Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Ngjyra e errët e bakrit. Si të bojë flokët kafe bakri

 1. Karakteristikat e hijes së bakrit
 2. Për kë shkojnë curls të kuqe
 3. Ngjyrosje e flokeve
 4. Grim për flokëkuq
 5. Kush është ngjyra e flokëve të bakrit?
 6. Ngjyra e bukur e flokëve të bakrit
 7. Kjo ngjyrë e flokëve është e përshtatshme
 8. Bojë flokësh bakri kafe
 9. Zgjedhja e bojrave
 10. Kujdesi i fijeve pas procedurës
 11. video
 12. përfundim

Pse gratë janë të varur nga nuancat e bakrit të flokëve nuk është e qartë. Pas të gjitha, burrat thanë pa mëdyshje: "Zotërinj preferojnë blondes." Ndoshta sepse para vajzave me flokë të kuq u atribuan aftësitë magjike, për shkak të asaj që ata djegën në kunj. Dhe ndoshta nga fakti që nga natyra, vajzat e kuqe të kënaqen me gjysmën e fortë të njerëzimit.

Ndoshta gratë e dinë se burrat e zotërinjve nuk takohen kaq shpesh, kështu që të paktën një herë në jetë ngjyrosin flokët e tyre të kuq, pa pyetur nëse po shkon apo jo.

Karakteristikat e hijes së bakrit

Ngjyra natyrale e flokëve të bakrit - e ndritshme dhe me shkëlqim - shihet rrallë. Natyra i ka pajisur ata me vetëm 4% të popullsisë së botës.

Besohet se flokët e kuq janë të pajisur me talent të veçantë, dhe ata kanë një temperament të theksuar. Gratë dallohen nga disa kapriçizëm, burra - ambicie.

Hijet e flokëve të kuq mund të jenë shumë të ndryshëm: nga kafe e artë deri në gështenjën e errët.

Por të gjithë pronarët e ngjyrës ngjyrë kafe-ngjyrë kafe - origjina artificiale e ngjyrës ose natyrore - duhet të kuptojnë: hije do të jetë e ndritshme, nëse curls duhet të kujdeset:

 • Fijet duhet të jenë të fshehura nga drita ultravioletë të ndritshme - ata shpejt zbehet dhe thahen;
 • Pas shamponizimit të flokëve, ju duhet të aplikoni produkte të veçanta: balms ose sprays me mbrojtje UV;
 • Balsam, kondicioner, maskë ushqyese. Pa to, flokët e kuq shpejt do të veniten;
 • Procedura e ngjyrosjes në një ngjyrë të kuqe të bakrit, është e dëshirueshme të plotësohet petëzimi i flokëve. Filmi depozituar mbi ta, ruan strukturën.

Sidomos me kujdes duhet t'i trajtoni flokët me bukuritë natyrale me flokë të kuqe. Flokët e tyre janë më të ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm.

Për kë shkojnë curls të kuqe

Shades e paleta diellore duhet të konsiderohen veçmas, pasi secili prej tyre ka karakteristikat e veta.

Sipas rregullave të "shkencës së flokëve", është përzgjedhur hija e flokëve, që përputhet me ngjyrën e syve:

 • Hije të bakrit të artë më afër bjondit. Ata duken të butë, të butë, hije të lehtë të lëkurës. Ata janë të përshtatshëm për gratë e turpshme që duan të dalin nga turma, por janë të turpëruar nga vëmendja e panevojshme. Kjo ngjyrë përshtatet me sy të kaltër dhe të lehta. Në afërsi të kësaj ngjyre janë: tonet xhenxhefil, pjeshkë, amber i shkrirë;
 • Kush është ngjyra e ndritshme e flokëve të bakrit? Së pari ju duhet të përcaktoni se çfarë është investuar në këtë përcaktim të ngjyrës: karrota, portokalli, vetëm kuq? Hije të dëshiruara Është më mirë të zgjedhësh sipas përvojës. Vajzat me sy blu - nëse ngjyra e kuqe e flokëve nuk ua jep atyre natyrën - është më mirë të zgjedhësh ngjyra të tjera, por me sy të gjelbër apo me sy të gjelbër ata vijnë tek personi. Vlen të mendosh për bukuritë e nxehta me sy të zinj apo "sirenë" misterioze me qime me ngjyrë arre të kësaj ngjyre;
 • Ngjyra e gështenjës mund të jetë shaded qershi, e kuqe, "Burgundy." Ngjyra e errët e bakrit vlen edhe për këtë skemë të ngjyrave. Në ton të tillë është më mirë të ngjyrosësh flokët e një gruaje me flokë të errët nga natyra. Dritë me flokë - me ngjyrë të bardhë të errët ose verë do të shtojë moshën.


Dritë me flokë - me ngjyrë të bardhë të errët ose verë do të shtojë moshën

Kur ngjyrosni një kokë flokësh në ngjyrë të kuqe, ia vlen të mbani mend: mungesa e shkëlqimit është se nëse ngjyra nuk përshtatet, të gjitha pikat e dobëta të jashtme do të nënvizohen menjëherë. Po, dhe errësim gradual në këtë rast nuk është një opsion.

Ngjyra e flokëve të lehta prej bakri - pëlhura të lehta ngjyrë kafe të kaltërta - mund të favorizojnë në mënyrë të favorshme avantazhet e pronarit të saj. Por vlen të shtoni pak shkëlqim, duke shtuar më shumë portokalli, dhe lëkura me sy do të bëhet më e zbehtë, pikat e pigmentit në fytyrë janë më të ndritshme.

Nuk ka njerëz të cilët në mënyrë kategorike nuk do të shkojnë të kuqe, por me hije duhet të jenë shumë të kujdesshëm.

Ngjyrosje e flokeve

Numri i ngjyrave, paleta e së cilës përfaqësohet nga ngjyra e kuqe e hijeve të ndryshme, është e madhe. Opcionet zgjidhen nga varësia e tyre.

Reklamat ofrohen vazhdimisht ngjyra "pa amoniak" ose "ndriçues të dëmshëm që reagon me strukturën e flokëve". Advertisers dinak - pa fixers kimike në flokët, bojë do të rrinë "deri në shiun e parë". Përveç kësaj, kaçurrela të errëta ose të errëta të flokëve për të marrë një ngjyrë të artë bakri të flokëve, duhet së pari të ndriçohet.

E vetmja mënyrë për të shmangur grushtin kimik në flokët tuaj është të lyejë flokët me këna. Kena moderne është në dispozicion ngjyra të ndryshme , varësisht nga koha gjatë së cilës ajo është në kokë, hijet ndryshojnë.

Minimumi i qëndrimit është 10 minuta, ndezje të artë do të ndriçojnë nën ndriçimin e fijet. Në 30-40 minuta pas aplikimit të këna, ju mund të merrni një ngjyrë të errët të flokëve të bakrit, nëse fillesat tuaja janë gështenjë ngjyrë kafe dhe të errët, nëse jeni një grua me ngjyrë kafe të errët.

Këna gjithashtu gjendet në versionin e ngjyrave - aplikohet për disa minuta. Avantazhi i bojës natyrore - jo vetëm që ndryshon ngjyrën, por edhe forcon flokët. Përhershëm i këna - nga 2 javë në një muaj, të gjitha varet nga frekuenca e larjes së kokës.

Grim për flokëkuq

Nëse një grua ripërdor flokët e saj në të kuqe, atëherë ajo dëshiron të shtojë ndriçimin në jetë. Ju duhet të mendoni për zgjedhjen e përbërjes së duhur.

Sytë e grirë janë të rekomanduara për të hije me ulliri mat ose hije të gjelbër, argjendi me nënën e margaritarit. Për sytë blu, opsionet e hijes - me flokë të kuq - janë pak gri dhe hije blu. Me sy të gjelbër dhe me ngjyrë kafe të kostum të gjitha hije të gjelbër dhe kafe - nga rërë në kaki, blu të thellë me shkëlqim, jeshile smerald në një bazë të zezë.

Krem ton është zgjedhur në varësi të ngjyrës tuaj të lëkurës ose një ton të lehtë. Pluhur i butë me grimca grilash do të ndihmojë në nivelimin e sipërfaqes së lëkurës.

Toni i rogut është tamam toni, jo ngjyra, ndërsa skuqja e ndritshme në gratë me flokë të kuqe është vizualisht e ngjashme me ato të zverdhjes.

Ju mund të hijeni ngjyrat e cheekbones:


 • pjeshkë;
 • rërë argjilore;
 • kajsi;
 • bronzi.

Tonet e kuqe do të krijojnë një ndjenjë të qartë të skuqjes së duhanit! Dhe kuq buzësh - me këtë accessory kozmetike duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm. Por meqenëse ju gjithmonë mund të eksperimentoni me kuq buzësh, nuk ka rregulla të qarta për përzgjedhjen e ngjyrave.

Përzgjedhja e duhur e ngjyrës së flokëve ndaj ngjyrës së lëkurës dhe syve, dhe përzgjedhja e mëtejshme e kozmetikës, do ta bëjë çdo grua të papërmbajtshëm.

Bukuritë me flokë të kuqe gjatë gjithë kohës tërhoqën vëmendje të madhe nga të tjerët. Ata u festuan si një standard i bukurisë, të quajtur shtrigat. Dhe megjithatë shumë vajza dëshirojnë të marrin një hije të ngjashme flokësh. Por kush është ngjyra e flokëve të bakrit?

Kush është ngjyra e flokëve të bakrit?

Çfarë duken flokët e bakrit? Është e ngopur, e shkëlqyeshme, e kuqe ngjyrë kafe . Një vajzë me flokë të një hije të ngjashme gjithmonë qëndron jashtë turmës, në hairstyle e saj duket sikur rrezet e diellit janë duke luajtur edhe në ditën më të zymtë dhe më të mbuluar me re. Ka shumë hije bakri, nga të kuqe të errët, pothuajse kafe, në të kuqe dhe të gjallë.

Kush është ngjyra e flokëve me flokë të bardhë? Para së gjithash, ato vajza që kanë tonalitet të ngjashëm me ton në paraqitjen e tyre janë bukuritë me lëkurë ari ose ulliri, sy të gjelbër, kafe, blu ose të pasur. Gjithashtu ngjyra të tilla të flokëve do të dekoroj vajzat që kanë nga natyra shumë të lehta, lëkurë mermeri, por sy të ndritshme, ekspresive. Hijet e flokëve me ngjyrë të bakrit nuk do të funksionojnë për vajzat me një pamje të dimrit - lëkurë të ndershme , flokët dhe sytë, si dhe bukurinë e ndritshme jugore - lëkurën e ullirit dhe flokët e zinj.

Ngjyra e bukur e flokëve të bakrit

Mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për të marrë një hije të kuqe është të lyejë flokët me këna në një ngjyrë bakri. Zakonisht ngjyra bëhen në bazë të një përzierjeje të këna dhe basma, dhe pastaj plotësohen me përbërës që japin një ngjyrë më aktive: kafe - për ngjyrat afër gështenjës së errët, kakao - për me ngjyra çokollate , dhe për theksimet e kuqërreme - disa verë të kuqe. Ngjyra natyrale mos e prishni flokët, por përkundrazi, keni një efekt shërues. Pengesa e tyre e vetme është se këto ngjyra janë mjaft të paqëndrueshme. Prandaj, do të kërkohen sesione të shpeshta të rifreskimit të ngjyrave.

Një tjetër mënyrë për të marrë flokët luksoze të bakrit është përdorimi shampo me ngjyrë . Ata gjithashtu nuk do të japin rezultate afatgjata, por ato do t'ju lejojnë të provoni pamjen e një vajze me flokë të zjarrtë dhe nëse kjo ngjyrë nuk ju përshtatet, kjo shampo do të lajë së shpejti. Dhe së fundi, më të qëndrueshme dhe ngjyra e ngopur mund të merret nga ngjyra rezistente , si profesionale ashtu edhe për përdorim në shtëpi.

Ngjyra e flokut prej bakri-ngjyrë kafe tërheq vëmendjen e të gjithëve, pa lënë mënjanë një kalimtar të vetëm. natyror ngjyrë kafe i holluar me një ton të guximshëm bakri, rezulton shumë me guxim, me shkëlqim dhe bukur. Curls të tilla janë karakteristike për gratë që janë në gjendje të akteve të jashtëzakonshme dhe madje edhe rebeluese, me një karakter të pandalshëm, të shpejtë dhe të pasionuar.

Ngjyra e flokut prej bakri kafe duket e jashtëzakonshme dhe misterioze. Ngjyra e bakrit në kombinim me tonin kafe paraqitet në hije të shumta, të cilat theksojnë në mënyrë të favorshme dinjitetin e fytyrës. Kush e bën këtë ngjyrë të flokëve kostum? Në nuancat e flokëve prej bakri-kafe do të përshkruajnë më poshtë.

Kjo ngjyrë e flokëve është e përshtatshme


Ngjyra e kuqe

Bojë flokësh bakri kafe

Kjo hije është e përshtatshme për zonjat me dritë ose pak lëkurë të përdredhur . Në këtë rast, hija e syve mund të jetë absolutisht asgjë.

Zgjedhja e bojrave

Pak gra mund të mburremi me flokë natyrale prej bakri-kafe. Por mund ta zgjidhësh këtë problem. Për të arritur një hije të cilësisë në shtëpi nuk është e lehtë, veçanërisht nëse flokët janë pikturuar më parë. Zgjedhja e një ngjyre, përqendrohuni te markat e provuara:

 • Matrix;
 • Wella;
 • L oreal;
 • Estel.

Secila nga markat kozmetike ka një gamë të veçantë në të cilën çdo vajzë do të gjejë ngjyrën e vet. Pra, ngjyrat nga Schwarzkopf konsiderohen të jenë shumë rezistente, ato bojë mbi flokët gri dhe janë të famshëm për nuancat e tyre të pasura të bakrit.


Pra, ngjyrat nga Schwarzkopf konsiderohen të jenë shumë rezistente, ato bojë mbi flokët gri dhe janë të famshëm për nuancat e tyre të pasura të bakrit

Bojë paleta nga Schwarzkopf

 1. Para ngjyrosjes, mos e vendosni maskë në flokë tuaj për disa ditë, pasi ato mbulojnë flokët me një përbërje të veçantë, të cilat mund të ndikojnë në shkallën e depërtimit të bojës.
 2. Menjëherë para procedurës, nuk duhet të lani flokët tuaj: yndyra e akumuluar në fijet do të shpëtojë kokën nga ndikimi i një oksiduesi.
 3. Para aplikimit të bojës, flokët duhet të jenë të thata, përndryshe bojë do të thinhet dhe toni nuk do të arrijë intensitetin e kërkuar.
 4. Para procedurës së ngjyrosjes në lëkurën e kokës përgjatë vijës së flokëve, aplikoni një krem ​​me yndyrë, i cili pas procedurës mund të hiqet me një shtupë pambuku.
 5. Nëse keni flokë gri, atëherë pastroni flokët me balsam, thajini dhe pastaj vendosni bojë.
 6. Për të shpërndarë më mirë ngjyrën e flokëve, ndani flokët në fije, dhe pastaj aplikoni përbërjen.
 7. Pas aplikimit të përbërjes së ngjyrosjes, kreh flokët me një krehër me dhëmbë të imët.
 8. Kur ngjyrosni rrënjët e rrumbullakëta, vendosni bojën e parë në rrënjë dhe vetëm 20 minuta më vonë - mbi flokët përgjatë gjithë gjatësisë.
 9. Gjatë kryerjes së procedurës së ngjyrosjes, veshin doreza mbrojtëse në duart tuaja.
 10. Kur larja e bojës, lyejeni gradualisht flokët, duke e zbutur bojën e mbetur, pastaj larja e saj. Tjetra, lani tërësisht flokët me shampo dhe aplikoni balsam.

Versioni klasik i flokëve prej bakri-kafe mund të merret edhe me një ngjyrë të thjeshtë. Por vetëm në gratë me flokë kafe, por blondes flokëverdhë flokësh do të duhet të nënshtrohen procedurës së ngjyrosjes rezistente.

Kujdesi i fijeve pas procedurës

Konsiderohet si një nga më të vështira. Kujdesi për të duhet të jetë çdo ditë, sepse ky ton është shumë i ndjeshëm ndaj ndikimeve të jashtme. Dritë lehtë në diell, dhe nën ndikimin e procedurave kimike ajo mund të zbehet, ajo lehtë humbet shkëlqim. Pronarët e flokëve prej bakri-kafe rekomandohet të përdorin kozmetike për flokët me ngjyrë. Ata parandalojnë kullimin e pigmentit dhe në të njëjtën kohë kujdesen për fillesat.


Ata parandalojnë kullimin e pigmentit dhe në të njëjtën kohë kujdesen për fillesat

Mjetet për flokët me ngjyrë

Në verë, nuancat e bakrit të flokëve kanë nevojë për kujdes shtesë në formën e produkteve me filtra UV. Ato përdoren për të pastruar flokët dhe nuk lahen. Një shtesë e mirë për këtë do të jenë procedurat për petëzim ose kujdes keratin.

video

Një shembull i mirë i ngjyrosjes së flokëve në një ngjyrë bakri-kafe, shih videon

përfundim

Në përfundim, do të doja të theksoja se përmbytja e bakrit në flokë mund të quhet tendenca kryesore e këtij sezoni. Ngjyra e flokëve të bardhë me hije bakri duket shumë elegant dhe harmonik. Krijimi i çdo hairstyle me tonet e toneve në këtë ton jep shumë mundësi të këndshme, njëra prej të cilave është veçantia e imazhit.

Së pari ju duhet të përcaktoni se çfarë është investuar në këtë përcaktim të ngjyrës: karrota, portokalli, vetëm kuq?
Por kush është ngjyra e flokëve të bakrit?
Kush është ngjyra e flokëve të bakrit?
Çfarë duken flokët e bakrit?
Kush është ngjyra e flokëve me flokë të bardhë?
Kush e bën këtë ngjyrë të flokëve kostum?