që lehtë mund të riprodhoni shprehjen e dëshiruar në studio.

2. Mos hidheni nga një ekstrem në tjetrin: fytyra shumë e relaksuar, pikërisht si dhe shumë e tensionuar, nuk do t'ju dekorojë saktësisht. Jini më të natyrshëm, dhe, nga rruga, askush nuk ndaloi një dritë (!) Smile;)

3. Kthimi i kokës do të ndihmojë në heqjen e disa defekteve të fytyrës:

Hunda e madhe mund të bëhet vizualisht më e vogël në qoftë se koka është hedhur prapa pak (me një blic, nuk do të dalë dhe nuk do të hidhte hije mbi buzët);

E njëjta teknikë është e përshtatshme për ata që kanë sy të vegjël. Kështu ju i rritni ato me shikim;

Në mënyrë që fotografia të mos ju shqetësojë me një mjekër të rëndë, lëvizni kokën pak përpara, në mënyrë që maja e fytyrës të zhvendosë vëmendjen.

4. Kushtojini vëmendje të veçantë flokëve. Flokët duhet të jenë të pastra, por jo të mbushura me llak. Vini re se një pasaportë nuk është bërë për një vit, prandaj mos eksperimentoni me flokë. Ajo që është shumë modë tani mund të duket budallallëk dhe qesharake në nja dy vjet. Nëse jeni pronari të rrumbullakët , pastaj kreh flokët tuaj përpara në mënyrë që të mbulojë pjesën e poshtme të zverdhjes. Në mënyrë të zbutur, flokët e mbledhur, si rregull, nuk duken shumë të bukur në një foto.

5. Make-up duhet të jetë mesatarisht i ndritshëm: hijet me ngjyrë të syve dhe buzëkuqët e ndritshëm do të jenë jashtë vendit, kozmetika duhet thjesht të theksojë pikat e forta dhe të fshehë të metat:

Sigurohu ta përdorësh themel . Si rregull, ndriçimi në sallonet bie nga lart, duke i dhënë kështu gjithë telashe: rrudha, plagë e kështu me radhë. Toni do të ndihmojë të shpëtoj prej tyre. Në të njëjtën kohë, mos kini frikë nga ajo që është e dukshme në pasqyrë, pasi një puçërr nuk është mjaft e maskuar profesionalisht, kjo nuk do të shihet në foto;

Mos harroni vetullat, sigurohuni t'i kushtoni vëmendje atyre, edhe nëse zakonisht nuk prekni përbërjen e tyre. Vetullat janë menjëherë të dukshme në foto. Prandaj, arrijnë simetriën, saktësinë. Por mos përdorni një laps, sepse ju mund të lodhni dhe pastaj do të jetë një foto në vetullat e pasaportës, por jo ju, është më mirë të arrini efektin e dëshiruar me hijen e syve;

Eyeliner dhe një shtresë e mirë e bojë për vetulla do të jetë në vend,

Për të bërë buzët të duken plumper, përdorni një buzëkuq të ndritshme (por jo atë që do të përzihet me lëkurën, përndryshe buzët nuk do të duken aspak). Refuzoni tonin shumë të ndritshëm dhe të errët, bëjnë buzët të hollë dhe i japin fytyrës një shprehje të keqe.

Refuzoni tonin shumë të ndritshëm dhe të errët, bëjnë buzët të hollë dhe i japin fytyrës një shprehje të keqe

6. Veshje. Natyrisht, ju mund të fotografoni në ndonjë gjë, por ende një e shtënë në një t-shirt apo t-shirt nuk duket serioze. Preferoni bluzë ose triko me një vijë të rrumbullakët jo të thellë. Sa i përket ngjyrosjes, zgjedhja e saj është e kufizuar vetëm në atë që hije i përshtatet më mirë fytyrës tuaj. Është më mirë nëse nuk ka shtypje, zgjidh diçka të fortë. Mos e teproj me pajisje (sidomos bizhuteri).

7. Nëse koha lejon, financat dhe, më e rëndësishmja, nervat, atëherë merrni një foto në 2-3 sallone të ndryshme. Ju do të shihni se sa të ndryshme janë fotografitë dhe ju mund të zgjidhni atë më të preferuarat. Si shembull, unë do të jap një vajzë që mori fotografi në vende të ndryshme: disa opsione nuk janë mjaft të këqija, dhe disa janë thjesht të neveritshme.

Tre të katërtat e njerëzve mendojnë se fotografia e tyre e pasaportave është e pafat! Thjesht nuk duan të shohin pasqyrimin tuaj në viza dhe dokumente të tjera! Pse ndodh kjo?

Si të bëni një fotografi të mirë të pasaportës?

  • Mos e shtyni procedurën e fotografimit në momentin e fundit! Kur keni nevojë urgjente për të paraqitur një pasaportë, do të nxitoni në studiot e parë të fotografisë pa përbërjen dhe flokët. Planifikoni çdo gjë paraprakisht!
  • Praktikoni përbërjen dhe flokët, pastaj bëni një pamje të afërt të kamerës tuaj. Kjo do të ndihmojë në identifikimin e gabimeve të mundshme në make-up.
  • Shkoni në një studio të mirë fotografish. Mjeshtri ka shumë përvojë në biznes. Ai do të tregojë kthesën e duhur të kokës për foton.
 • Mos prish buzët, përndryshe në foto ata do të duken si një fije e hollë. Mos e ktheni gojën.
 • Mos shkoni për të marrë fotografi pas një natë pa gjumë. Megjithëse ne dimë edhe mënyra në mëngjes, por ju ende nuk do të dukeni të përsosur!
 • Mos pini shumë lëngje gjatë natës, mos hani ushqim të kripur. Kjo mund të shkaktojë ënjtje të fytyrës.
 • Mos e ngrini lart kokën, sepse do të duket e panatyrshme. Mos e hidhni kokën në veten tuaj - mund të duket një mjekër e dyfishtë.
 • Për të marrë një pasaportë të mirë fotografish, kujdesuni për flokët tuaj. Për styling flokët, përdorni mjetet për të dhënë vëllim.

Grim për një fotografi të pasaportës: shprehëse, por natyrale

Tabu kryesore - grim për fotot në dokumentet nuk pranon përdorimin e kozmetikës me shkëlqim! Në kohën e blicit të gjitha grimcat e ndritshme do të ndizet, duke dëmtuar plotësisht pamjen tuaj të përsosur!

 • Para së gjithash, kujdesuni për të përsosur ngjyrë të shëndetshme personi. Sigurisht, është mirë nëse i kryeni procedurat në kohën e duhur për të marrë një ton të përkryer të butë, përkujdeseni për lëkurën tuaj me mjete natyrore, përdorni atë. Por mjetet tonale mund të sjellin shpejt një person në gjendjen perfekte. Përdorni një bazë tonale për të barazuar tonin e lëkurës. Është më mirë të zgjidhni një tonerka me emërtimin HD. Ky mjet është ideal për fotot. Trajtoni të gjitha sipërfaqet e fytyrës, duke përfshirë zonën nën sy dhe qafë.
 • Pengues heqin defekte të vogla, rrjetë vaskulare, skuqje. Nëse një tradhtar-puçërr shfaqet në fytyrë atë ditë, atëherë zejtarët përgjegjës zakonisht marrin mbi vete përgjegjësinë për ta larguar atë me ndihmën e Photoshop-it.
 • Konturimi i fytyrës bën, në varësi të karakteristikave të fytyrës suaj. Faqet e harlisur mund të pakësohen duke shkaktuar një zonë nën mollë ngjyrë të errët . Nëse hunda është shumë e gjerë, në të njëjtën mënyrë do të bëjmë shpinë të hollë të hundës, duke errësuar zonën anësore. "Përmirësimi" dhe mjekër.
 • Sigurohuni që përdorni pluhur të matur. Ju mund të keni nevojë për aplikim shtesë të agjentit menjëherë para se të merret fotografia, nëse ju djersni në një ditë të nxehtë.
 • Merre vetullat. Kjo do t'ju japë dukjen tuaj më ekspresivitet.
 • Mos përdorni hije ngjyrë. Vetëm hije natyrale ose pak ngjyrë kafe të errët ose gri. Blue, purple, hijet e gjelbër mund të duket qesharake në një foto, ato janë shumë të dukshme. Gjithashtu përdorni vetëm hijet mat.

Situata e njohur?
Pse ndodh kjo?
Si të bëni një fotografi të mirë të pasaportës?