Популярные статьи
Новости
Интернет-портал «Неформальное образование для всех поколений» - одна из самых мощных платформ Беларуси,

Pages:     || 2 | 3 | 4 | 5 |   ...   | 35 | ПЕДАГОГИЧЕСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В. Г. МАРАЛОВ ОСНОВЫ САМОПОЗНАНИЯ

Федеральное агенство по образованию Братский Государтвенный университет Кафедра философии и социологии

Что стоит почитать женщинам для поднятия самооценки и умения обращаться с мужчинами. Содержание статьи

  Рано или поздно любой человек перестает довольствоваться имеющимися у него навыками и способностями

Crucians shijshme skuqur në një tigan. Si të skuqura krap në një tigan - një shtesë e rëndësishme. Copa të skuqura kryq.

 1. Informacione mbi recetën
 2. përbërësit:
 3. Metoda e gatimit
 4. Shënim i zonjës:
 5. Përbërësit për Gatim Crucian pjekur
 6. Si ta pastrojmë krapi nga peshore shpejt
 7. Përbërësit për përgatitjen e kryqit të skuqur:
 8. inventarit:
 9. Gatim krap të skuqur:
 10. Si të gatuaj kryqëzatat e skuqura në një tigan me një kore të skuqur
 11. Buke apo qëlloj
 12. Grease për pan Kështu që ju skuqura!
 13. Sa të shijshme dhe të djathta të skuqura një kryq me një kore në një tigan?
 14. Hapi 2: përgatitni bukën.
 15. Hapi 3: Fry peshku.
 16. Recetë për Gatim Crucians Fried në Miell
 17. Hapi 4: Shërbyer krap të skuqur.

Summer. Pellg i qetë. Peshkimi. Karasiki madhësinë e një pëllëmbë. Madhësia më e preferuar. Le një kapur të vogël - vetëm 6 copë, por për një darkë modeste për dy është e mjaftueshme. Dhe sa kënaqësi është marrë në kohën e soditjes së notarit.

Crucians janë një nga peshqit më të shijshme të lumit, mishi i tyre është shumë i butë dhe pak i ëmbël. Keni një aromatik pak peshqit e lumit vetëm një pengesë - ata janë shumë të kockave. Dhe si mund të aplikoj për kripërat e skuqura në mënyrë që eshtrat të jenë më të vogla? Sot do t'ju tregojmë të gjitha detajet e përgatitjes së krapit të kryqëzuar të pjekur në miell në një tigan. Pasi të keni mësuar sekrete të thjeshta, lehtë mund të hiqni kockat e vogla dhe peshqit do të dalin tepër të shijshëm, me lëng brenda dhe me një jasht të freskët.

Përfundon 4 4 fileto, shkurtime 2 cm të trasha, steaks nga spërkatës, shkurtime 5 cm të trasha. Vaj luledielli për tiganisje. Kripë dhe piper i zi terren. Sasi e lehtë me piper dhe kripë në të dy anët, pak para gatim. Bravo steaks shpejtë në njërën anë, pastaj kthehet ngrohjes në mes dhe kuzhinier për periudhën e kërkuar, të përcaktuar nga se si ju pëlqen të gatuaj biftek. Kur blu, ajo ndjehet shumë e butë. Ai do të bëhet më i vështirë teksa gaton, duke u ndier shumë i fortë kur përgatit mjedisin. Nëse dëshironi të jeni i sigurt, bëni një fetë të vogël në pjesën më të trashë të mishit dhe hidhini një sy, por derisa të jeni të sigurt se bifteku është i gatshëm, pasi shumë shkurtime nënkuptojnë humbje të lëngjeve. Hiqeni steaksin nga tavaja në një pjatë të nxehtë dhe lëreni për 3 minuta në një vend të ngrohtë. Kjo është e rëndësishme sepse lejon lëngjet që të thithin përsëri në mish. Bifteku do të mbajë nxehtësinë e tij gjatë kësaj kohe, kështu që pjesa tjetër nuk do të ndikojë në temperaturën përfundimtare të ngrënies.

 • Ngroheni shumë pak vaj në tigan deri sa të nxehtë dhe pothuajse të pini duhan.
 • Kthejeni biftek dhe kuzhinier anën tjetër për rreth të njëjtën sasi kohe.
 • Me përvojë, ju mund të ndjeni shijen e biftek, sa mirë është gatuar.

Shkurtimet më të përshtatshme për këtë metodë e shpejtë përgatitjet janë ato që janë më pak efektive dhe prandaj janë më të natyrshme.

Informacione mbi recetën

Kuzhina: peshkimi.

Metoda e gatimit: tiganisje.

Koha totale e gatimit: 25 min.

përbërësit:

 • kryq - 2 copë. (ose shumën që ju nevojitet)
 • kripë, aromatik piper i terrenit - të shijoni
 • Miell gruri - 1-2 tsp per peshk (në varësi të madhësisë së saj)
 • vaj luledielli - 50-70 g.

Metoda e gatimit

Metoda e gatimit

Ashtu si në rastin e rosteve, ato gjenden në zonën midis shpatullave dhe këmbëve të pasme pranë kockave të pasme dhe përfshijnë fileto, fileto, sy të mprehta dhe të brinjëve. Ushqimet e skuqura përfshijnë cilësitë tërheqëse - veshje të papërpunuara, sipërfaqe ngjyrë kafeje dhe brendshme delikate. Mendoni për cilësi të kënaqshme dhe shije të bukës skuqjet e pulave ose arna me kafe. Kjo metodë përfshin më pak vaj se sa tiganisje të thellë, prandaj është më pak e ndotur dhe më shumë spërkatje.

Lehtë për të zotëruar sa më shpejt që ju të mësoni disa këshilla. Kjo metodë përfshin gatimin në një tigan të hapur me një sasi të moderuar të yndyrës. Kjo është e ngjashme me një pluhur, por kërkon një temperaturë më të zbehtë dhe shpesh më të ulët. Përdorni një pjatalarëse ose shirit të gjerë të skuqur me pjerrësi ose anët e drejta. Zgjidhni një tigan me thellësi të madhe për ngrohje të shpërndarë në mënyrë të barabartë pa pika të nxehta. Ne preferojmë enët jo sterile për të siguruar që veshjet të mbeten në ushqim dhe jo të mbërthyer në tigan.

Shënim i zonjës:

 • Crucians skuqur në miell mund të shërbehet si një pjatë të veçantë, por ato janë veçanërisht të kombinuara mirë me perime, patate pure, petë shtëpi . Ju mund të bëni salcë kosi për peshkun ose salcë perimesh me zarzavate.
 • E bardha është plotësuese e përkryer për meze. verë të thatë . Ose birrë të ftohtë.
 • Për tiganisje crucians dhe peshk të tjera, ju mund të përdorni jo vetëm miell gruri, por edhe miell misri. particles miell misri ata mbushen në tigan dhe pastaj bëhen të copëtuar, duke mbuluar mishin e tenderit me një kore të freskët me një shije të veçantë.

Karp - peshqit e lumit me një shije tepër të këndshme, por përmban shumë eshtra të vogla. Prandaj, ne shpesh e mohojmë vetes kënaqësinë e shijimit të kësaj yummy. Ka disa sekrete që do t'ju ndihmojnë të hiqni kockat e pakëndshme. Një nga këto sot do të jemi të lumtur për të ndarë me ju, kur ne do të përgatisë gjellë -!

Përbërësit për Gatim Crucian pjekur

Këto pans gjithashtu ju lejojnë të përdorni më pak gjalpë se recetave tradicionale të pjekur në skarë. Shumë enët e skuqura sigurohen nga një shtresë mielli, crumbs bukë, miell cracker ose miell misri. Këto veshje ndihmojnë në krijimin e kores së dëshiruar dhe izolimin e ushqimit për të parandaluar tretjen e saj. Vendosni secilën nga përbërësit e veshjes në një pllakë të veçantë të cekët, siç është pllaka e rrumbullakët, kështu që nuk ka hapësira të mjaftueshme për ushqim.

Si ta pastrojmë krapi nga peshore shpejt

Do të jetë e dobishme për ju të caktoni një dorë si një dorë të thatë dhe tjetrën si një dorë e lagur. Nëse përdorni të njëjtën dore ose të dyja duart për çdo hap, do të keni një rrëmujë të mbushur me vezë të miellit të mbërthyer në lëkurën tuaj. Mos lejoni që ushqimi të ulet shumë kohë pasi të jetë i zier ose mund të bëhet ngjitës.

Përbërësit për përgatitjen e kryqit të skuqur:

 1. Peshk i freskët 3 krap lundrues (mesatare, peshë totale prej 1 kilogram)
 2. Miell gruri 200 gram
 3. Kripë për shije
 4. Piper i zi terren per shije
 5. Vaj perimesh sipas nevojës

Produkte jo të përshtatshme? Zgjidhni një recetë të ngjashme nga të tjerët!

Fileto peshku; hollë, shkurtime të buta, të tilla si bërxolla të derrit ose pa kocka, pa gjysma të lëkurës të gjoksit të pulës; Dhe perime të forta si patate, domate të gjelbra dhe qepë - zgjedhje e mirë . Ushqimet me lëng, siç janë domate të pjekura, do të bëhen të buta, dhe shkurtimet më të forta, të tilla si gjoksi ose supet e mishit të derrit, nuk do të gatuhen aq kohë sa të bëhen tender.

Kur përgatitini këto receta, do të vini re se ne po bëjmë thirrje për më shumë bukë të përbërësve sesa në fakt të fërkojmë ushqimin. Të kesh më shumë se të duash është më e lehtë për t'u vënë në ushqim. Përveç kësaj, është e vështirë dhe e rastësishme të shtoni bukë ose miell shtesë, pasi të keni filluar procesin.

inventarit:

Peshk Scraper, thikë, Bordi Prerje, tas i thellë, pllakë, sobë, pjekje Pan (hedhur hekuri ose jo-Stick), shpatull, i madh Flat Dish

Gatim krap të skuqur:

Hapi 1: përgatitni peshqit.

Para së gjithash i lëmë crucians nga mukus nën një rrymë të ujit të ftohtë.

Pastaj ne pastrojmë trupat e peshqve nga peshore me një kruajtëse, ri-lani dhe shtrijeni bordi i prerjes (më mirë se druri).

Si të gatuaj kryqëzatat e skuqura në një tigan me një kore të skuqur

Edhe pse kjo është bërë stili ynë standard i recetave, i cili bëri thirrje për miellin si matje të sakta të peshës, këto receta janë një përjashtim. Për një recetë me tortë, duke përdorur pak më shumë ose më pak miell se sa tregohet mund të thotë një rezultat i thatë, i vështirë ose një tortë që nuk ngrihet. Megjithatë, për bukëpjekje shuma e saktë është më pak.

Buke apo qëlloj

Zgjidhni një vaj me një shije neutrale - për shembull, vaj i pastër, normale vaj ulliri ose gjalpë badiava, të cilat mund të përballojnë temperaturat mesatare të larta. Vajra të shijshme të tilla si vaj ulliri ekstra-virgjër ose i errët vaj susam , mund të digjen ose të krijojë shije të ashpër në ushqim. Nafta gjithashtu mund të djegë në temperatura të larta, por mund të shkojë mbi nxehtësinë e mesme për një kohë më të shkurtër gatimi ose mbi nxehtësinë mesatare për një kohë më të gjatë. Për të parandaluar ushqimin nga fërkimi, së pari nxejeni panin, pastaj shtoni vaj ose gjalpë.

Ne marrim një kryq dhe bëjmë një prerje të vogël nën kokën e peshkut. Me shumë kujdes prerë barkun e tij nga koka deri në bisht. Me kujdes hiqni insides, duke mos u përpjekur për të shtypur fshikëz e tëmthit . Ajo përmban hidhërim dhe nëse merr peshk, shija do të prishet! Është pothuajse e pamundur të rehabilitohen peshq të tillë, me përjashtim të prerë pjesën e kontaminuar me biliare.
Ne marrim një kryq dhe bëjmë një prerje të vogël nën kokën e peshkut
Pastaj ne pastrojmë brenda brinjëve nga filmi i zi.

Për një cilësi të freskët, ajo ndihmon të fillojë shumë ushqime me nxehtësi mesatare për të nisur tiganizmin, dhe pastaj të zvogëlojë nxehtësinë në mënyrë që të përfundojë gatimin më ngadalë. Receta të tjera do të jenë të suksesshme duke përdorur ngrohjen mesatare ose të mesme gjatë gjithë kohës së gatimit; ndiqni udhëzimet e recetave.

Mundohuni të mos mbingarkoni tenxhere, pasi kjo ul temperaturën dhe mund të çojë në fërkim të ushqimit. Gjithashtu mund të pengojë avullimin si një kuzhinier për ushqim, duke krijuar avull në pjesën e poshtme të tiganit dhe, në fund të fundit, lëvoren me lagështi. Mbani në mend se pala që vendosni në tigan do të duket më e mirë, kështu që vendosni ushqimin në drejtim të prezantimit të pan. për gjinjtë e pulave kjo do të thotë një anë e rrumbullakët; për fileto peshku Kjo është ana e rrumbullakosura e brinjëve. Për të siguruar që veshjet mbeten në ushqim, kthejeni atë vetëm një herë kur të gatuhet.

Me kërkesën e pendave dhe fins mund të lihet, dhe në qoftë se ju vendosni të mos prerë kokën, atëherë nga poshtë copa gill keni nevojë për të hequr gushat.

Pas kryerjes së prerjeve paralele në karkasën e peshkut nga kreshti në bark, distanca mes secilit duhet të jetë jo më shumë se 1 centimetër. Në këtë mënyrë prerë kockat e vogla të vendosura përgjatë gjithë kreshtës, e cila gjatë trajtim të ngrohjes gjalpë të nxehtë vetëm "gatuar".

Grease për pan Kështu që ju skuqura!

Thyerja e tij shumë shpejt mund të shkaktojë buke të bjerë ose të qëndrojë në tigan. Ofertat me skuqje të pjekura janë më të mira pas gatimit kur janë të nxehtë dhe të guximshëm. Të tre më së shumti artikuj të rëndësishëm që duhet të mbahet mend në lidhje me pan. Pjekja dhe tiganisja janë pjesë e kuzhinës sonë, si dhe bukë. Megjithatë, me varietetin e propozuar të vajit dhe yndyrnave të skuqura, mund të merrni shpejt probleme.

Sa të shijshme dhe të djathta të skuqura një kryq me një kore në një tigan?

Sa më i ngopur acidet yndyrore dhe acidi oleik përmbajnë vaj ose yndyrë, aq më i lartë është pika e tymit. Dhe është e rëndësishme për pjekjen. Sapo vaji apo yndyra fillon të pi duhan, përbërësit e tij treten dhe mund të jenë të dëmshme për shëndetin. Problemi: këto yndyrna nuk janë në mënyrë optimale nutritionally fiziologjike, sepse ato përmbajnë vetëm disa acide yndyrore polyunsaturated.

Në të njëjtën mënyrë i pastrojmë crucianët e mbetur. Shpëlarje ato përsëri nën ujë, thatë ato me peshqir letre, transferimin e tyre në një tas të thellë dhe kripë. Në të njëjtën kohë, ne nuk harrojmë se crucians janë incised dhe tani gjëja kryesore është që të mos e teproj! Lëreni peshqit në këtë gjendje për 15-20 minuta .

Hapi 2: përgatitni bukën.Ndërkohë, hidhni rreth 200 gram në një pjatë të madhe të sheshtë. miell gruri dhe shtoni piper i zi për shije. Përzierje me gishta të pastër në një qëndrueshmëri uniforme.

Hapi 3: Fry peshku.Tani vendosim një tigan të hedhur në zjarr mesatar dhe derdhim vaj vegjetal në të, niveli i tij duhet të jetë të paktën 5 milimetra . Ndërsa vaji është i nxehtë, rrokullisni krapin kryq në bukë nga të gjitha anët dhe brenda.
Tani vendosim një tigan të hedhur në zjarr mesatar dhe derdhim vaj vegjetal në të, niveli i tij duhet të jetë të paktën 5 milimetra
Sapo pan-u nxehet dhe tymi i lehtë duket mbi sipërfaqen e tij, ne i përhapim trupat e peshqve në vaj të nxehtë, zvogëlojmë temperaturën e furrës për të moderuar nxehtësinë dhe skuqim krapi crucian në të dyja anët derisa të freskohet artë.

Pasi që peshku juaj të ketë fituar një kore të kuqërremë, pothuajse kafe, e zhvendosim me ndihmën e një spatule kuzhine në një pjatë të madhe të sheshtë dhe shërbejmë.

Yndyrnat janë të ngurta ose gjysëm të ngurta në 20 gradë Celsius dhe shpesh quhen menjëherë pas emërimit të tyre, domethënë, tiganisje apo tiganisje të yndyrës. Ata janë të dizajnuara posaçërisht për temperatura të larta. Veçanërisht popullore për shkak të shijes. Proteina e qumështit dhe uji hiqet në mënyrë që ato të jenë pothuajse tërësisht të prodhuara nga yndyra dhe prandaj mund të përdoren për tigan të butë. Megjithatë, ai nuk toleron më shumë se 180 gradë. Yndyra e kafshëve përbëhet kryesisht nga acide yndyrore të ngopura, të cilat mund të rrisin nivelet e kolesterolit.

Recetë për Gatim Crucians Fried në Miell

Margarina shpesh përbëhet nga ngurtësim yndyrë bimore . Pak vite më parë, ata ende përmbanin rreth një të katërtën e acideve transfuzive. Ndërkohë, ata u rrëzuan në rreth 1 për qind në sajë të butësisë proceset e prodhimit dhe për këtë arsye nuk është më problem. Ka edhe margarina që përzierje të ngurta dhe të lëngshme. yndyrna bimore të tilla si vaj palme me vaj rapeseed. Kjo e bën procesin e forcimit shtesë të panevojshme. Margarinat përmbajnë rreth gjysmën e acideve yndyrore të ngopura.

Hapi 4: Shërbyer krap të skuqur.Krap i skuqur shërbeu të nxehtë me bukë. Sipas kërkesës, gjellë mund të plotësohet me enët anësore të tilla si pure patate , sallatë nga perime të freskëta feta nga perimet turshi. Gëzoni ushqim të shijshëm dhe të thjeshtë!

Bon appetit!

Një margarinë e plotfuqishme mund të përdoret për tiganisje në 170 gradë, gjysma margarina nuk shkon, sepse përmban shumë ujë dhe llak. Yndyrë kokosit përmban acide yndyrore më të ngopura dhe për këtë arsye përdoret rrallë. Kur trajtohet me avull uji, i cili quhet i pastruar pjesërisht, mund të përballojë deri në 210 gradë. Kjo është e ngjashme me yndyrën e rafinuar të kernelit të palme. Por të dy trimat janë relativisht të trajtuar dhe kanë distanca të gjata të transportit prapa tyre. Dy arsye të tjera, jo të dekurajuara.

Këshillë: në thelb spërkatni yndyrnat ndërsa pjekni më pak se gjalpë! Vajrat kryesisht përmbajnë më pak acide yndyrore të ngopura sesa yndyrnat e ngurta, domethënë vetëm rreth një e pesta. Vajrat e përshtatshme për tiganisje përmbajnë shumë acid oleik. Është mirë për zemrën dhe mban temperaturat më të larta. prandaj vajra bimore janë zgjedhja e parë për fiziologjinë e të ushqyerit. Ata të gjithë bashkohen kur fryhen.

Ky lloj i peshkut ka një erë specifike të lumit, e cila jo gjithkush pëlqen. Prandaj, para se të skuqeni, mund të ujitet. lëng limoni ose të bëjë të njëjtën, pak para se të shërbejnë.

Përveç piper i zi, ju mund të shtoni ndonjë erëza të tjera të thata që përdoren në përgatitjen e enëve të peshkut.

Mielli mund të zëvendësohet breadcrumbs ose bollgur të imët, me shije përfundoi peshku kjo nuk do të ndikojë, përveç se kore do të jetë më e crisp.

Ata janë luledielli, raphe dhe vaj gjembaç nga racave të caktuara me një përmbajtje më të lartë të acidit oleik. Kjo i bën ato veçanërisht rezistente ndaj nxehtësisë deri në 210 gradë, edhe pse ato janë të ftohta të presuara. Ato trajtohen vetëm me avujt e ujit për të ruajtur ngjyrën dhe aromën. Kjo i dallon ato nga vajrat e rafinuara.

Avantazhi i tyre i pashoq është se ata përmbajnë pothuajse çdo acid yndyror të ngopur, si yndyrna shumë të nxehtë. Medallionet dhe pjesët e tjera në gjalpë të nxehtë, të sqaruar dhe të skuqur pa lëng. Nëse ndiqni këshilla dhe truket, do të shpërbleheni me biftek ose medalion të përsosur.

Për ta bërë më të aromatizuar peshkun, mund të futni çdo kripë me unaza qepësh, limoni, majdanoz ose kopër para se të hani dhe tiganisni.

Sa të shijshme dhe të djathta të skuqura një kryq me një kore në një tigan?
Dhe si mund të aplikoj për kripërat e skuqura në mënyrë që eshtrat të jenë më të vogla?
Sa të shijshme dhe të djathta të skuqura një kryq me një kore në një tigan?