Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Si për të bërë kafe në një makinë kafeje. Si për të bërë një raff raffinës klasike në shtëpi. Si t'i shërbejmë erës së kafesë?

 1. I përafërt: lexim modern
 2. Kafe të përafërt
 3. Historia e Kafesë
 4. Si të gatuaj kafe të shijshme në shtëpi
 5. Recetë për aparat kafeje
 6. Raf Citrus. Numri i recetës 1
 7. Raf Citrus. Numri i recetës 2
 8. livando
 9. Honey Raf
 10. Përmbajtja e kalorive
 11. Si të shërbejmë

Kështu ndodhi që kultura jonë e kafesë në vitet e fundit është zhvilluar në mënyrë rigoroze në përputhje me tendencat e huaja: kafeja për t'u larguar, metodat alternative të pirjave, përzierjet tona dhe pjekjen - e gjithë kjo është miratuar nga ne nga vendet më të përparuara të kafesë. Ishte më e habitshme për mua të zbuloja se kafeja, mungesa e së cilës në listën e bareve sot fshin automatikisht çdo krijim nga kategoria e modës, nuk erdhi tek ne nga jashtë.

E vetmja gjë e nevojshme për parametrizimin është shredding juaj. Nuk mund ta përsërisim atë sa duhet, është shija juaj që luan rolin më të rëndësishëm në përgatitjen e kafesë. Për enët e kafesë, keni nevojë për bluarje të trashë për të parandaluar përhapjen e kafesë gjatë shtypjes. Imagjinoni kristalet e kripave mjaft të trasha dhe vendosni mulli tuaj në diçka të tillë!

Hidh ujë të nxehtë butësisht. Shtrydh butësisht kafe. Është e preferueshme që të përdoren veglat prej druri për të parandaluar avullimin e kafesë. Prisni 4 minuta për një infuzion cilësor. Prisni më shumë për kafe më të forta ose më të shkurtra për kafe të lehta. Priteni shtypin pas 4 minutash infuzionesh. Nëse rezistenca është shumë e fortë, bluarja juaj është shumë e hollë ose vendosni shumë kafe!

 • Nxeheni makinën e kafes me ujë të nxehtë.
 • Tek krijuesi i kafesë nxehet, përgatiteni kafen.
 • Përsëri, respektojeni dozën e famshme prej 15 g për 250 ml ujë.
 • Hiqni ujë të nxehtë.
 • Shto kafe terren.

Thelbi i të gjithëve - një ekspres i madh.

E gjitha filloi në Moskë, në kafenenë e kafesë, ku kjo pije u krijua për një vizitor të rregullt të quajtur Raphael. Redaktorët e tjerë gjithashtu shpejt filluan t'u kërkonin baristasve të bënin "kafe si për Rafin", dhe pas disa vitesh, kur ky koktej u depërtua në kafene të tjera, emri u zvogëlua në një "kafe të thjeshtë". Përparësia kryesore e kafesë raf është thjeshtësia e saj: nëse mund të gatuash, do të thotë se raf do të punojë gjithashtu. E pra, morali i kësaj historie më duket të jem në vijim: jeta duhet të jetojë të paktën në një mënyrë të tillë që një pije e mirë të emërohet pas jush.

I përafërt: lexim modern

Aroma e shijshme thekson shkumë luksoze të butë, e cila gjithmonë është shenjë e një pune të bërë mirë. Filloni ditën me një filxhan kafe të mirë. Ne kemi një tutorial të thjeshtë se si të bëjmë një pije unike me salcë në shtëpi. Befasoni miqtë tuaj dhe bëhuni barista për disa momente.

Tani ju nuk keni nevojë për të blerë modelet më të shtrenjta. Në përgjithësi, pajisja më e thjeshtë, gabimet më pak të panevojshme. Por ju ende keni nevojë për disa funksione themelore. Shija do të theksojë kryesisht mulli të cilësisë së lartë. Përzierja duhet të jetë mirë, por jo e pluhurosur. Mos harroni të bëni rregullisht mirëmbajtjen dhe pastrimin. Përndryshe ju do të keni një erë të pakëndshme të përgjakshme dhe nuk ka rëndësi nëse ju keni llojin më luksoz në treg. Nëse nuk dëshironi të blini një pajisje tjetër, blini kafe në dyqane të mira gjithnjë e më pak.

Kafe të përafërt

qendror

3 minuta

përbërësit

100 ml ekspres

200 ml krem ​​10%

2 tsp. sheqer vanilje

Kafe e ashpër - një nga të paktët pije kafeje , i cili u nderua me emrin e tij dhe ndërkohë përgatitja e tij ishte aq e lehtë sa një kapuçin i rregullt. Karakteristika kryesore e kafesë është se të gjithë përbërësit e tij janë të përzier, dhe vetëm pas kësaj ata futen në një pije homogjene, ku gjëja kryesore nuk është një kapak (si në kapuçin), por një konsistencë e qetë, e ngopur me flluska. Përgatitur raf me ndihmën e aerochchino, një pajisje të përshtatshme për shkumëzim, e cila është pjesë e mi, por, natyrisht, mund të bëhet me ndihmën e ndonjë kapuçinator tjetër.

Ju merrni një shije të freskët. Angjinarja e Jeruzalemit po fiton popullaritet në Poloni, por ende konsiderohet mjaft ekzotike dhe e vështirë për t'u përdorur. Sidoqoftë, sigurisht që ia vlen të paraqitet në meny, si dhe kafe e pjekur nga kjo fabrikë e pazakontë, e cila mund të jetë një zëvendësues i shijshëm dhe shumë më i shëndetshëm për "pak të zezën" tradicionale.

Por, aq shpejt, ai u rrëzua nga patatet dhe u harrua për dekada të tëra. Kohët e fundit, Angjinarja e Jerusalemit fillon të kthehet sërish në hirin, gjë që është një fenomen shumë pozitiv. Vlen të marrësh një shembull nga francezët, të cilët "dardha prej balte" mund të përdorin në kuzhinë në mënyra të ndryshme. Kafja është shërbyer edhe në farat e susamit të pjekur. Ne lehtë mund ta blejmë në shumë dyqane ushqimore në internet. Pse meriton interes?

Pse meriton interes

Gatim një raf kafe është më e mira që shërben në një kohë. Kombinoje 100 ml krem ​​dhe ekspres, shtoni një lugë çaji sheqer vanilje, rrahni deri sa të qetë, derdhni në një gotë të pastër dhe shërbeni. U zotua kjo recetë klasike Kafe e pjekur, mund të filloni të eksperimentoni: përpiquni të zëvendësoni sheqerin vanilje me një lugë mjaltë të lëngët ose shurup me aromën tuaj të preferuar që zakonisht përdorni për të bërë kokteje.

Kafja i shërben të gjithë ushqyesve të vlefshëm, nga të cilat topinambur është i famshëm. Më e vlefshme është inulin - karbohidratet e grumbulluara nga bimët dhe të konsumuara në faza të ndryshme të zhvillimit të tyre. Inulin prodhon një sheqer të drejtpërdrejtë shumë të favorshëm - fruktoza, e toleruar edhe nga diabetikët.

Kështu, kafeja topinambour rekomandohet për njerëzit me diabet. Për më tepër, ajo ka një indeks të ulët glycemic dhe një përmbajtje të ulët kalori. Inulin është gjithashtu një prebiotik natyral për absorbimin e kalciumit, magnezit, zinkut dhe hekurit dhe është një medium ideal për bakteret e dobishme të zorrëve. Falë aktivitetit të tyre, ne forcojmë sistemin imunitar, mbështesim mëlçinë duke hequr toksina të dëmshme dhe madje mbron veten nga zhvillimi i kancerit kolorektal.

Kafe Raf dhe recetat për përgatitjen e tij në shtëpi janë të interesuar për shumë tifozë të këtij pijet. Një numër njerëzish e konsiderojnë atë një hapësirë ​​për fantazi krijuese të një bariste, të tjerë me shaka thonë se është një kënaqësi për vajzat "vanilje". Çfarëdo qoftë ajo ishte, kjo pije shpejt gjeti mbështetësit e saj.

Historia e Kafesë

Ai quhet edhe Raf. Ai është një kafe e nxehtë. Krem dhe sheqer janë shtuar në të. Ata janë të rrahur me avull nga një makinë kafeje në një shtambë. Vëllimi dhe mënyra e shpërndarjes është e njëjtë me atë të cappuccino.

Kjo pije është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i elementëve thelbësorë të gjurmës, sidomos bakrit, magnezit, kaliumit, kalciumit, natriumit, hekurit dhe fosforit. Ne do të gjejmë në të një dozë të madhe të silikonit. Shumica e njerëzve vuajnë nga mungesa e këtij minerali, që rrallë gjendet në ushqimet tona. Në të njëjtën kohë, siguron shëndet shfaqje lëkurën, flokët dhe thonjtë dhe mban enët e gjakut në gjendje të mirë, duke parandaluar depozitimin e kolesterolit në to. Siliconi ka një efekt pozitiv në nyjet, pasi ajo luan një rol të rëndësishëm në mineralizimin e kockave.

Në një kafene të vogël afër stacionit të metrosë Kuznetsky Most në fillim të viteve nëntëdhjetë ka pasur gjithmonë shumë vizitorë. Këtu, klientëve iu ofrua deri në tridhjetë varietete të kafesë. Çdo vizitor u karakterizua nga kërkesat dhe zakonet e tyre. Sidomos për një nga mysafirët ata përgatitën një urdhër sipas një recetë të veçantë, duke fikur kafe me krem ​​dhe sheqer vanilje. Kjo pije shpejt u bë e popullarizuar në mesin e vizitorëve të tjerë. Ky vizitor i parë u quajt Raf, dhe emri i tij mori kafe.

Si të gatuaj kafe të shijshme në shtëpi

Gjatë ekzistencës së gjatë të Raf, përveç klasik, mburret me një numër të madh të metodave të tjera të gatimit. Shumë do të përshtaten për gatimin normal të shtëpisë.

Recetë për aparat kafeje

Për të bërë një filxhan, do t'ju duhet:

 • sheqer vanilje - 5 g;
 • ekspres 25 ml;
 • krem i ftohtë (11%) - ½ filxhan;
 • sheqer - 5g;
 • kanellë - 1 g

Metoda e gatimit:

 • Enët e gatimit dhe komponentët e nevojshëm.
 • Derdh krem ​​në shtambë dhe shtoni dy lloje të sheqerit.
 • Espresso është përgatitur dhe derdhur në shtambë.
 • Kryeni të gjitha produktet derisa të formohet një shkumë ajri.
 • Bëni kanellën dhe shërbejeni.

Raf Citrus. Numri i recetës 1

Përbërja e produkteve për këtë pije është si më poshtë:

Duke studiuar se si ta përgatisni këtë pije, duhet të mendoni se e bëjnë këtë në të njëjtën mënyrë si versioni klasik. E vetmja ndryshim është se ata janë zbukuruar me feta limoni-limonit.

Raf Citrus. Numri i recetës 2

Për të përgatitur një pije agrume, përgatisni:

 • Espresso - 50 g.
 • Sheqer vanilje - 5 g.
 • Krem (11%) - ½ filxhan.
 • Sheqer portokalli - 5g.
 • Lëng portokalli freskuese - 15 g.

Lëng portokalli derdhet në shtambë së bashku me të gjithë përbërësit. Në mënyrë që të dekoroj pije është e rekomanduar për të marrë feta portokalli. Dhe theksojeni një shënim të butë të theksuar në sfondin e shijes së vaniljes-butë.

livando

përbërësit:

 • Ujë të filtruar me ujë të ftohtë - 100g.
 • Lule lavender - 0.5 tsp.
 • Kafe (tokë) - 1,5 tsp.
 • Sheqer i grimcuar - 5 g.
 • Krem (11%) - ½ filxhan.


Krem (11%) - ½ filxhan

Përgatitja:

Kafja duhet të derdhet në Turk, derdh ujë të ftohtë dhe vihet në një zjarr të vogël. Sillni një çiban, por mos vlim, dhe menjëherë hiqni enët nga zjarri. Pas kësaj, livandoja dhe sheqeri janë terren. Masa rezultuese vihet në kafe. Pastaj derdh në krem, dhe të ngrohtë deri pije për disa minuta. Pas kësaj, përzierje kafe me një blender deri në një shkumë të trashë është marrë. Çdo gjë derdhet në një filxhan dhe shërben menjëherë për konsum.

TIP. Lejo përgatitjen e kafesë nuk është në turqisht, dhe duke përdorur ndonjë metodë tjetër. Për shembull, mund të jetë një aparat kafeje ose një shtyp francez.

Honey Raf

Për këtë pije duhet të marrë:

 • Espresso - 50g.
 • Honey - 10g.
 • Krem (11%) - 100 g

Si të bëj kafe me shije delikate mjaltë, ju mund të gjeni më tej:

Eshtër rreshqitës. Pas kësaj krem ​​është i nxehtë, kafe është shtuar atyre. Pastaj të gjitha trazim. Pastaj shtoni mjaltë dhe rrëmbej me një krijues cappuccino derisa të shkumëzoni. Dekoroni kafe me një sasi të vogël të kanellës dhe shërbejeni në gota cappuccino.

Përmbajtja e kalorive

Përmbajtja e përafërt kalori e kafesë Raf për 100 gram është 100 Kcal. Vlera finale ushqyese varet drejtpërsëdrejti nga përmbajtja e energjisë e përbërësve dhe sasia e tyre.

Si të shërbejmë

Kjo pije shërbehet jo vetëm si një kapuçin, por edhe si (sepse ata marrin një xham të madh transparent) Kjo pije shërbehet jo vetëm si një kapuçin, por edhe si (sepse ata marrin një xham të madh transparent).

Në një situatë ku kremja përdoret shumë yndyrë të lartë, atëherë para se të shtohet, mund të pakësohet lehtë me ujë.

E RËNDËSISHME! Sheqeri vanilje duhet të përdoret me kujdes, rritja më e vogël e dozës do të çojë në faktin se shija e pijeve do të ndryshojë në mënyrë dramatike.

Gjatë jetës së tij, Raf arriti të marrë disa nominime në konkurset e kafesë, dhe popullariteti i tij është vazhdimisht në rritje. Gjatë viteve të fundit, një numër i madh i varieteteve të kësaj pije. Shijen autentike të vaniljes ndryshon me besim në një tjetër. Në të njëjtën kohë përdorni shurupe ose ndonjë komponent tjetër të fshehtë. Rezultati është mahnitës.

Shumë pak njerëz i dinin recetat e kafesë së rafin dje, por sot ajo me siguri zhvillohet në kartolinën klasike të kafesë.

Artikuj mbi këtë temë:

Pse meriton interes?