Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si për të bërë një tryezë shuplakë për një martesë. Si të vendosni tryezën për çmimin e nuses

 1. Çfarë duhet të përgatitet për çmimin e nuses?
 2. Kohëzgjatja e tabanit
 3. Enët kryesore në tryezën shuplakë
 4. Tabela shuplakë për zbukurim

Shëlbimi është një pjesë integrale e një martese tradicionale ruse. Dhëndri me bashkëthemeluesin e tij (zakonisht menaxher i dasmës vepron si udhëheqës i procesionit të dasmës nga pala e dhëndrit) arrin në shtëpinë e nuses, ku, pas dhënies së provave të përgatitura nga bridesmaids, më në fund merr të drejtën për të marrë nusen në zyrën e gjendjes civile.

Çdo nuse e denjë takohet me të fejuarin e saj jo me duar bosh, por pas një tavoline të vendosur mirë. Ja se si të vendosësh dhe të dekorosh tryezën për nusen, dhe do të diskutohet në artikullin tonë.

Para së gjithash, ju duhet të kujdeseni për elementët dekorativë të stolisjes së tryezave: një mbulesë festive, napkins të bukur që përputhen me mbulesën e tavolinës, sendet e bukura, syzet e dekoruara fillimisht për të rinjtë, lule. Merrni seriozisht organizimin e tabelës, siç do të shihet jo vetëm nga mysafirët, por edhe nga operatori i kamerës, i cili po fotografon videon tuaj të dasmës. Pajtohuni, pastaj shikoni videon rreth dasmës tuaj dhe shihni në kuadër një mbulesë të çrregullt të çrregullt në tavolinë, pllaka nga grupe të ndryshme, kriklla apo syze në vend të syzeve, nuk do të jetë krejtësisht e këndshme.

Pajtohuni, pastaj shikoni videon rreth dasmës tuaj dhe shihni në kuadër një mbulesë të çrregullt të çrregullt në tavolinë, pllaka nga grupe të ndryshme, kriklla apo syze në vend të syzeve, nuk do të jetë krejtësisht e këndshme

Nëse tabela është duke qëndruar pranë dritares, atëherë ju mund të dekoroni hapjet e dritares me topa të bardhë dhe rozë. Mos harroni të vendosni së paku dy karrige (nusja tashmë duhet të jetë e ulur në një dhe dhëndri do të ulet në anën tjetër). Karriget duhet gjithashtu të jenë të njëjta. Nëse ata kanë humbur tashmë shfaqje , bëni mbulesa mbi to, ose thjesht mbuloni ato me një leckë të lehtë që të përputhen me mbulesën e tavolinës dhe harqet e kravatës së shiritit rreth mbrapa.

Çfarë duhet të përgatitet për çmimin e nuses?

Shumë nënat e nuseve thyejnë kokën mbi pyetjen: çfarë duhet të vendosni në tavolinë kur blejnë një nuse, kështu që është e bukur dhe e shijshme, dhe, siç thonë në jug, "i pasur". Të nderuar nënat dhe nuset e ardhshme, mbani mend: nuk ka kurse të para, ushqime të nxehta të mishit, sallata për t'u përgatitur për blerjen e nuses. Antipatët e ftohtë duhet të jenë në tryezë, sepse dhëndri nuk erdhi për drekë dhe ka ende një banket të dasmës në restorant.


Përgatitja:

 • sanduiçe me havjar të kuq, të vogla në madhësi;
 • prerja e djathit (vendosni disa lloje djathi);
 • shkurtime të ftohtë (disa lloje të sallam, derri i zier);
 • prerja e perimeve (domate, tranguj, piper zile );
 • lugë djathi dhe rrushi, djathë, proshutë dhe bukë e zezë;
 • tartlets me mbushje të ndryshme (me pulë dhe kërpudha turshi, me karkaleca, me peshk të kuq);
 • një pjatë frutash me fruta të tëra dhe feta (qershi, qershi, mandarina - si një e tërë, portokall, mollë, banane - feta);
 • për ëmbëlsirë: çokollata (nëse bleni në një kuti, atëherë është më mirë t'i vendosni ato në një pjatë, nëse ndaleni në çokollatë të zakonshme, atëherë preferoni çokollata në një mbështjellës të bukur), ëmbëlsira të vogla.

Sanduiçe mund të bëhen në formën e zemrave. Për kanalet blej hekur të posaçëm, mos përdorni kandil deti - nuk do të duket estetikisht e këndshme.


Rregulli kryesor që duhet ndjekur për të mbuluar mirë tavolinë shuplakë për të blerë një nuse, ajo është - trajton nuk duhet të jetë yndyrshëm, djegëse, i kripur. Snacks të lehta që mund të hahen me kujdes pa i veshur veshjet e dasmës. Nuk do të ketë kohë për të larë patty nga patty. Mbajeni këtë në mendje dhe bëni një meny në tavolinë për çmimin e nuses paraprakisht.


Ju mund të vendosni lëngje (mollë, portokall, multifruit), ujë mineral pa gaz, dhe alkool: shampanjë, verë (mundësisht e bardhë, si vera e kuqe mund të lërë njollat ​​në rroba dhe një pllakë e shëmtuar e errët në dhëmbë).

Kujdesuni për dekorimet në një shishe shampanjë ose verë, nga e cila nusja dhe dhëndri do të mbushin syzet e tyre. Ju mund të bëni një zbukurim të tillë me duart tuaja dhe mund të kërkoni mundësi të gatshme në sallat e dasmës.

Printoni faqen

Lëreni komentin tuaj

Çmimi i nuses është një pjesë integrale e dasmës, e cila është një lloj preludi për festimin kryesor. Dhëndri po zbaton gara dhe detyra për të marrë nusen e tij. Natyrisht, kjo ngjarje përfundon me një shuplakë të vogël.

Shuplakë në çmimin e nuses

Ne kemi nevojë për një shuplakë të tillë në radhë të parë në mënyrë që të gjithë ata që janë të pranishëm në blerje mund të kenë një meze të lehtë dhe pushim. Prindërit dhe bridesmaids do të jenë në gjendje të mbulojnë dhe të dekorojnë një tavolinë stand-up për blerjen e çmimit të nuses: nuk ka asgjë të vështirë në këtë. Në tryezë duhet të jenë dy elemente - pije dhe ushqime.

Çfarë duhet të zgjidhni pije

Për një ngjarje të tillë është më mirë të zgjidhni dritën pije alkoolike Për shembull, shampanjë apo verë. Për më tepër, mysafirët do të pijnë simbolikisht thjesht - dolli dhe dëshirat e vogla. Për të shuar etjen duhet të jetë i pranishëm uji mineral ose lëng. Dhe nuk duhet të bleni pije në pako: vetëm disa shishe do të jenë të mjaftueshme.

Si te zgjidhni snacks

Për të zgjedhur snacks, ju duhet të ndiqni dy rregulla të thjeshta: ata nuk duhet të jenë shumë të larta në kalori dhe të freskëta, dhe ju mund t'i merrni me duart tuaja ose me një pirun të qetë.

Një listë mostër e snacks mund të duket kështu:

 • Fruta të tërë (qershi, mandarina) ose feta (mollë, portokall)
 • Shkurtimet e perimeve (tranguj dhe domate),
 • Canapes në skewers (për shembull, djathë me ullinj ose proshutë me trangujve),
 • karamele,
 • Mish ose djathë feta,
 • Tartlets mbushur me pule e tymosur dhe trangujve,
 • Sanduiçe të vogla me havjar.

Çfarë nuk duhet të përfshihet në tabelën e menusë për çmimin e nuses:

 1. Pijet alkoolike të forta (vodka, uiski, tequila, raki) do të jenë absolutisht të papërshtatshme në një situatë të tillë, përndryshe mysafirët thjesht nuk do të arrijnë në banketin kryesor.
 2. Pjatat e përzemërt (të nxehta, supave dhe kështu me radhë) nuk janë të nevojshme, vetëm nëse pas shpërblesës, mysafirët ende nuk kanë kohë për të marrë uritur, sepse ky është vetëm fillimi i festimit të dasmës.

Ornament ornament origjinale

Duhet të mbahet mend se të gjitha ngjarjet e dasmës do të kapen në fotografi, kështu që çdo detaj duhet të sigurohet në hartimin e tryezës për çmimin e nuses:

 • Enët duhet të jenë estetike dhe të bukura, sepse enët e disponueshme do të duken shumë të trishtuara dhe mund të prishin plotësisht pamjen e tërë të tryezës. Për mysafirët ju mund të vendosni një gotë qelqi transparent, por syzet e nuses dhe dhëndërit duhet të jenë të ndryshme nga pjesa tjetër. Mënyra më e lehtë është t'i dekorosh me shirita, dhe për ata që dëshirojnë, ka një përzgjedhje të gjerë të syzeve të veçanta të verës për porsamartuar në dyqane.
 • Frutat do të duken shumë të këndshme në vazo të larta transparente ose në enët me shumë nivele.
 • Është më mirë të blini ëmbëlsira në një mbështjellës të bukur, për shembull, në një fletë metalike me shumë ngjyra dhe ta vendosni jashtë kutisë në një pjatë të veçantë.
 • Për kanape, në vend të toothpicks zakonshëm, është më mirë për të blerë skewers plastike me ngjyrë.
 • Tabela mund të mbulohet me një pëlhurë të zakonshme të bardhë, por në të njëjtën kohë përdorni napkins bukur.
 • Shishet gjithashtu mund të organizohen në formën e nuses dhe dhëndërit. Të tilla "veshjet" mund të blihen në një dyqan ose të bëra nga letra ose copa të vogla indeve. Një tapë është më e mirë për të dekoruar me argjend dhe fletë ari.
 • Snacks vetë duhet të duken shumë të bukur, kështu që sanduiçe me sprats në një fetë të madhe të bukës nuk do të shtoni në përpunim tavolinë. Çdo gjë duhet të jetë e vogël dhe e pastër, dhe nëse keni kohë, ju mund të bëni sanduiçe origjinale në formën e zemrave.
 • Lule - atribut i njëjtë i çdo martese. Prandaj, ato mund të përdoren në dekorimin e tryezës. Për këtë përshtaten vazo të vogla në të cilat vendosen buqeta të vogla prej dy ose tre lule. Zgjidhni lule në varësi të stilit të çiftit të dasmës. Por fitore-fitore është trëndafila të kuq, të cilat simbolizojnë dashurinë dhe pasionin.

Shëlbimi është një kënaqësi, por akoma një ngjarje e gjatë dhe pak e lodhshme për dhëndrin dhe kompaninë e tij, si për nusen dhe familjen e saj, kështu që në atë moment kur dhëndri dhe miqtë e tij janë të ngazëllyer dhe pak të lodhur nga konkurset, më në fund pushtonin dhomën e nuses - koha vjen në tryezë shuplakë.

Shërbyer një shuplakë pas shpengimit është e detyrueshme në ditën e dasmës. Zakonisht tabela në tavolinën e shuplakës vendoset në dhomën ku nusja ishte e fshehur nga dhëndri gjatë shpërblesës, kështu që, pa humbur një minutë, të vazhdojë të përgëzojë nusen dhe dhëndrin, si dhe snacks dhe pije në tryezë. Nga rruga, shuplakë duhet të organizohet në dhomën më të gjerë të banesës ose shtëpisë për lehtësinë e lëvizjes së mysafirëve.

Kohëzgjatja e tabanit

Duhet të theksohet se pritja, si dhe shpërblimi, zakonisht shpërndahen pak kohë, sepse ka një regjistrim solemn në zyrën e gjendjes civile, kështu që ushqimi duhet të jetë i lehtë, i shpejtë, por në të njëjtën kohë mjaft ushqyes dhe i shijshëm. Mos e neglizhoni bukurinë e jashtme të ushqimit dhe shkëlqimin e saj - sepse shuplakë me siguri do të kapet në foto. Prandaj, nusja, prindërit dhe të dashurat e saj duhet të jenë të mençur dhe jo vetëm të organizojnë një shpengim të gëzueshëm dhe origjinal, por gjithashtu të punojnë në organizimin dhe përgatitjen e tryezës së përsosur!

Enët kryesore në tryezën shuplakë


Enët kryesore në tryezën shuplakë

Organizimi i një tavoline në një tavolinë shuplakë, duhet ta gatuash ushqime të shpejta por në të njëjtën kohë është projektuar origjinalisht dhe bukur. Përveç kësaj, snacks në tryezë duhet të jetë mjaft kalori dhe kalori të lartë, si dhe çmimin e nuses, dhe martesa vetë janë ngjarjet afatgjata. Gjithashtu, pas pritjes, ka akoma shumë kohë për t'u shpenzuar në zyrën e gjendjes civile, për një shëtitje dhe një sesion foto.

Një pjesë integrale për t'i dhënë përparësi shampanjëve të mirë dhe verës. Mundohuni të merrni pije në shishe të bukura origjinale. Ju nuk duhet të vendosni pije të forta si konjak, vodka ose uiski në tavolinë, pasi disa nga mysafirët thjesht nuk mund të arrijnë në banketin e mbrëmjes dhe ata nuk kanë gjasa të kujtojnë shpërblimin e nuses me shuplakë! Gjithashtu e detyrueshme do të jetë prania në tryezë të pijeve të buta - lëngje dhe ujë mineral.

Nga appetizer do të jetë ideale për një shumëllojshmëri të sanduiçe dhe canapes. Baza për sanduiçe mund të jetë më e ndryshme - peshk i kuq, havjar, djathi, zarzavate. Përveç shijes së mrekullueshme, këto ushqime do të jenë gjithashtu një dekoratë spektakolare. Mos harroni për prerje - salcice të ndryshme, shkurtime të ftohtë , janë shumë të popullarizuar dhe të dashur nga shumë, në të njëjtën kohë shumë të shpejtë në përdorim dhe të lartë në kalori.

Salads në lojë me birila të veçanta nuk duhet të vihet në tryezë, por gatimi Olivier, gaforre dhe sallata të tjera dhe mbushja e tyre me tartlets do të jetë një vendim origjinal! Pas të gjitha, ajo është shumë e shijshme dhe të kënaqshme!

Enët e nxehta nuk duhet të shërbejnë, pasi, me shumë gjasa, ato do të mbeten të paprekura, sepse t'i përdorin ato në një atmosferë trazirash tipike, pasi shpengimi do të jetë krejtësisht i pakëndshëm.

Një element i domosdoshëm është karamele. Është më mirë të sillni disa kuti të hapura me çokollata të mira në shuplakë pa i vendosur në vazo, dhe të marrni karamelet e mbetura në kuti për një shëtitje dhe në zyrën e gjendjes civile.

Tabela shuplakë për zbukurim


Tabela shuplakë për zbukurim

Është gjithashtu e vlefshme që të zbukuroheni tryezën shuplakë me fruta në shporta ose në pllaka ose vazo të bukura. Rrushi ideal, mandarina, kumbulla, kajsi, pjeshkë dhe fruta të tjera që nuk kërkojnë prerje. Nëse ka ende një dëshirë për të shërbyer një shuplakë dhe fruta feta, atëherë jepni preferencë për portokall, mollë dhe dardha.

Mos harroni të vendosni në tryezën stand-up origjinale napkins dhe syze verë të bukur! Nga pajisjet janë vetëm priza të nevojshme.

Për dekorim, rekomandohet përdorimi i luleve të freskëta - një buqetë me gerbera, trëndafila ose zambakë do të ishte një mundësi e shkëlqyer! Fruta dhe ushqime të mbetura nga shuplakë duhet të merren me ju, pasi dasma, përveç regjistrimit, përfshin një shëtitje të gjatë dhe një sesion foto, ku mysafirët, natyrisht, kanë kohë për të marrë uritur.

Shuplakë pas çmimit të nuses është një fillim i shkëlqyeshëm për një ngjarje të tillë të rëndësishme si një martesë! korrekt shuplakë të organizuar , me mungesën e pijeve alkoolike të forta, do të lejojë të gjithë mysafirët, pa përjashtim, të mbajnë çaste të ndritshme dhe të paharrueshme nga e gjithë dita e dasmës! Dhe të lehta, të shijshme dhe në të njëjtën kohë snacks të përzemërt nuk do të lënë askënd të uritur deri banket mbrëmje!

Duke marrë parasysh fotot e dasmës, ndër të cilat, natyrisht, do të kapen shpengimi i nuses dhe një tavolinë shuplakë, do të vëreni se dizajni tryezën e pushimeve Nuk është vlera e fundit në bukurinë e fotografive që rezultojnë.

Për mënyrën e organizimit të një tregimi aktiv.


Çfarë duhet të përgatitet për çmimin e nuses?
Çfarë duhet të përgatitet për çmimin e nuses?