Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Kunguj i njomë marinuar për dimër: gishtat e shijshëm

 1. Kungull i njomë marinuar për dimër "Gënjej me gisht" në kavanoza prej tre litrash
 2. Qarqet e kungujve të konservuar në kavanoza litër me sterilizim
 3. Marinuar "Yum fingers" kungull pa sterilizim në kavanoza një litër
 4. Ëngullat marinuar për dimër me domate dhe qepë
 5. Kungull i njomë marinuar bullgar për dimër
 6. Kungull marinuar me mustardë ose në mbushjen e mustardës - crispy si kastravecat
 7. Kungull i njomë më i shijshëm për dimër, të ngjashme me tranguj (video)
 8. Kunguj të zinkut marinuar si kërpudha për dimër - një meze të lehtë shijshme
 9. Si të marinoni kungull i shijshëm për dimër në shtëpi: Sekretet dhe Rregullat

recipes:  Le të flasim sot për përgatitjen për të ardhmen e një perime të tillë të thjeshtë si kungull i njomë

recipes:

Le të flasim sot për përgatitjen për të ardhmen e një perime të tillë të thjeshtë si kungull i njomë. Ajo rritet shpejt, jep shumë fruta, është e lirë, siç thonë ata, vetë Perëndia na tha të përgatisim më shumë turshi për dimër.

Shumë hostesses injorojnë injorancën kungull i njomë dhe nuk shohin ato si një pjatë të pavarur. Personalisht, unë si kungull i njomë marinuar edhe më shumë se kastravecat. Ata janë shumë më të butë dhe aromatik. Unë e gatuaj edhe bela në bazë të tyre në dimër, rezulton të jetë shumë më e shijshme se sa me tranguj.

Shija e tyre nuk është e theksuar në to dhe, në kombinim me perime apo fruta të tjera, kunguj është marrë me shijen e fqinjit të tyre. Prandaj, ato përdoren edhe në shtresat e kompoteve të ndryshme ekzotike.

Ne fillojmë si zakonisht me recetën më të thjeshtë, atëherë ne do ta komplikojmë.

Kungull i njomë marinuar për dimër "Gënjej me gisht" në kavanoza prej tre litrash

Kungull i njomë marinuar për dimër Gënjej me gisht në kavanoza prej tre litrash

perime:

 • kungull i njomë 1.5kg,
 • qepë 2pcs,
 • hudhër 5 karafil,
 • majdanozë disa rrasa.

Për marinadën:

 • 3 lugë sheqer,
 • 2 lugë kripë,
 • 5-6 bizele piper,
 • Lugë ëmbëlsirë me thelbin e uthullit 78%.

Kjo shumë për një kavanoz me tre litra. Kungull i njomë pa sterilizim duhet të jetë në kavanoza dy-dhe tre litra, është një sasi e madhe që ju lejon të bëni pa sterilizim, pasi ai ngrohet ngadalë dhe në të vërtetë del procesin e pasterizimit.

Kungull i njomë të marrë të njëjtën madhësi - të vogla mund të vendosen tërësisht, prerë në feta të mëdha.

 1. Mbusheni kavanozin, duke u përpjekur të shtoni më shumë perime. Hudhra, piper dhe majdanoz vënë në fund.
 2. Mbushni me ujë të valë, të mbuluar me kapak dhe le të qëndrojë për 15 minuta.
 3. Drain ujë në një tigan të veçantë, vlim përsëri dhe plotësoj. Ne po presim për 15 minuta dhe derdhim atë në tigan.
 4. Sillni përsëri një çiban, shtoni sheqer, kripë, esencë uthull, vlim pak dhe derdh marinadë nën kapak.
 5. Rrokulliset, kthehuni. Done!

Unë zakonisht rrokulliset tre kanaçe për të shpejtuar gjërat. I ngroh ujë në një tigan prej pesë litrash.

Një mashtrim i vogël nga unë! Nëse hedhni 3-4 domate, atëherë shija do të jetë magjike!

Qarqet e kungujve të konservuar në kavanoza litër me sterilizim

Qarqet e kungujve të konservuar në kavanoza litër me sterilizim

Kjo metodë është klasike, pikërisht ajo që shitet në dyqane. Receta është projektuar për kavanoza prej tre litrash.

perime:

 • Kungull i njomë 2 kg,
 • Hudhra 2 kokat.
 • Piperët e zinj, 3 secila.

marinadë:

 • ujë dhe gjysmë litra,
 • sheqer 4ct lugë,
 • kripë lugë 2CT,
 • Thelbi acetik - një lugë gjelle.

Është e rëndësishme! Një sterilizim kërkon një tenxhere të madhe.

 1. Në perime, prerë këshilla në të dy anët dhe prerë ato në qarqe, jo më shumë se një centimetër trashë.
 2. Ne i vëmë ato në kavanoza më fort, ne e prerë hudhërin në pllaka dhe e vendosëm në fund.
 3. Gatim marinadë: mix çdo gjë, ngrohjes dhe le të valoj për disa minuta.
 4. Mbushni me shëllirë valë, mbuloni ato me kapak.
 5. Vendoseni kavanoza në një tigan të madh, në një peshqir pambuku, derdhni ujë në tigan mbi kanaçet e varësave dhe vendosni në zjarr.
 6. Pas ujit në tenxhere vlon, ne presim dhjetë minuta - kjo është koha e sterilizimit për kanaçe një litër.
 7. Ne nxjerrim kutitë e ujit, rrokulliset, kthehemi dhe nën një pallto lesh.

Ju mund të shtoni zest në këtë recetë. Në çdo kavanoz vënë një duzinë qarqet e karrota - ajo do të jetë shumë e shijshme në dimër për të shtypur karrota turshi.

Marinuar "Yum fingers" kungull pa sterilizim në kavanoza një litër

Marinuar Yum fingers kungull pa sterilizim në kavanoza një litër

Kam marrë këtë recetë të ftohtë nga një mik. Për disa kohë, fëmijët e mi shkuan për të studiuar dhe për t'u përgatitur në kuti prej tre litrash, unë isha i padobishëm. Rreth tre kavanoza litër.

perime:

 • kungull i njomë, feta 2kg,
 • hudhër 9 karafil.

Në këtë recetë, gjithçka fillon me marinadën. Derdhni një litër ujë në një tigan të gjerë, të gjerë, të vendosni 10 kokruba të zeza dhe 4 alispice, 4 lugë sheqer dhe 2 lugë kripë. Derdhni lugë ëmbëlsirë me thelbin e uthullës dhe nxirrni.

Në një marinadë të valë, një gjethe me gji, uleni kungull i njomë me feta, llokoçisni me një lugë slotted për ngrohje edhe. Pas valë gjeli nuk llogariten! Pas tre minutash shpejt nxirreni dhe hidhni fletën e gjirit, përhapni përzierjen në kavanoza sterile deri në majë, hidhni tri feta hudhre në secilën prej tyre dhe rrokni. Kthejeni nën një pallto lesh.

Të lirë, të zemëruar dhe të shpejtë!

Ruajtja në shtëpi nuk ndalet në këtë - shikoni opsionet për përgatitjet dimërore:

 1. Domate marinuar - 11 receta
 2. Kastravecat me turshi - 12 receta
 3. Pepper Bell lecho
 4. Adjika në shtëpi
 5. Patëllxhan për dimër - receta gatimi të thjeshta dhe të shijshme

Ëngullat marinuar për dimër me domate dhe qepë

Ëngullat marinuar për dimër me domate dhe qepë

Jo një recetë, por një këngë! Çfarë quhet - ju do të bëj gishtat! Në kanaçe prej katër litrave.

perime:

 • kungull i njomë, prerë në unaza dhe gjysmë kilogram,
 • domate të vogla të dendura 1 kg,
 • Qepë, prerë në qarqe të mëdha - 4 qepë të mëdha.

Ne vendosim në çdo kavanoz në pjesën e poshtme:

 • gjysma fletë gji,
 • tre bizele piper i zi,
 • dy - aromatik,
 • dy studs
 • tre karafil me hudhër,
 • një pjesë e vogël rrënjë rrushi.

Mbushni kavanozin me shtresa - qepë, kungull i njomë, domate.

Mbushni me ujë të valë, mbuloni me kapak, le të qëndrojë 10 minuta.

Drain ujë nga kanaçe në një tigan të veçantë, vlim dhe mbushëse.

Dhjetë minuta më vonë, derdhni përsëri ujin dhe vendosni që të nxehet. Shto 6 lugë sheqerësh tavoline dhe dy anije tavoline me një grumbull kripë. Jepni një çiban pak dhe derdh bankat marinadë.

Shtoni në çdo gjysmë lugë çaji uthull dhe rrokulliset. Ne kthehemi dhe nën një pallto lesh.

Ju kurrë nuk do të mendoni se atë që unë dua më shumë për këtë rrokullisje ... Para së gjithash, heqja e kapakut, pij marinadë. E drejta mbi buzë, sepse nuk ka durim ta derdhësh edhe në një turi!

Kungull i njomë marinuar bullgar për dimër

Kungull i njomë marinuar bullgar për dimër

Për këtë recetë tradicionale ju duhet:

 • kungull i njomë, i prerë në copa të mëdha, 1.5 kg,
 • hudhër 6 karafil,
 • katërkëndësh i hidhur piper,
 • kopër ombrellë.
 • dy gjethe të rrushit të zi,
 • kripë lugë 2CT pa top,
 • sheqer 3ct lugë
 • bizele bizele te zeza 5pcs,
 • fletë gji 1pc,
 • Lugë ëmbëlsirë thelbësore acetik.

Ne e bëjmë këtë hap pas hapi:

 1. Hidh një litër ujë në një tigan të gjerë dhe të gjerë. Hidh kripë, sheqer, të sjellë një çiban.
 2. Vendosni një hudhër, piper, kopër, gjethe rrushi të kuq, laurea në një skimmer dhe futini në marinadë të zier për gjysmë minutë, pastaj vendosni në kavanoz.
 3. Shto perime në marinadë në mënyrë që uji të mbulojë ato. Gatuajini 8-10 minuta.
 4. Ne përhapim skimmerin në bankë.
 5. Marinata vlim përsëri, derdh në uthull dhe derdh në krye. Rrokulliset, kthehuni.

Si rezultat, ne marrim të njëjtën kungull i njomë të marinuar bullgar, shijen e të cilit është e njohur për ne që nga epoka sovjetike. Një rostiçeri të mirë në një tryezë miqësore dhe përveç tortave të patates.

Kungull marinuar me mustardë ose në mbushjen e mustardës - crispy si kastravecat

Kungull marinuar me mustardë ose në mbushjen e mustardës - crispy si kastravecat

Ajo rezulton e thekur dhe e ëmbël dhe e thartë, shumë pikante dhe e pazakontë. Receta për një kavanoz litri.

Kungull i vogël, gjatësia e litrës mund të shkurtohet në lagje së bashku.

Vendosni katër karafil me hudhër, dy bizele me alfabetet, katër bizele piperash të zeza dhe një gjethe gji në fund.

Mbushni kavanozin, duke vendosur fijet fort vertikalisht.

Marinata: gjysmë litër ujë, gjysmë lugë kripë, një lugë gjelle mustardë në kokrra, një lugë gjelle mustardash pluhur, dy lugë sheqer sheqer për të vluar dhe derdh një lugë çaji me thelb uthull.

Hidhu kavanozin e nxehtë të marinadës në majë. Vendoseni në një banjë uji në ujë të ngrohtë dhe sterilizoni njëzet minuta pas valë. Merrni dhe rrokullisni.

Miqtë dhe të afërmit do të paguajnë haraç për një rostiçeri të tillë të pazakontë.

Kungull i njomë më i shijshëm për dimër, të ngjashme me tranguj (video)

Në të vërtetë, sipas kësaj recete, kungujra të shkëlqyera të marinuara prodhohen për dimër - po aq e shijshme dhe e pjekur si kastravecat. Edhe tastier se trangujve.

Kunguj të zinkut marinuar si kërpudha për dimër - një meze të lehtë shijshme

Kunguj të zinkut marinuar si kërpudha për dimër - një meze të lehtë shijshme

Pikëpamja e pjatës e përgatitur sipas kësaj recetë do t'i ngjajë këmbëve të marinuara të kërpudhave të kërpudhave dhe erëzat dhe erëza do t'i japin një shije unike kërpudhe. Është bërë shpejt dhe thjesht, pra, është një specialitet në kuzhinën e shumë amvise. Ka shumë variante të kësaj recete, por unë zgjodha për veten më të çmendur.

Këtu është receta e mia hap pas hapi:

 1. Kilogram kungull i njomë prerë në kube me një anë prej rreth 2 cm ose në kube të vogla.
 2. Pesë karafil me hudhër të copëtuar me thikë.
 3. Prerë mirë grumbullin e majdanozit.
 4. Derdh çdo gjë në një tigan të gjerë me një fund të trashë dhe përzierje tërësisht, e bëj direkt me duart e mia.
 5. Në një filxhan, përzier gjysmë gotë me vaj perimesh dhe 5 lugë uthull. Shto një lugë gjelle kripë dhe një lugë gjelle sheqeri, përzierje mirë.
 6. Hidh marinadën dhe përzieni.
 7. Vendoseni në një vend të ftohtë për 3-4 orë, duke nxitur herë pas here.
 8. Kur kungull i njomë do të japë një sasi të mirë të lëngjeve, ju duhet t'i vendosni ato në një zjarr të ngadaltë dhe të ziejnë për 20 minuta, nxitje, por pa fanatizëm.
 9. Shpejt u përhap në kavanoza sterile dhe rrokulliset. Ftohtë nën një pallto lesh me kokë poshtë.

Një rostiçeri e mrekullueshme dhe e pazakontë në mbrëmjet e ftohta të dimrit do të na kujtojë verën, ecën në pyll dhe në shpirtin e kërpudhave të pyllit.

Si të marinoni kungull i shijshëm për dimër në shtëpi: Sekretet dhe Rregullat

Sot flasim për marinimin e kungullit të kungujve për dimër. Ky proces sipas mendimit tim është mjaft i lehtë, gjëja kryesore në të është të vëzhgojë sterilitetin. Prandaj, rregullat për sot janë:

 1. Bankat dhe kapakët janë të pastra dhe sterilizohen me kujdes.
 2. Pas lidhjes, ne e kthejmë kavanozët me kokë poshtë dhe e lënë atë në një pozicion të tillë derisa të ftohet plotësisht, pas së cilës ne e heqim atë në bodrum ose bodrum.
 3. Kallimet përdorin madhësinë e papjekur dhe të vogël. Të vogla - më të shijshme, është a priori. Dhe më të mirë - kungull i njomë të vogël, ajo i lëndon ato ngjyra të ndritshme. Rezulton jo vetëm e shijshme, por edhe shumë e bukur.
 4. Të gjitha perimet, pije, zhvishem. Pastroni lëkurën nëse është e trashë dhe, nëse është e nevojshme, largoni dhomën e farës.
 5. Kungull i vogël deri në 10 cm të gjatë mund të marinohet tërësisht, fruta të mëdha prerë nëpër copa në feta-qarqe, me një trashësi jo më shumë se 3 cm.
 6. Para marinimit, perimet duhet të ngjyhet në ujë të ftohtë për disa orë, kështu që ato të jenë të ngopura me ujë dhe të mos marrin lëngun e marinadës.

Pak njerëz e dinë që kungulli i kungullit nuk është fare i afërm, por është vetë kungulli! Një nga varietetet e saj, vetëm një shkurre dhe me fruta të zgjatur. Ai erdhi tek ne nga Meksika Veriore. Dhe ata u rritën në Evropë në fillim vetëm në Xhennete Botanike, si një ekzotike e rrallë e bukur.

I pari që shijonte italianët me kungull i njomë pa gjumë. Ky produkt është në thelb një dhuratë nga perëndia për ata që duan të humbin peshë, pasi ajo ka vetëm rreth 27 kalori Kcal. Kjo perime absorbohet me lehtësi, ka shumë vitamina dhe minerale në të, dhe për këtë arsye përdoret në ushqimin e fëmijëve dhe mjekësor.

Ka qindra receta në cuisines të ndryshme të botës. Kjo perime eshte e skuqur, steamed, mbushur, pjekur. Përdorni të dy frutat jeshile dhe të pjekura. Në Itali dhe Francë edhe lule kungull i njomë janë pjekur në qëlloj.

E pra, ndoshta, të gjithë ju duhet të dini rreth pickling kungull i njomë. Secrets shared, përshtypjet, too. Përgatitjet tuaja të suksesshme, mysafirë të dashur dhe njohës mirënjohës për kënaqësitë tuaja në tryezën e darkës!