Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si për të bërë një lezuna: 16 receta si për të bërë një zhul në shtëpi

 1. Çfarë është zhul apo lizun?
 2. Si të bëni Lizun (Slime) në shtëpi pa natraborate të natriumit
 3. Mënyra më e lehtë është nga uji dhe niseshte pa asnjë ngjitës.
 4. Slim niseshte dhe zam PVA
 5. Nga shampo dhe zam "Titan"
 6. Si për të bërë një lizuna (zhul) në shtëpi - opsion pazar
 7. Si të bëni një lizuna në shtëpi: Këshilla të dobishme
 8. Shave Foam Slime - Navy
 9. Një bombë e vërtetë - si për të bërë një zhul magnetik (lizun) në shtëpi - video
 10. Video se si të bëni lizun cool (slim) pa zam dhe thickener
 11. Zhytje e sapunit dhe sheqerit pa ngjitës
 12. Gëzof, ajër lizun - Slim pa gojë pa ngjitës pa një maskë film pa një tetraborate pa shkumë rroje
 13. Një recetë e thjeshtë: një laps shkop ngjitës i gatuar në shtëpi - video

Lodër ftohtë për fëmijët - "Lizun" ose "Slime". A e dini këtë bëj lizuna në shtëpi më e lehtë se sa e thjeshtë.

Përmbajtja (metodat e recetave):

Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë mënyrat më të lehta për të bërë hendgam shtëpi ose lizun vetë, dhe tani edhe zhul. Por së pari, ne do të tregojmë (ndoshta dikush nuk e di ende) se çfarë lloj mrekullie është.

Çfarë është zhul apo lizun?

Menjëherë Video:

Sigurisht që keni parë ose keni fituar edhe një "byaku" të tillë të pazakontë për fëmijën tuaj. Ajo ende mund të shtrihet dhe të shtrihet, të marrë ndonjë formë dhe të mos qëndrojë në duart.

Në përgjithësi, kjo lodër quhet "Lizun", por në fakt (nga ku erdhi nga Shtetet) emri i saj në anglisht "handgum" (handgam). Nuk është e vështirë të mendosh - "dorë" (dorë), dhe "çamçakëz" (çamçakëz).

Dhe sot ju shpesh mund të dëgjoni - si ta bëni "Slime" në shtëpi me duart tuaja? Çfarë është një rrëshqitje dhe çfarë është ajo? Nga anglishtja, "Slime" është një lodër e ngjashme me pelte, e këndshme për të prekur, e aftë të shtrihet dhe të mblidhet përsëri në gjendjen e saj origjinale.

Përsëri, i njëjti lizun i thjeshtë! Slymery mund të bëjë një bllokim të tillë nga çdo material me duart e tyre dhe mjetet e improvizuara (edhe pse për disa ju ende duhet të shkoni në dyqan apo farmaci).

Dhe tani le të fillojmë të bëjmë një lizun në shtëpi - të bëjmë një zhul në dyqan apo edhe më mirë.

Si të bëni Lizun (Slime) në shtëpi pa natraborate të natriumit

Si të bëni Lizun (Slime) në shtëpi pa natraborate të natriumit

Ekzistojnë disa mënyra të thjeshta ose receta për të bërë lëpjetë në shtëpi pa bori (natra tetraborate). Është e sigurt për fëmijët tuaj!

Mënyra më e lehtë është nga uji dhe niseshte pa asnjë ngjitës.

Ne kemi nevojë vetëm për koll dhe ujë. Mix të dy përbërësit së bashku në përmasa të barabarta ose 2 pjesë ujë dhe tre pjesë koll. Dhe ne marrim lizuna tonë shtëpi. Për një konsistencë më të qëndrueshme, ju duhet të shtoni më shumë niseshte. Dhe në mënyrë që ajo të bëhet e ndritshme - bojë.

Ju duhet të kuptoni se një lodër e tillë nuk do të jetë pikërisht ajo që ne shohim më shpesh. Por ende fëmijët do të jenë të lumtur. Përdorni vetëm ujë të ngrohtë.

Slim niseshte dhe zam PVA

Në këtë rast, ne kemi nevojë për zam PVA dhe më mirë se më e fundit. Në mënyrë të veçantë përzierje ujë dhe niseshte, pastaj shtoni një ngjyrë (ju mund glitter me vajra esenciale). Përzihet tërësisht pa gunga. Së fundi derdhni zam. Për lehtësi, përdorni paketën në vend të kapacitetit.

Përbërësit: PVA zam - 50 mg., Ujë - 100 mg., Amidoni (mund të jetë sode) - 1 lugë gjelle, ngjyrë ("zarzavate", gouache, ngjyra ushqimore).

E njëjta gjë mund të bëhet me sode, që përdoret në kuzhinë. Kjo është, në vend të niseshtës me ujë, përzieni sode.

Nga shampo dhe zam "Titan"

Këtë herë ne marrim cilësi, jo skaduar zam "Titan". Ju do ta gjeni në ndonjë dyqan hardware.

Merr paketë dhe derdh në të dy pjesë të shampo (absolutisht çdo) dhe tre pjesë të zam. Vlen pak dridhje për të përfunduar përzierjen dhe trashjen, dhe lizun gati. Për ta bërë lodrën të duket më e bukur, vendosni disa ngjyra dhe shndritëse në shampo para zamit.

Si për të bërë një lizuna (zhul) në shtëpi - opsion pazar

Si për të bërë një lizuna (zhul) në shtëpi - opsion pazar

Për të bërë lizun në shtëpi si në dyqan, ne kemi nevojë për një përbërës shtesë (kryesor) - tetraborat natriumi (i përshtatshëm si një zgjidhje në formë të lëngshme dhe pluhur të thatë).

Elementet themelore:

 • Zam PVA - 100 gram,
 • 1 shishkë e tetraboratit të natriumit (4%) ose nëse varianti i thatë është 1 lugë gjelle pluhur të përzier me gjysmë gotë uji,
 • bojë për opsion ngjyrash.

- Në vend të tetraboratit mund të jetë pluhur Borax (Borax), i cili është i disponueshëm për të blerë falas në barnatore.

prodhimit:

 • të marrë një enë të përshtatshme dhe pour zam atje (më shumë zam, më të mëdha lodër),
 • shtoni me kujdes një ngjyrë (mos e teproj, përndryshe liku do të pista), përzihet deri në një masë homogjene,
 • ngadalë derdh në zgjidhje bor (në mënyrë që likuid nuk rrinë në duart dhe nuk është i lëngët, ju mund të shtoni më shumë boraks), përzierje tërësisht dhe ne kemi marrë një masë pelte,
 • pastaj, me qëllim që të largohet lagështia e tepërt, ia vlen të laget me një pecetë (dhe për të ardhmen, kur fëmija luan, hendgam është vendosur më mirë në letër - aq më pak villi dhe mbeturinat rrinë në të)
 • dhe më në fund - koagulimi që rezulton vendoset në një qese dhe ulet për 3-5 minuta, dhe tani është koha për të luajtur me të.

Dhe këtu është një tjetër hobi interesant për ju: Dëshironi të bëni një aeroplan letre që do të fluturojë 100 metra

Si të bëni një lizuna në shtëpi: Këshilla të dobishme

 • Në prodhimin nuk duhet të përdorni lëng të ftohtë (ujë ose shampo),
 • Mundohuni të mos e vendosni atë në prodhime me grumbull (edhe macet dhe qentë),
 • Lizun shtëpi edhe pse të sigurt, por nuk e rekomandojmë të hahet dhe vënë në gojën tuaj,
 • Për ta bërë atë erë shijshme, përzierje atë me vajra esenciale,
 • Zbulimet brenda lizun duken shumë të bukur,
 • Ngjitni bazën, zgjidhni një të re, në vend që të shtriheni diku në raft,
 • Mbani në një enë të mbyllur dhe në një vend të freskët.
 • Por edhe në qoftë se shtëpia lizun dhe pak të tharë - e vënë atë në ujë të ngrohtë.

Dhe një recetë me dorë më shumë lizun - Është vetëm një bombë!

Shave Foam Slime - Navy

 • Hidh 125 mg ngjitës në një enë të veçantë. Një parakusht - ai duhet të jetë i trashë dhe me cilësi të mirë.
 • Shtoni një bojë akrilike pak smerald. Llokoçis dhe për të marrë një masë të trashë të errët.
 • Është koha për të lehtësuar atë - shtoni shkumë rroje, shumë shkumë. Butësisht përzieni shkumën me një masë ngjyrë. Kujtohet akullore ose krem ​​ëmbël.
 • Hidhni pak ujë dhe 15 gramë acid borik në kavanoz, dhe disa pika sapunësh dore.
 • Llokoçis me një shkop druri dhe trashese është gati. Derdhni përzierjen në shkumë me ngjyrë dhe llokoçisni përsëri.
 • Rezulton që kjo lizun ta bëjë vetë.

Epo, tani, ndërkohë që e kemi projektuar këtë artikull, dikush ka testuar dhe bërë një lizuna në shtëpi me karakteristika maksimale.

Një bombë e vërtetë - si për të bërë një zhul magnetik (lizun) në shtëpi - video

Dora më e mirë dhe e djathta e bëri Lizun

 • Derdh, përsëri, si në të kaluar, zam trasha transparente - 125 miligram.
 • Shto bojë akrilike rozë të ndritshme. Llokoçis derisa të qetë.
 • Shtoni një lëng të vogël për lentet e kontaktit dhe përzieni. Në total, derdhëm rreth 10 gramë.
 • Derdhni gjysmë lugë çaji ose një çikë të madhe sodë. Si trazim, masa fillon të trashje dhe të shtrihet. E pra, ajo është plotësisht prapa mureve.
 • Pastaj shtrijini duart derisa të ndalojmë të qëndrojmë në pëllëmbët.
 • Ajo doli lizun ftohtë të butë dhe elastike. Ajo nuk ngjitet, nuk gris dhe shtrihet mirë. Është e mirë për të luajtur me të dhe ju as nuk dëshironi të leni. Kujton një çamçakëz të madh të kuq.

Ndoshta një nga recetat më të suksesshme që ne kemi provuar. Shtrirë në një film të hollë. Bubbles mund të lulëzojnë prej saj - kjo është se sa elastike është.

Video se si të bëni lizun cool (slim) pa zam dhe thickener

Marrja e lizun shampo dhe pastë dhëmbësh

Ju mund të përdorni çdo shampo, por dy në një është më e përshtatshme - mirë, të tilla si shampo plus shpëlarje.

Do t'ju duhet:

 • shampo - 30 ml. (4 lugë)
 • pastë dhëmbësh - 1 lugë,
 • Dye - 5 pika, në qoftë se ju doni të bëni një ngjyrë rrëshqitje.

recetë:

 1. Hidh shampon në tas dhe shtoni pastë dhëmbësh.
 2. Llokoçis derisa masa të bëhet më e dendur.
 3. Nëse lizun rezulton të jetë i lëngët - shtoni një pastë dhëmbësh të vogël, nëse është shumë e trashë, shtoni shampon.
 4. Sapo të kuptoni se rrëshqitja ka dalë - e vënë atë në frigorifer për një orë.
 5. Pas skadimit të kohës, hiqni dhe gatuani me duart tuaja - luani me të.

Për çdo zhul, të merrni një kuti me një kapak - kështu që do të zgjasë më gjatë.

Zhytje e sapunit dhe sheqerit pa ngjitës

Për një lizuna të ëmbël por të pangrënshme ju duhet:

 • sapun të lëngët - 5 lugë,
 • Sheqer i grimcuar - 3 lugë,
 • ngjyrosje ose vezullim - nëse dëshironi të bëni një zhvatje origjinale.

recetë:

 1. Mix të gjitha produktet në të njëjtën enë. Së pari të vënë sapun, dhe pastaj gradualisht derdh sheqerit, ndërsa vazhdimisht nxitje.
 2. Mbyllni kapakun ose paketën dhe ftohuni deri ditën tjetër.
 3. Pasi ta kontrolloni licencimin për performancën. Dhe nëse keni nevojë të shtoni më shumë sapun ose sheqer.

Ju do të kuptoni menjëherë kur rrëshqitja do të jetë e vërtetë - me duart tuaja në prekje.

Gëzof, ajër lizun - Slim pa gojë pa ngjitës pa një maskë film pa një tetraborate pa shkumë rroje

Si për të bërë një zhul sapun dhe kripë për të marrë

Ka një version të thjeshtë dhe të lehtë të Lizun kripur, por përsëri i pangrënshëm.

Ju keni nevojë për sa vijon:

 • sapun të lëngët - 3 tavolinë. l.,
 • kripë gjobë - 3 tavolinë. l.

recetë:

 1. Hidheni sapunin në një tas të veçantë dhe spërkatni kripën në mënyrë të barabartë, duke nxitur vazhdimisht. 5 minuta ndoshta është e mjaftueshme.
 2. Hiqeni për gjysmë ore në frigorifer, por jo në frigorifer.
 3. Slime do të jetë mesatarisht i trashë dhe i moderuar i lëngshëm - dicka mediokre.

Vërtetë, ai nuk jeton për një kohë të gjatë - sa më shpejt që ai e vë re, ai fillon të humbasë pronën e tij - e vendos atë në frigorifer në të njëjtën kohë.

Një recetë e thjeshtë: një laps shkop ngjitës i gatuar në shtëpi - video

Super Lizun nga sode, shampo, pastë dhëmbësh dhe zam PVA

Video mahnitëse - një bandë e zhul

Dhe në fund të një vidosik interesante - slime shumë joreale - lizuny forma dhe gjendje të ndryshme!

Çdo gjë, e mjaftueshme për të parë, vajzat dhe djemtë, është koha për të filluar prodhimin, kështu që gjithçka do të funksionojë më mirë dhe në Ur!

Çfarë është zhul apo lizun?
Çfarë është zhul apo lizun?
Dhe sot ju shpesh mund të dëgjoni - si ta bëni "Slime" në shtëpi me duart tuaja?
Çfarë është një rrëshqitje dhe çfarë është ajo?